Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hvězdy odmítají Světový pohár

22 2004
Praha - Vyšle český hokej do letního Světového poháru elitní výběr, nebo sestaví jen "béčko"? Reprezentační trenér Ivan Hlinka, který musí nominaci v úterý oznámit, má nelehkou úlohu: po krachu na domácím mistrovství obvolává největší hvězdy a přemlouvá je, aby znovu našly chuť reprezentovat.

Přitom ostatní reprezentace se už pyšní nabitými sestavami. Lemieux, Hull či Forsberg, ti nebudou chybět.

Co Jágr? Po šampionátu naznačil, že se s národním týmem loučí. "Nechci o tom spekulovat. Ať to řekne trenér Hlinka," sdělil Jágrův osobní kouč Marián Jelínek.

Už dříve Světový pohár odmítl obránce Roman Hamrlík. "Chci být s rodinou," vysvětlil.
Nepravděpodobný je start kapitána týmu Martina Straky, který si teď užívá klidu na dovolené.

"Říkal mi, že se mu na pohár nechce," sdělil jeho bratr Michal Straka. Podobně je na tom i centr Robert Reichel. Ani ten neměl pro trenéra Hlinku příznivou zprávu.

"Rozhodl jsem se, že už nebudu tolik telefonovat," řekl trenér Hlinka. "Prostě na soupisku napíšu hráče podle sebe. A jestli pak odřeknou? Na to mají právo. Tak je vyměníme. Ale zatím mi nikdo úplně striktně neodmítl."

Nominace podle MF DNES

Brankáři: Vokoun (Nashville), Málek (Magnitogorsk)

Obránci: F. Kaberle (Atlanta), T.
Kaberle (Toronto), Kuba (Minnesota), Kubina (Tampa Bay), Malík (Vancouver), Špaček (Columbus), Židlický (Nashville), Šlégr (Boston) - Škoula (Anaheim), Modrý (Los Angeles)

Útočníci: Jágr (Rangers), P. Sýkora, Prospal (oba Anaheim), Eliáš (New Jersey), Hejduk (Colorado), Ručinský (Vancouver), Výborný (Columbus), Bonk, Havlát (oba Ottawa), Čajánek (St. Louis), Dvořák, P. Nedvěd (oba Edmonton) - Průcha, Dopita (oba Pardubice) 

Zřejmě odřeknou: Čechmánek, Hamrlík, Straka, Reichel, Lang

Není to risk? Šestadvacet jmen v nominaci je závazných. Měnit se mohou jen v případě nemoci či zranění hráčů. Svaz by musel prokázat, že nejsou schopni nastoupit.

"Určitě se to dá nějak udělat. Když budou zranění, tak hrát nemůžou," říká Hlinka. "Risk by spíš byl tam ty nejlepší hráče teď nepsat. Třeba si to rozmyslí. Teď nemají chuť, zklamaní je čerstvé."

Světový pohár navazuje na Kanadský pohár, který se hrál nepravidelně od roku 1976. V zámoří je mnohem víc ceněný než mistrovství světa. Kanada i USA proto braly pražský šampionát jako jakousi přípravu na prestižní turnaj.

Ten není řízený Mezinárodní hokejovou federací. V praxi to znamená, že si pravidla určuje zámoří. Diktuje třeba, jak dlouhé může být soustředění před turnajem, kde se budou zápasy hrát.

Ale pro český tým to má i jednu výhodu. Petr Nedvěd, který nemohl za Česko nastoupit na mistrovství světa, teď může být povolán.

Právě jeho start by mohl nalákat Jágra, který je s Nedvědem kamarád. První ročník Světového poháru v roce 1996 skončil pro Česko ostudou. Už 30. srpna může začít reparát - v Helsinkách se utká s Finskem.

Šestero cest za pohárem

1976 Fantom Dzurilla. Před turnajem řekl kanadský trenér Bowman, že na týmu Československa jsou pěkné jen dresy. Pak Kanada reprezentantům podlehla, zejména kvůli famóznímu brankáři Dzurillovi. Oba týmy se střetly i ve finále na dva zápasy. V prvním byly zámořské hvězdy lepší, druhé vyhrály až v prodloužení.

1981 Sovětská lekce. Omlazený tým v semifinále prohrál se Sovětským svazem. Předtím si připsal zásluhou Dudáčkova vyrovnání remízu s Kanadou, která měla v týmu Gretzkého, Bossyho nebo Lafleura a ve finále podlehla Sovětům vysoko 1:8!

1984 Jediný bod. Stříbrný tým ze sarajevské olympiády zklamal, Čechoslováci jen jednou remizovali. Bod vydřeli s Německem, s nímž prohrávali už 0:3. Turnaj vyhrála Kanada.

1987 Ztracené semifinále. Ve skupině dokázal národní tým s Kanadou Gretzkého a Lemieuxe remizovat 4:4, v semifinále už však prohrál 3:5, ačkoliv vedl 2:0. Tři nádherné finálové bitvy mezi Kanadou a SSSR pasovaly na vítěze hokejovou vlast.

1991 Nešťastná brusle. Národní mužstvo začalo výhrou nad Sověty, jenže zápas s Finy ztratilo sedmnáct vteřin před koncem po teči od Ručinského brusle. A pak už jen samé porážky a poslední místo. Vyhrála Kanada.

1996 -  Ostuda, ostuda, ostuda. Poprvé pod hlavičkou Světového poháru. Jedna z největších blamáží v historii. Hvězdné české mužstvo třikrát jasně prohrálo: ve Finsku, se Švédskem a v Německu. První jsou Američané, kteří porazili Kanadu.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze