Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hrozící výluka v NHL Židlického nevzrušuje

6 2004
Beroun - Pohodové léto prožívá hokejový obránce Marek Židlický. Trénuje s Kladnem a chystá se na Světový pohár. O nominaci si řekl skvělými výkony v dresu Nashvillu, kde v premiérové sezoně pronikl mezi elitní beky NHL. Na podpis nové smlouvy s klubem ale zatím čeká. „Snad do čtrnácti dnů bych měl vědět něco bližšího,“ poznamenal.

Židlického cena díky výkonům a skvělé produktivitě strmě vzrostla, ale sedmadvacetiletý bek se k jednáním o novém kontraktu odmítá vyjadřovat. Zůstává nad věcí.

„Všechno nechám na agentovi. Pro mě je hlavní, že tým postoupil do play-off, což bylo poprvé v jeho historii. Od toho se snad bude všechno odvíjet,“ poznamenal pouze.

Na svoji první sezonu v NHL ale nemusí navázat i z jiných důvodů. Soutěži hrozí výluka. Pokud zkrachují jednání hráčských odborů a majitelů klubů o nové kolektivní smlouvě, NHL v říjnu nezačne. „Na mě to nestojí, nerozhoduji o tom. Je to vysloveně na asociaci klubů a vedení soutěže, jestli se dohodnou,“ pokrčil nevzrušeně rameny.

Nemusí se bát, že by v případě výluky neměl kde hrát. O jeho služby stojí Kladno, ale přednost zřejmě dostane tým IFK Helsinky, kde Židlický prožil před odchodem do zámoří čtyři úspěšné sezony.

„Pořád se ale čeká do patnáctého září, jestli NHL začne, nebo ne. Předběžně jsem ovšem domluvený,“ připustil. Mostecký rodák zatím trénuje v Kladně, kde pronikl do seniorského hokeje. „A zůstanu tam do devatenáctého srpna, kdy startuje kemp před Světovým pohárem, řekl.

Světový pohár bude první Židlického velkou akcí. Přestože má na svém kontě už 34 reprezentačních startů, nasbíral je vesměs na turnajích Euro Hockey Tour a v přípravných zápasech. Jarní mistrovství světa v Praze mu uniklo, a to nejenom kvůli zranění, kvůli němuž absentoval v zápasech Nashvillu v play-off.

"Pan Lener mě celou sezonu nekontaktoval. Ani mi nenabídl šanci, abych se mohl o mistrovství poprat. Nevím, co víc jsem pro to měl udělat. Před sezonou nebo během ní," prohlásil nakvašeně na sklonku dubna po návratu do vlasti.

I proto se zprvu vyjadřoval rezervovaně o svém startu na Světovém poháru. „Ale netvrdil jsem, že pozvánku odmítnu. Říkal jsem, že jsem byl znechucený tím, že mě nikdo ani nekontaktoval před mistrovstvím světa. Čekal jsem na telefonát s trenérem Hlinkou, prostě jsem nejdřív chtěl mluvit s novými trenéry. Postoj k reprezentaci jsme si vyjasnili a na Světový pohár pojedu,“ řekl.

O ambicích českého týmu se nechce příliš vyjadřovat. „Je to turnaj. Uvidíme. Ale určitě tam pojedeme s tím, abychom podali co nejlepší výkon,“ pravil pouze. Ani přípravu kvůli prestižnímu turnaji příliš neuzpůsobil. „Trénuju stejně. Možná jsem začal tak o pět dní dříve,“ řekl s úsměvem. Ve čtvrteční exhibici Jágr Teamu na berounském ledě se Marek Židlický blýskl dvěma brankami a naznačil, že z formy, jež ho zdobila v minulé sezoně, nic neztratil.Najdete na iDNES.czmobilní verze