Hudler asistoval u dvou branek, Voráček si prodloužil bodovou sérii

Jay Beagle z Washingtonu ztrácí stabilitu v souboji s Jakubem Voáčkem (vlevo) z Philadelphie. | foto: AP

16 2013
Pouhý den poté, co jej v tabulce produktivity Čechů v NHL díky vyššímu počtu gólů přeskočil Jaromír Jágr z New Jersey, se hokejový útočník Jiří Hudler prezentoval dvěma asistencemi za Calgary proti Rangers a vrátil se do čela bodování svých krajanů. Do statistik se v neděli zapsal i Jakub Voráček, jenž díky brance proti Washingtonu bodoval už ve čtvrtém zápase Philadelphie za sebou.

Hokejisté Rangers v neděli ukončili černou sérii čtyř porážek v řadě, když na domácím ledě slavné Madison Square Garden udolali Calgary 4:3 po samostatných nájezdech.

Češi v NHL

1. Jiří Hudler (CGY), 33z. - 30b. (9+21)
2. Jaromír Jágr (NJD), 34z. - 28b. (11+17)
3. David Krejčí (BOS), 33z. - 27b. (6+21)
4. Radim Vrbata (PHX), 30z. - 25b. (9+16)
5. Tomáš Hertl (SJS), 33z. - 24b. (15+9)
6. T. Plekanec (MTL), 35z. - 22b. (11+11)
7. Martin Hanzal (PHX), 29z. - 22b. (8+14)
8. Patrik Eliáš (NJD), 26z. - 20b. (7+13)
9. Michael Frolík (WPG), 33z. - 18b. (8+10)
10. Aleš Hemský (EDM), 34z. - 18b. (6+12)

Pro hvězdného brankáře Henrika Lundqvista to byla teprve druhá vychytaná výhra z posledních šesti odehraných zápasů po podpisu nové lukrativní smlouvy (od příští sezony si za sedm let vydělá 59,8 milionu dolarů), která z něj s budoucím průměrným ročním příjmem 8,5 milionu dolarů udělá nejlépe placeného brankáře ligy.

"Cítil jsem, že když tento zápas nevyhrajeme, nedokážu být vůbec šťastný. Hodně pro nás znamená. Musíme na to nahlížet, že děláme malé krůčky kupředu a budeme vítězit," řekla švédská brankářská jednička New Yorku, pro který se souboj s Calgary nevyvíjel zrovna nejlépe.

Hosté z Kanady v zahajovací třetině odskočili do dvougólového trháku. Rangers se sice následně podařilo vyrovnat, na startu třetího dějství však opět udeřil hostující nováček Sean Monahan. Svou druhou asistencí v zápase se na tom podílel Jiří Hudler, se 30 body z 33 startů nejproduktivnější Čech v NHL.

V čase 52:07 se ovšem dorážkou z bezprostřední blízkosti branky prosadil domácí Chris Kreider a za stavu 3:3 utkání přešlo do prodloužení a následných nájezdů. V nich se představilo celkově 14 střelců, z nichž polovina byla úspěšných. Rozhodující slovi si vzal v sedmé sérii domácí Benoit Pouliot, jenž předčil Mikaela Backlunda.

Voráček bodoval ve čtvrtém zápase za sebou

Díky brance v nedělní partii na ledě Washingtonu bodoval útočník Philadelphie Jakub Voráček už čtyřikrát za sebou a s celkovými 17 zápisy (6+11) z 33 startů se posunul v produktivitě svých krajanů v NHL již na průběžnou 11. pozici.

Čtyřiadvacetiletý pravý křídelní útočník zvyšoval v 44. minutě utkání vedení Flyers už na 4:1. Domácí Capitals se však přesto ještě stihli vrátit do hry. Sérii tří branek odstartoval bek Mike Green, na kterého navázal v 57. minutě Dmitrij Orlov a vyrovnávací trefu svým druhým gólem zápasu v čase 59:12 zařídil kapitán týmu Alex Ovečkin.

Ruský kanonýr dvěma zásahy navázal na nedávné čtyřgólové představení proti Tampě Bay a s průběžnými 28 góly suverénně kraluje ligové střelecké hitparádě před 22gólovým Alexanderem Steenem ze St. Louis.

Za stavu 4:4 o vítězi rozhodovaly nájezdy. V nich se již sice Ovečkin neprosadil, ale to neplatilo o Ericu Fehrovi a Nicklasi Bäckströmovi. Když se za Philadelphii ze tří exekutorů prosadil pouze Claude Giroux, bral nakonec Washington po velkém obratu oba body.

Mrázek nepomohl zastavit krizi Detroitu, Palát jednou asistoval

Hokejisté Detroitu padli v pátém zápase za sebou, když naposledy v domácí Joe Louis Aréně nestačili po skóre 0:3 na Tampu Bay. Před svými fanoušky nevýrazní Red Wings neuspěli už pojedenácté z posledních třinácti představení.

Zranění brankářské jedničky Detroitu Jimmy Howarda pomohlo podruhé v sezoně ke startu v zápasu NHL české naději Petru Mrázkovi, jenž byl připraven v roli náhradníka už při předchozích dvou zápasech (u porážek 1:2SN s Tampou Bay a 1:4 s Pittsburghem).

Jednadvacetiletý rodák z Ostravy kryl 24 střel Lightning, kteří o svém triumfu rozhodli až v třetí třetině. V 44. minutě jej překonal Tyler Johnson za asistencí parťáků z elitního útoku Tampy - Martina St. Louise a českého mladíka Ondřeje Paláta. Na 2:0 pro hosty v 50. minutě zvyšoval J.T. Brown a poslední slovo si střelou do prázdné branky vzal jetě Alex Killorn.

"Znova jsme dělali hodně chyb, hodně jednoduchých chyb. Během úvodních dvou třetin jsme celkově nehráli dobře, v závěru té druhé jsme ale měli pár dobrých střídání. Myslel jsem, že to příjde. Budeme hrát dobrý hokej. Ve třetí části jsme jim ovšem darovali snadné góly," kroutil hlavou zklamaný bek Detroitu Niklas Kronwall.

Utkání v domácím dresu nedohrál útočník Johan Franzén, jenž odstoupil na startu druhé třetiny po souboji s Radko Gudasem. Týmu přitom aktuálně chybí kromě zmiňovaného Howarda i kapitán Henrik Zetterberg.

Fleischmann asistoval u rozdílové branky Floridy

Útočník Tomáš Fleischmann si připsal asistenci u klíčové akce zápasu mezi Montrealem a Floridou. Kopřivnický rodák se v 28. minutě podílel na trefě spoluhráče Nicka Bjugstada, jenž poslal hostující Panthers do trháku 2:0.

Domácí hráči slavného kanadského klubu pak v dalším průběhu dokázali jen zkorigovat skóre, když se v 43. minutě při přesilové hře prosadil Alex Galchenyuk. Vyrovnání jim ale gólman Scott Clemmensen, autor 17 zákroků, nepovolil.

Canadiens s českým centrem Tomášem Plekancem v sestavě padli potřetí z posledních čtyř zápasů, během nichž nastříleli soupeřům jen tři góly.

Výsledky:

NHL:
Washington - Philadelphia 5:4 po sam. nájezdech (1:1, 1:0, 2:3 - 0:0)
12. a 60. Ovečkin, 52. Green, 57. Orlov, rozhodující sam. nájezd Bäckström - 20. Giroux, 28. Streit, 43. Couturier, 44. Voráček. Střely na branku: 33:28. Diváci: 18.506.

Detroit - Tampa Bay 0:3 (0:0, 0:0, 0:3)
44. Johnson (Palát), 50. Brown, 59. Killorn. Brankář Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, inkasoval dvě branky z 26 střel a úspěšnost zásahů měl 92,31 procenta. Střely na branku: 28:26. Diváci: 20.066.

Montreal - Florida 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)
43. Galchenyuk - 25. Winchester, 28. Bjugstad (Fleischmann). Střely na branku: 18:25. Diváci: 21.273.

NY Rangers - Calgary 4:3 po sam. nájezdech (1:2, 1:0, 1:1 - 0:0)
16. Stepan, 28. Hagelin, 53. Kreider, rozhodující sam. nájezd Pouliot - 8. Backlund, 15. Glencross (Hudler), 45. Monahan (Hudler). Střely na branku: 32:21. Diváci: 18.006.

Chicago - Los Angeles 3:1 (3:0, 0:0, 0:1)
6. Hossa, 10. Versteeg, 20. Sharp - 57. Martinez. Střely na branku: 40:22. Diváci: 21.426.

Anaheim - Edmonton 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)
12. Bonino, 36. Selänne, 57. Penner - 7. Nugent-Hopkins, 51. Gagner. Střely na branku: 34:25. Diváci: 16.301.