Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hříšník Duda dostal důvěru trenérů

6 2003
Helsinky - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) V extralize si vysloužil pověst nezkrotného živlu, mnozí fanoušci se proto obávali jeho startu na mistrovství světa. A v posledním utkání jim Radek Duda "nabil munici" pro podobné argumenty: oslabil národní tým faulem na Pálffyho v poslední třetině na pět minut. Slovenskou přesilovku Česko přežilo, ale chvíli po ní Nagy vyrovnal na 3:3. "Už předem jsem na něj křičel, ať do Pálffyho nezajíždí," řekl trenér Slavomír Lener po zápase. "Jsou věci, které nelze akceptovat." Nicméně trenér vzal Dudu na milost a ve čtvrtfinále bude členem "řady bouračů" s Vašíčkem a Supem. Dále čtěte: O utkání se Slovenskem x Hráči si dál věří x S kým ve čtvrtfinále x Skvělý zápas, jehož výsledek pokazil Duda x Už se to nebude opakovat, slibuje Duda

V čase 48:08 udělil rozhodčí Dudovi trest pět minut plus do konce utkání.  Pokud do zápisu o utkání napsal, že šlo o trest ve hře, posuzoval by  hokejistův přestupek během úterka direktoriát. Neučinil tak a Duda může ve čtvrtfinále nastoupit.

Ale bylo otázkou, zda si ho kouč Slavomír Lener troufne postavit. Duda už se  předvedl jako "neřízená střela", jak sám sebe popsal během svého  listopadového odchodu z Plzně do Slavie. "Nebylo potřeba takhle do toho souboje chodit," říkal trenér po zápase.

Co se vlastně stalo?  Radek Duda dohrával za slovenskou brankou souboj se slovenským útočníkem  Žigmundem Pálffym, před očima rozhodčího se k němu po předchozím střetu  přiřítil a "zajel" do něj. Zřejmě ho přitom podrazil nohou, Pálffy sebou  ošklivě praštil o mantinel.

"Na podobné situace jsme zvyklí v NHL, tam by dostal stejný trest," říká  faulovaný slovenský útočník.  V NHL se podobné zákroky kvalifikují jako podkopnutí nohou a většinou po  nich pětiminutová přesilovka opravdu následuje.

Pravidla IIHF ale podobný  trest neznají a  kanadský rozhodčí Nicolas Dutil proto vyloučil Dudu za podražení. Jenže  podle zámořských zvyklostí právě na pět minut.
Pravidla Mezinárodní hokejové federace jsou však natolik pružná, že umožňují rozhodčím udělit za podražení tresty od dvou minut až po 5 minut + do konce utkání.

"Radek to určitě to neudělal naschvál, snad hraje pro tým," věří obránce  Jaroslav Modrý. "Neviděl jsem ho při tom, ale myslím, že pět minut za  podkopnutí je příliš. To se dává za krosček zezadu na hlavu a podobné věci,"  tvrdí Dudův spoluhráč z útoku Martin Straka.

Za filmováný pád při faulu soupeře byl v první třetině vyloučen právě  slávistický útočník. Jinak hrál aktivně, celkem třikrát se na něm slovenští  hokejisté vyfaulovali. Dudova bilance zařízených a zaviněných trestných minut v zápase je 6:7. "Rozhodčí nás ale poškodili," myslí si Slovák Pálffy.

Radek Duda se po zápase se Slovenskem stal nejtrestanějším hokejistou  mistrovství světa. Spolu s dvaceti minutami za trest do konce utkání má na  kontě dohromady 39 minut. Zároveň si ale vykoledoval hodně odpískaných  zákroků soupeře.

A na jeho trvrdou hru bude sázet kouč Lener i ve čtvrtfinále. Do boje pošle útok bouračů: technického Martina Straku nahradí mezi slávistickými křídly Dudou a Supem robustní centr Josef Vašíček. Duda je za důvěru trenérů vděčný. "Už se to nebude opakovat," sliboval po úterním tréninku v Helsinkách.

Nejtrestanější hráči MS

1. Duda (Česko) 39 minut (7 dvouminutových trestů + 1 pětiminutový + 0  desetiminutových + 1 do konce utkání počítaný jako 20 minut)
2. Skratins (Lotyšsko) 27 (1 + 1 + 0 + 1)
3. Richter (Česko) 24 (7 + 0 + 1 + 0)
4. Zinovjev (Rusko) 22 (6 + 0 + 1 + 0)
5. Žurik (Bělorusko) 20 (5 + 0 + 1 + 0)
...
16. Kadlec (Česko) 12 (6 + 0 + 0 + 0)
26. Výborný (Česko) 8 (4 + 0 + 0 + 0)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze