Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hvížďala je v otázce Hagiboru pesimistou

11 2001
Praha - Předseda pražských zastupitelů opoziční Unie svobody Michael Hvížďala pochybuje o tom, že se nová víceúčelová hala na Hagiboru stihne postavit i do roku 2004. V hale se má za tři roky konat světový šampionát v ledním hokeji, původně to mělo být už v roce 2003. Česká republika si však kvůli problémům s výstavbou haly vyměnila pořadatelství mistrovství světa s Finskem. "Hagibor nevypadá, že by byl reálný pro realizaci tohoto projektu (stavby haly)," řekl na dnešní tiskové konferenci Hvížďala. Zmínil například problémy s některými tamními pozemky. Vedení města musí podle něj do tří měsíců jasně říci, zda se tam hala skutečně stačí do roku 2004 vybudovat.

Nutnost posunutí mistrovství světa je podle Hvížďaly mezinárodní ostudou. Město podle něj mělo už dříve vyčlenit v územním plánu pro možnou výstavbu haly aspoň dvě lokality, vedle Hagiboru zřejmě Maniny. Poté mělo vypsat mezinárodní výběrové řízení na investora a dovést projekt až ke stavebnímu povolení.

Třetinou se Praha měla vedle státu a investora podílet na vybudování nutné dopravní infrastruktury. Hvížďala soudí, že zdržení stavby na Hagiboru způsobili pražští radní svou "příliš dlouhou" snahou, aby byla opravena Sportovní hala na Výstavišti.

Poukázal v této souvislosti na některé údajné nesrovnalosti ve vztazích mezi městem a nájemcem haly, kdy podle něj zřejmě Praha doplácí na teplo. Zástupci městské organizace Výstaviště Praha to však po tiskové konferenci odmítli.

Situace kolem Hagiboru podle Hvížďaly napomůže tomu, že zahraniční investoři nebudou věřit v průhlednost českého prostředí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze