Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hrdina výměnu do Phoenixu čekal

31 2003
Hradec Králové - Téměř pět let se něco podobného Janu Hrdinovi v NHL vyhýbalo. Ale v březnu poznal i on, jaké to je, když mu jeden den vedení klubu oznámí, že jej vyměnilo, a druhý den se musí hlásit u nového zaměstnavatele. Hokejista z Hradce Králové právě dokončoval pátou sezonu v Pittsburghu, své první štaci v NHL, když ho klub vyměnil do Phoenixu. "Něco podobného se ale v této soutěži stane snad každému, je to spíš otázka času," říká sedmadvacetiletý útočník, který nyní po sezoně odpočívá v Hradci a zanedlouho se začne připravovat na další.

Překvapilo vás, že Pittsburgh tento krok udělal právě u vás?
Signály byly letos patrné víc než jindy. Pittsburgh je v těžké finanční situaci. Jako první šel Rus Kovalev ještě ve chvíli, kdy byla šance na play-off. Do uzávěrky přestupů zbýval ještě měsíc, a stejně ho poslali pryč. To byl signál, že nemají na výběr a že se budou zbavovat těch, kteří mají větší plat. Čekal jsem to.

Přivítal jste, že vás poslali právě do Phoenixu?
Četl jsem hodně spekulací, a dopadlo to samozřejmě úplně jinak. Objevily se názory, že půjdu do Washingtonu, Anaheimu a dalších týmů. Phoenix mezi nimi nebyl. Tak to v NHL chodí.

V Pittsburghu jste odehrál téměř pět sezon, nebylo vám líto, že ho musíte opustit?
Tušil jsem, že půjdu pryč, ale když to přišlo, stejně to trochu překvapilo. Ale s tím se nedá nic dělat. Není na výběr.

Když jste Pittsburgh opouštěl, měl jste problémy s třísly a několik týdnů jste nehrál. Asi nebylo lehké zvykat si v novém prostředí a přitom být jako plánovaná posila mimo.
Zranění mě začalo trápit ve druhé polovině února a táhlo se to. Vynechal jsem dva týdny, dva zápasy jsem zkusil a znovu jsem tři týdny nehrál. V Phoenixu to pokračovalo a nedalo se to uspěchat. Vedení klubu o mých problémech vědělo, i když si mysleli, že se vrátím dřív. Nebylo příjemné tak dlouho po příchodu do mužstva nehrát, ale manažer mě ujišťoval, že mě brali jako dlouhodobou posilu a že není podstatné, jestli stihnu čtyři nebo šest utkání.

Z jednoho konce Ameriky jste se přestěhoval na druhý, do úplně jiného prostředí, do města, které je známo také tím, že leží v poušti. Jak na vás zapůsobilo?
Pittsburgh je na Ameriku relativně staré město, Phoenix je úplně nový. Podnebí je nesrovnatelné, v Pittsburghu je jako u nás, ve Phoenixu je stále teplo. Ale o nic nepříjemného nejde. Phoenix je navíc mnohem větší a určitě i bohatší.

Budete v následujících týdnech jednat o nové smlouvě, takže z tohoto pohledu nebude mít problémy?
Člověk si nemůže příliš vybírat, záleží na obou stranách, ale Phoenix se mi jako město líbí. Na rozdíl od Pittsburghu, který má v poslední době finanční problémy, v tomto Phoenix je bez nich. Třeba jeho rozpočet je dvojnásobný, což dává předpoklad kvalitnějších hráčů, rovněž zázemí je na lepší úrovni, v příštím roce se má otvírat nová hala. V této chvíli je tým Phoenixu určitě kvalitnější než Pittsburghu. Ale na druhé straně velký rozpočet ještě nezaručuje, že mužstvo bude hrát dobře. Například Ottawa má jeden z nejnižších rozpočtů a byla v základní části nejúspěšnější.

JAN HRDINA

- S hokejem začínal v Hradci Králové, v jeho dresu v sezoně 1993/94 odehrál 27 utkání a vstřelil jeden gól

- Od roku 1994 do roku 1998 působil v nižších zámořských soutěžích

- V roce 1998 začal hrát NHL v Pittsburghu, kde vydržel až do letošního jara, kdy byl vyměněn do týmu Phoenixu

- V NHL zatím odehrál 370 utkání, nastřílel 79 gólů a zaznamenal 152 asistencí

Z Pittsburghu jste byl zvyklý na řadu českých spoluhráčů, ve Phoenixu jste sám. Jak jste si na to zvykal?
Určitě je lepší, když si máte s kým popovídat v češtině. Ve Phoenixu však hrají tři Slováci a to vyjde skoro nastejno. V tom rozdíl není a jsem rád, že tam jsou. Ale na druhé straně jsem znal několik kanadských hráčů z juniorských soutěží.

Se Slováky Radivojevičem a Nagym jste také odehrál většinu ze čtyř utkání, ve kterých jste za Phoenix nastoupil. Předpokládáte, že pokud se dohodnete na nové smlouvě, budete s nimi hrát i dál?
To se vůbec nedá říct. Byly to jen o čtyři zápasy, ve kterých o nic nešlo, protože jsme už ztratili šanci na postup do play-off, takže z toho se nedá usuzovat vůbec nic.

Vaši slovenští spoluhráči byli nominováni na letošní mistrovství světa. Vy jste se v českém týmu narozdíl od minulého roku neobjevil. Proč?
Těžko říct, ale já jsem na jaře měsíc a půl nehrál. Trenér Lener se mnou sice jako s ostatními hráči NHL při své cestě do Ameriky v únoru mluvil, ale když člověk dlouho nehraje, má nevýhodu.

 Najdete na iDNES.czmobilní verze