Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hráči z NHL podrývají vlastní řady

28 2004
Toronto - Tváří se jednotně, ale jednotní nejsou. V zákulisí jednání o budoucnosti NHL se množí hlasy nespokojenců. Ozývají se jak hráči, tak majitelé klubů. Těm prvním ubíhají týdny kvalitní kariéry, druzí přicházejí o zisky. Za nevhodné výroky padají pokuty. Těch bude nyní zřejmě přibývat. Pomůže to nějak celé záležitosti? Určitě ano.


Hráčská asociace NHLPA sdružuje hráče, kteří hrají v NHL. Těch je přes devět stovek.

Navenek se většina z nich drží kodexu mlčenlivosti a tvrdou politiku asociace, která odmítá přistoupit na požadavky majitelů, tiše podporuje.

Objevují se však někteří, jenž svůj názor tlumočí veřejnosti. A ne vždy se jejich slova shodují s tím, co NHLPA prosazuje. Nejznámější je asi případ útočníka Philadelphie Jeremyho Roenicka, který začátkem září přinesl šokovaným novinářům svojí verzi řešení.

"Hráči by měli mít platový strop mezi šesti a sedmi miliony dolarů," řekl mimo jiné Roenick.

To bylo překvapení! Rána z vlastních řad! Zavedení platových stropů totiž hráči od začátku označovali za absolutně vyloučené. Sám Roenick si mimochodem zmiňovaných 7 milionů měl v tomto roce vydělat.

"Základem je zaručit, aby každý tým mohl profitovat," upozornil dále Roenick. Bylo to první veřejná podpora klubů ze strany samotných hráčů. Hledání kompromisu na cestě ven z krize, které ale zároveň to nalomilo neústupný postoj, jenž  si NHLPA budovala.

"Roenickovy výroky se absolutně neshodují s tím, co prosazujeme," reagovala NHLPA ve své tiskové zprávě. 

Brzy přišla vyjádření dalších hráčů. Útočník John Madden z New Jersey Devils, vítěz ceny pro nejlépe bránícího hráče v roce 2001, řekl že není proti zavedení platových stropů, pokud by to mělo zachránit sezonu.

"Musíme najít společnou řeč. Já jsem ochoten jít zlatou střední cestou. Pokud to znamená zavést platové stropy, zaveďte je."

A další vysvětlování ze strany odborů. "Většina z nás je proti jakékoliv formě stropu," řekl prezident NHLPA Trevor Linden, útočník Vancouveru Canucks. "Samozřejmě se najdou hráči s odlišným názorem. "

Do vlastních řad se pustil také obránce Calgary Flames Andrew Ference, který obvinil jak NHLPA, tak NHL z nedostatku vzájemné komunikace. V úterý se přidal také mladý útočník Montrealu Canadiens Mike Ribiero, který v kanadském deníku Le Journal prohlásil, že zavedení platových stropů nemusí být špatné řešení.

"Vysoké platy volných hráčů nás dostaly do této situace. Je třeba to kontrolovat," vzkázal majitel 65 bodů z loňské sezony.

To na straně majitelů klubů je tvrdá disciplína. Padají pokuty, a ne ledajaké. Třetinový vlastník Atlanty Thrashers Steve Belkin dostal pokutu 250 tisíc dolarů (asi 6.25 milionů korun) za názory, které vyjádřil v deníku Boston Herald.

Belkin mimo jiné prohlásil, že pokud se spor nevyřeší do začátku sezony 2005-06, pozve NHL do Ameriky hráče, kteří nespadají pod NHLPA. Tedy hokejisty z farmářských týmů a z Evropy. Tyto zvěsti NHL okamžitě dementovala.

Prezident Los Angeles Kings Tim Leiweke dokonce koncem září jen prohlásil, že celý letošní ročník bude zrušen, což se zatím jeví jako velmi pravděpodobné. Také nazval úhlavního protivníka NHL, šéfa hráčských odborů Boba Goodenowa, "plešatým lhářem". Také on dostal pokutu, i když odmítl sdělit, jak vysokou.

"Bylo mi dáno na srozuměnou, že těmito výroky nemůžu situaci pomoct. Byla to značná suma a tím bych to uzavřel," řekl agentuře AP.

Tak jako jediná prasklina ve sněhu může způsobit lavinu, tak i jediný komentář může podnítit vlnu dalších. Výroky hráčů i ze strany klubů situaci pomáhají. Názory se ventilují, navíc z úst osobností. Veřejnost je sdílí, protože té nejde o to, aby vyhrála jedna nebo druhá strana. Té jde o to, aby vyhrál rozum a brzy se již začalo hrát.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze