Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hraje s Ovečkinem, teď bojuje o místo v reprezentaci

Tomáš Fleischmann (vlevo) se v reprezentaci potkal s bývalým parťákem z Washingtonu Jakubem Klepišem | foto: ČTK

28 2008
M o n t r e a l - (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Během sezony se objevoval po boku hvězdného Alexandra Ovečkina, ale v Česku ho pořád moc lidí nezná. Teď se však může všechno změnit, hokejový útočník Tomáš Fleischmann totiž bojuje před světovým šampionátem v Kanadě o místo v národním týmu.

"A hodně si toho vážím," říká třiadvacetiletý hokejista původem z Kopřivnice.

Do Ameriky odešel v roce 2002 a na větší šanci zahrát si v NHL čekal hodně dlouho. Na rozdíl od bývalého slávisty Jakuba Klepiše, který se během uplynulé sezony vrátil domů, měl však ve Washingtonu dost trpělivosti.

"Nevím, jak to bylo u Jakuba, ale já jsem určitě pro NHL. Finanční stránka mě tolik nezajímá, takže nebylo o čem přemýšlet."

Díky tomu Fleischmann hraje s jednou z největších hvězd celé NHL Alexandrem Ovečkinem.

Jaké to je?
Trochu jednodušší než s někým jiným. Hodně totiž odtáhne protihráče a vy pak máte víc prostoru. Je to senzační hokejista, momentálně asi nejlepší na světě. Díky němu jsme se po špatném vstupu do sezony nakonec dostali do play-off.

Jaký Ovečkin vlastně je?
Má strašnou vůli a vášeň pro hokej, což jsem u normálního člověka ještě neviděl. Těší se na každý trénink, a když si vezme hokejku do ruky, vypadá, jako by se znovu narodil.

Dá se od něj něco naučit?
Od každého hráče se dá něco odkoukat. Záleží ale, o co přesně jde. Třeba tvrdost střely si od něj nevezmete, protože tu má neskutečnou. Asi jeho zaujetí se převzít dá, jím dokáže strhnout celý tým.

Vy jste se ve Washingtonu výrazněji prosadil až letos, věříte, že už máte stabilní místo?
Tak to určitě ne, mám za sebou teprve první sezonu. Ale bavil jsem se s generálním manažerem a podepsali jsme nový kontrakt na dva roky. Pro mě je však situace pořád stejná - musím se zlepšovat a jít nahoru.

Díky tomu, že jste se prosadil v NHL, teď bojujete o místo v reprezentaci. Jaké si dáváte šance, že se dostanete na šampionát?
To opravdu nevím, protože každý hokejista je tu vynikající. Ukážu, co umím, a pak už bude záležet na trenérovi.

Takže jste připravený na všechno?
Jsem. Mistrovství světa jsem ještě nehrál, byla by to pro mě novinka. Ani nevím, do čeho jdu. Nedivil bych se, kdyby mě trenér nakonec nevybral.

A bylo pro vás překvapení, že si vás kouč Hadamczik vybral na přípravný kemp?
Slyšel jsem, že potřebuje hráče, kteří jsou zvyklí na malé kluziště. Tak jsem si říkal, že by ta šance mohla přijít. A vidíte, přišla. Tak se ji snažím využít.

Byl jste s trenérem Hadamczikem během sezony v kontaktu?
Ne. Čekalo se, jak s Washingtonem dopadneme ve Stanley Cupu. Což je dobře, protože kdyby se to dozvěděli trenéři a manažeři, mohlo by to ovlivnit moje postavení v týmu při play-off.

Lidé v Česku vás moc neznají, jak byste se popsal jako hokejista?
Jsem technický, s dobrou střelou, hodně bruslím a snažím se nahrávat. Nejlepší přirovnání by sedělo asi na Patrika Eliáše.Najdete na iDNES.czmobilní verze