Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I hokej měří moc penězi

10 2003
Praha - Moc a vliv jsou dvě magická slova. Touha po nich vyvolala dvě světové války a zabila miliony lidí. Moc má mnoho různých podob. V obecném smyslu je panstvím nad lidmi nebo věcmi. Znamená sílu, ale hlavně peníze. MF DNES přinesla přehled padesáti nejmocnějších a nejvlivnějších osobností českého hokeje. Je víc než pravděpodobné, že mnohé z nich nikdy nedržely v ruce puk a hokej je dost možná ani nebaví. I přesto mají moc. iDNES nabízí čtenářům, aby z patnácti jmen sami vybrali nejmocnější postavu českého hokeje. Kdo je podle vás v hokeji nejvlivnější? Hlasujte ZDE

Při skládání žebříčku hleděla redakce MF DNES na rady několika odborníků. Kdo má moc a proč? To byly nejčastější otázky.

Ten, kdo má peníze a rozhoduje o důležitých věcech. Tak zněly nejčastější odpovědi.

Mocný neznamená známý. Spíš naopak. Mocný je ten, kdo ovládá zákulisí. Ten, kdo zná tajné uličky a umí v nich chodit.

"Takové lidi hledejte na Spartě. V lize si dělají, co chtějí," řekl trochu naštvaně slávistický trenér Vladimír Růžička. Sparta je u nás nejbohatším klubem a není vůbec náhoda, že má v první desítce tři zástupce: spolumajitele Charouze, trenéra Hadamczika a ředitele Koželuha.

Na celkovém vítězi se redaktoři MF DNES i jejich konzultanti shodli téměř jednomyslně. Antonín Charouz se sice stahuje do ústraní, starosti nechává na podřízených, ale... Stále vlastní Spartu a firmu BPA, která shání peníze pro celou ligu.

Až třetí je v žebříčku člověk, pro kterého je hokej zaměstnáním. Věnujme chvilku slávy pardubickému manažerovi Zbyňku Kusému: vytáhl klub z dluhů a pomohl mu k nejkrásnější hale v Česku. "Je schopný a má velkou budoucnost," prohlásil jeden z odborníků. "Českým hokejem hýbe právě on a Koželuh," dodal další.

Pojďme se přít o čtvrtém místě svazového předsedy Guta. Zdá se vám jen loutkou? Tak svůj názor zvažte. Ve zveřejněné padesátce je sice druhý nejstarší, ale kromě slavné minulosti za ním stojí i nemalé činy současné. Je to Gut, na kom leží jednání o stavbě haly pro mistrovství světa 2004. A byl to znovu Gut, který často chladil horkou hlavu bývalého trenéra juniorů Holíka. Jako předseda svazu má určitě větší slovo než jeho fotbalový "kolega" Jan Obst. "Výkonný výbor nehlasuje téměř proti žádnému jeho návrhu," prozradil nám jeden z jeho členů.

Je snadné změřit moc Jaromíra Jágra nebo Dominika Haška. Není žádná. Lidé je však milují a malí kluci se v touze být jako oni ženou na zimní stadiony. Jágr a Hašek nemají moc, ale obrovský vliv. Ostatně sestavme si malý žebříček těch, kdo nejvíc působí na veřejnost: první Jágr, druhý Hašek a třetí dost možná televizní komentátor Záruba. Proto nelze oddělit moc od vlivu.

Srovnejme teď naše pořadí s tím, které každý rok sestavuje prestižní magazín The Hockey News pro NHL. Rozdíl je zřejmý. NHL vládnou dva muži: šéf soutěže Bettman a šéf hráčské asociace Goodenow. České kluby nedávno posílily moc ředitele extraligy Šulce, ale několikrát předtím z něj udělaly hlupáka. MF DNES ho vyzvedla na 13. místo.

A hráčská asociace? To je trapná organizace... Její šéf Herman se do padesátky ani nevešel. Moc je bez diskuse pomíjivá. Ještě před pár měsíci by vysoko čněl reprezentační kouč Augusta a v seznamu by nebyla tajemná postava hokejového teroristy. I proto vám nabízíme odhad, jak se bude moc vybraných lidí vyvíjet.

Elitní padesátka nabízí pestrý soubor jmen. Jak by se jen český hokej léčil bez zlatých rukou fyzioterapeuta Pavla Koláře? Kde by se scházeli bossové, kdyby ve Velké Bíteši nestála vyhlášená restaurace Jiřího Rauše? A co by si Jágr počal za mořem bez maminky Anny? Mohli bychom pokračovat jméno za jménem, ale je nesmysl o každém dlouze hloubat.

Že je ten víc než onen? Třeba ano, moc je často nezměřitelná. Máte ji ostatně i vy. Zmocněte se tedy svého šálku kávy, začtěte se do speciální přílohy MF DNES o mocných a sami hlasujte v anketě o nejvlivnější osobnost českého hokeje.

Mocní a vlivní v českém hokeji
MF DNES posuzovala vliv na


* toky peněz
* osudy hráčů a trenérů
* fanoušky
* řády a pravidla hry
* image sportu, názory na něj

Prvních 15 podle MF DNES
(patnáctka, kterou iDNES nabízí k hlasování):

Antonín Charouz
Majitel BPA a spolumajitel Sparty, 48 let


Impérium jeho firem může upadat, banky po něm mohou žádat splacení dluhů. Část svého království musel prodat, na hokej, svou vášeň, však Charouz nedá dopustit. Vládne marketingovému partnerovi ligy i klubu, který obhajuje titul. Phillip Anschutz, americký spoluvlastník Sparty, do běžného chodu týmu příliš nemluví. Charouz nechybí snad na žádném domácím utkání Sparty, chodí i na tiskové konference poslouchat hodnocení trenérů.

Aleš Hušák
Předseda představenstva Sazky, 45 let

Konání sebevědomého obchodníka nyní sleduje snad každý český hokejový fanoušek. Do značné míry na jeho schopnostech záleží, zda Sazka coby investor stihne včas dokončit v Praze výstavbu nové arény a jestli se na jaře 2004 v metropoli nakonec uskuteční mistrovství světa. "Halu postavíme!" prohlašuje Hušák. Je to pro něj velká výzva.

Zbyněk Kusý
Generální manažer Pardubic a reprezentace, 36 let

Netaktně se mu občas říká "pardubický Napoleon". Nevysoký muž je však schopný profesionál, zcestovalý, má četné kontakty v cizině. Také díky němu stojí v Pardubicích opravený stadion, ve kterém hájí špičkový tým první místo v lize. Jako manažer se osvědčil v klubu, u juniorské reprezentace a s nástupem Slavomíra Lenera povýšil k národnímu mužstvu dospělých.

Karel Gut
Předseda svazu, 75 let

Starý pán možná nepasuje do současného světa dravců, ale dál rozhoduje o klíčových věcech. To on vybírá kandidáty na post reprezentačních trenérů. To on zařídil přesunutí šampionátu v Praze na pozdější termín, když se stavba stadionu zasekla. Budování nové arény bere jako svoje životní poslání. Takřka jen s ním jedná René Fasel, předseda Mezinárodní hokejové federace.

Alois Hadamczik
Podnikatel a trenér Sparty, 50 let

Dle svých odpůrců mafián, manipulující s hokejovým děním. Prokazatelně však výborný kouč, oddaný svému povolání. Schopný podnikatel, v extralize se zná skoro s každým. Už není jen pánem severní Moravy. Na podzim se vydal dobýt Prahu a Sparta pod ním kvete. Brzy bude koučem reprezentační dvacítky, což jeho roli posílí.

Slavomír Lener
Trenér reprezentace, 47 let

Kdo bude v týmu pro mistrovství světa? Poslední slovo patří "Slávovi". Podobně jako Kusý je Lener pokrokový člověk se styky v NHL, zkouší nové metody. Jeho angažování k národnímu týmu znamenalo odklon od praktického stylu Hlinky, Martince a Augusty. Pro mnohé zůstává teoretikem, který jako hráč nic nedokázal.

Jaromír Jágr
Nejlepší český hokejista, 30 let

Věčné hokejové dítě se obvykle neplete do mocenských záležitostí v domácím sportu. Úmyslně svůj vliv neuplatňuje. Svými velkolepými činy v NHL však přitahuje pozornost médií, uchvacuje spousty fanoušků, je vzorem mnoha dětí i mladších spoluhráčů. Ve světě představuje symbol českého hokeje.

Luboš Koželuh
Ředitel Sparty a viceprezident APK, 38 let

Uchopil takřka veškerou výkonnou moc ve Spartě poté, co odešel jeho kolega (či sok?) Martin Urban. Jelikož se jeho kancelář nachází na stejné chodbě jako sídlo svazu i vedení ligy, uteče mu málo novinek. Jeho kariéra se rychle rozvíjí. Před pár lety pracoval v plzeňském klubu, teď je mimo jiné i členem výkonného výboru svazu.

František Černík
Předseda reprezentační komise, 49 let

Když se na podzim kouč juniorské reprezentace Holík skandálně přel s trenérem "áčka" Lenerem o centra Hudlera, právě Černík situaci řešil. Spolurozhoduje o složení realizačních týmů u reprezentace, zároveň je generálním manažerem vítkovického klubu a místopředsedou svazu. Hrál v národním týmu i v NHL.

Vladimír Růžička
Trenér a generální manažer Slavie, 39 let

Hokejový fanatik, génius, legenda. Vahou své osobnosti udělal z průměrné Slavie kandidáta na titul. Staví mužstvo podle svých představ, přilákal a udržel plno hráčů. Má u nich nekonečný respekt, a proto si ho Lener vybral jako asistenta k reprezentaci. Uplatňuje zkušenosti, jež získal při působení v NHL i ve Švýcarsku.

Bohumil Kožela
Prezident Asociace profesionálních klubů, 64 let

Nedávno byl na další rok potvrzen jako prezident APK, organizace, která řídí ligu. Svou moc na podzim uplatnil jako šéf komise, která vyšetřovala kauzu několika hráčů hrajících bez povolení. Kožela po sezoně opustí místo generálního manažera ve Zlíně. V klubu ale nadále zůstane vlivným mužem jako člen představenstva.

Ivan Hlinka
Trenér Omsku a bývalý kouč reprezentace, 53 let

Zmizel kdesi za Uralem, jeho vliv se však nerozplynul. Jako hráč i kouč uspěl jak v klubu, tak v reprezentaci, ale i v cizině. Stres a jednotvárnost trenérského povolání už muže s vyhraněnými názory unavují. Až se vrátí domů, stane se nejspíš funkcionářem. Bude novým předsedou svazu? Nebo dokonce šéfem Mezinárodní federace IIHF?

Stanislav Šulc
Ředitel extraligy, 50 let

Jen bezmocná figurka? Když kluby nedbaly jeho rozhodnutí o nedohraných zápasech v Praze a v Havířově, mohl si tak připadat. Avšak generální manažeři oddílů nedávno upevnili jeho pozici. Šulcovy verdikty do konce sezony nikdo nesmí měnit. Ředitelova působnost je široká. Posuzuje a trestá provinění ligových hráčů proti řádům.

Vratislav Randa
Předseda představenstva Tipsportu, 40 let

Největší domácí sázková kancelář sponzoruje pohár - Tipsport Cup, jehož se účastní všechny domácí registrované oddíly. Tipsport je partnerem ligy i reprezentace a na hokej u něj putuje 25 - 30 procent sázek. Řečí peněz to za minulý rok bylo 1,5 miliardy korun.

Peter Kovarčík
Majitel Teleaxisu, 49 let

Před pár lety byl extravagantní "Čechoslovák" hyperaktivní. Při šampionátu v Německu 2001 chodíval na pivo s koučem Augustou. Jeho firma sháněla pro svaz desítky milionů korun ročně. Bojoval za stavbu nové arény v Praze. Po sezoně však smlouva Teleaxisu vyprší, Kovarčík se stáhl. Zůstane hokejovým podnikatelem?

Další pořadí podle MF DNES:

16. Pavel Kolář
Fyzioterapeut, 40 let


17. Vladimír Šulc
Vedoucí podnikové komunikace Škody, 41 let

18. Ondřej Felix
Generální ředitel Českého Telecomu, 48 let

19. Miloš Broukal
Generální ředitel Teleaxisu, 42 let

20. Dominik Hašek
Podnikatel a bývalý gólman, 38 let

21. Jaromír Henyš
Hokejový agent, 60 let

22. Petr Husička
Generální manažer Třince, 43 let

23. Ladislav Bartoníček
Generální ředitel České pojišťovny, 38 let

24. Jiří Hamal
Hokejový agent, 41 let

25. Miroslav Šubrt
Místopředseda mezinárodní federace IIHF, 76 let

26. Karel Hrdý
Vládní zmocněnec pro mistrovství světa 2004, 60 let

27. Robert Záruba
Komentátor České televize, 35 let

28. Petr Svoboda II.
Agent a bývalý hokejista, 36 let


29. Hokejový terorista
?? let

30. Jaroslav Holík
Bývalý trenér a reprezentant, 60 let

31. Pavel Halas
Předseda komise rozhodčích, 39 let

32. Antonín Stavjaňa
Asistent reprezentace, bývalý hráč, 40 let

33. František Kučera
Kapitán reprezentace a podnikatel, 35 let

34. Jiří Dopita
Hokejista, 34 let

35. Jiří Crha
Hokejový agent, 52 let

36. Miroslav Tvrdý
Finanční ředitel společnosti Skanska, 46 let

37. Leoš Novotný
Generální ředitel Hamé, 41 let

38. Ota Černý
Šéfredaktor redakce sportu České televize, 59 let

39. Robert Reichel
Hokejista Toronta, 31 let

40. Petr Svoboda I.
Hokejový agent, 56 let


41. Marian Jelínek
Trenér Jágr Teamu, 39 let

42. Jindřich Micka
Generální sekretář svazu, 49 let

43. Jana Obermajerová
Ředitelka BPA, 37 let

44. Zbyšek Pechr
Šéfredaktor deníku Sport, 46 let

45. Jaroslav Vlasák
Podnikatel a prezident Znojma, 40 let

46. Terrence Valeski
Generální ředitel Eurotelu, 56 let

47. Jiří Hrdina
Scout, 45 let

48. Jiří Rauš
Majitel restaurace U Raušů, 45 let

49. Radek Duda
Reprezentant a kontroverzní hokejista, 24 let

50. Anna Jágrová
Matka Jaromíra Jágra, 56 let

Více o kompletním pořadí 50 nejvlivnějších postav českého hokeje čtěte v pondělní MF DNES

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze