Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hrozba výluky v NHL trvá i po dalším jednání

5 2004
Toronto - Vzájemné osočování a stálá neochota přistoupit na kompromis. To jsou jediné výsledky další chůzky vedení NHL se zástupci hráčské asociace NHLPA. I po středečním čtyřhodinovém jednání je tak velmi pravděpodobné, že nejslavnější hokejová soutěž v řádném termínu nezačne.

Příští setkání je naplánováno na 17. srpna, necelý měsíc před vypršením kolektivní smlouvy. Bez té nová sezona NHL začít nemůže.

Za čtrnáct dní od poslední newyorské schůzky nedošlo v názorech obou táborů k žádnému posunu. Spor se stále točí kolem hlavního tématu - platových stropů. Ty si přejí zavést majitelé klubů, hokejisté jsou proti.

"Navrhují stále totéž, i když vědí, že je to pro nás nepřijatelné. Nemohou se odtrhnout od myšlenky na platové stropy, z čehož nemůže vzejít žádný posun," prohlásil jeden ze šéfů hráčské unie Ted Saskin.

Omezení astronomických platů hokejistů je však hlavní podmínkou vedení NHL. Ta není zrovna v ideální finanční situaci: podle nezávislé studie kluby v sezoně 2002/03 zaznamenaly úhrnnou ztrátu 273 milionů dolarů (více než sedm miliard korun) a jen jedenáct z třicítky týmů hospodařilo se ziskem.

Mužstva sice vydělala téměř dvě miliardy dolarů (zhruba 52 miliard korun), na platy hráčů však musela vyčlenit 76 procent z této částky. To je zdaleka nejvíc ze zámořských sportovních soutěží.

"Máme jasnou vizi o budoucnosti hokeje. A proto chceme změny, aby se naše kluby finančně uzdravily. Bohužel, hráčská unie by stále chtěla zachovat status quo. Což, jak všichni víme, prostě nefunguje," řekl komisionář NHL Gary Bettman po dalším z řady jednání.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze