Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hvězdy jako Jágr si na OH možná nezahrají

8 2004
Vancouver - Olympijské hry bez největších hokejových hvězd? Taková hrozba se pomalu stává skutečností. Pokud totiž vedení nejslavnější soutěže NHL do ledna 2005 neuzavře s Mezinárodní hokejovou federací novou smlouvu, hráči ze zámořské soutěže si v Turíně nezahrají. Ta stará totiž v té době zrovna vyprší.

"Mít v Turíně nejlepší hráče by nebylo špatné, ale životně důležité to zase není," snaží se zachovat chladnou hlavu René Fasel, šéf hokejové federace.

"I bez nich bude turnaj výjimečný, tím jsem si jistý. V Evropě máme dost dobrých hráčů, tohle není ten největší problém," tvrdí bohorovně.

Hráči z NHL se na olympijských hrách představili poprvé v Naganu a nová tradice pokračovala i o čtyři roky později v Salt Lake City.

Už v minulosti však Fasel připustil, že by mohla být porušena. Komisař zámořské soutěže Gary Bettman by ji podle svých slov rád zachoval.

"Národní federace by do Turína rády získaly ty nejlepší hráče, aby mohli reprezentovat jejich zem," řekl Fasel. "Pokud to ovšem nevyjde, budeme muset najít jiné řešení," dodal vzápětí.

Podle Joela Darlinga, šéfa televizní stanice CBC, by se neúčast hráčů z NHL výrazně odrazila na sledovanosti přenosů. "Pokud tu nebude možnost, že by zlato mohli získat Kanaďané, bude to špatné," poznamenal Darling.

Poslední finále ze Salt Lake City prý sledovalo deset milionů Kanaďanů. "Takových čísel bychom dosáhli jen těžko."

Pokud NHL skončí nadobro, většina evropských a hodně kanadských hokejistů podepíše kontrakty v Evropě.

Fasel připustil, že by v současné situaci nebyl rád, kdyby se NHL rozjela dřív, než se předpokládá. "Je to hrozný pocit. Diváci jsou teď namlsaní, chodí se dívat na hokejisty, které třeba na vlastní oči ještě hrát neviděli. Bylo by to trochu nefér nejen vůči lidem, ale i pro evropské ligy," poznamenává závěrem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze