Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hvězd mezi volnými hráči mnoho nezbývá

28 2003
New York - Už jen několik velkých hokejových jmen zbývá v koši, z nějž kluby NHL vytahují volné hráče. Joe Nieuwendyk z New Jersey je v hledáčku Detroitu, z hvězd jsou ale k mání většinou veteráni jako Adam Oates, Marc Messier, Cliff Ronning nebo Tommy Albelin. Mezi tzv. volnými agenty bez omezení zbývá i několik českých hokejistů, většinou jde ale o hráče, jichž se kluby chtějí zbavit a proto jim nenabídly ani desetiprocentní navýšení platu.

Kam půjde Joe Nieuwendyk? Tahle otázka se pro současný trh volných hráčů v NHL zdá být nejzajímavější.

Jaká změna oproti loňskému létu, kdy byl výčet hvězdných jmen mezi volnými hráči mnohem pestřejší. Patřili sem Amonte, Fleury, Selänne nebo Ručinský. A to už bohaté kluby během července podepsaly lukrativní smlouvy s Holíkem, Josephem, Guerinem, Langem, Belfourem a Cheliosem.

Kluby si letos bombastické letní nákupy volných hráčů nedovolily. Rok před předpokládanou výlukou NHL jsou manažeři opatrní, nové smlouvy na víc jak osm milionů dolarů ročně proto uzavřely jen skutečné superhvězdy Forsberg nebo Fjodorov. Třeba Karyia bude hrát v Coloradu za "směšných" 1,2 milionu dolarů.

Šetření pocítí i čeští hokejisté. Několika z nich kluby nepředložily ani desetiprocentní navýšení platu, tzv. qualifying offer, a hráče tím přeřadili do kategorie nechráněných.

Angažmá tak hledají třeba autor zlatého gólu na mistrovství světa 1999 Jan Hlaváč, šampion z roku 1996 Stanislav Neckář nebo loňský vítěz Stanleyova poháru Ladislav Kohn. Obránce Ladislav Benýšek už raději podapsal smlouvu s IFK Helsinky, příští sezonu stráví ve Finsku.

Vyšší příjem téměř určitě čeká jen tři české volné hráče, kteří mají za sebou podařenou sezonu. Martina Havláta z Ottawy, Aleše Kotalíka z Buffala a Petra Čajánka.

U Martina Ručinského se letos situace opakuje. V září 2002 byl stále bez smlouvy a tak hrál za Litvínov, koncem měsíce pak podepsal roční smlouvu se St. Louis. Ta mu teď vypršela a tak jedná o nové.

Vedení klubu je s českým křídlem spokojeno a o jeho služby nadále stojí. Teď se však St. Louis bude zabývat především arbitráží s jednou ze svých největších hvězd Pavolem Demitrou, která začíná v pátek.

Mnohem zajímavější než trh volných hráčů jsou nyní v NHL uvažované výměny. Detroit se stále nezbavil brankáře Josepha, který se příchodem Haška stal gólmanem číslo 2.

Red Wings usilují o kvalitního útočníka, kterým by vedle Nieuwendyka mohl být třeba Lindros z New York Rangers, spekulovalo se i o Jágrovi. Ten by ale podle posledních zpráv měl zůstat ve Washingtonu, jehož vedení se prý už smířilo s tím, že svou největší hvězdu nejspíš nebude možné vyměnit.

Čeští volní hráči bez omezení:
Martin Ručinský (St. Louis)
Richard Šmehlík (New Jersey)
- komu nebylo nabídnuto prodloužení smlouvy (qualifying offer)
:
Jan Hlaváč (naposledy Carolina)
Stanislav Neckář (Tampa)
Ladislav Kohn (Calgary)
Jan Vodrážka (Calgary)
Radim Bičánek (Columbus)
Ladislav Benýšek (Minnesota -> Helsinky)

Čeští volní hráči s omezením (jejich práva náleží dosavadnímu klubu):
Petr Čajánek (St.Louis), Petr Sýkora (Anaheim), Jan Hrdina (Phoenix), Martin Havlát (Ottawa), Jaroslav Svoboda, Pavel Brendl a Josef Vašíček (oba Carolina), Karel Pilař (Troronto), Václav Pletka (Philadelphia, hraje v Třinci), Milan Kraft (Pittsburgh), Aleš Píša (New York Rangers), Aleš Kotalík (Buffalo), Jaroslav Bednář (Florida).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze