Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


I v Praze zahřmí: Let’s Go Rangers!

Peter Luscombe pochází z Anglie, ale do Madison Square Garden se podívá aspoň čtyřikrát do roka. | foto: Petr Čermák, MF DNES

3 2008
Bern (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Možná ho potkáte. A dost možná i poznáte. Nebude to vlastně zase tak těžké. Peter Luscombe je usměvavý pořízek, který bude po Praze chodit v modrém dresu klubu NHL New York Rangers. Není sice zdaleka jediným cizincem, který teď dorazil do Česka za hokejem, ale je přece jen trochu jiný případ.

Rangers fandí už třicet let. A je ze Swindonu, z Anglie. "Takových Britů moc není, že?" říká se smíchem. "Už je to dávno, co jsem v televizi náhodou zahlédl hokej. Úplně jsem mu propadl. A vybral jsem si Rangers. Vždycky jsem fandil jim. A Swindonu, pochopitelně. Ale to není velký klub."

Začátek sezony NHL pro něj znamená honičku. V týdnu se na čtyři dny vydal sám do Švýcarska, kde hrál jeho milovaný klub přípravu s Bernem a zápas o Victoria Cup s ruským Magnitogorskem. Pak se na otočku vrátil domů, načež s kamarády nasedl na letadlo směr Praha.

Nikdy tady ještě nebyl, těšil se. "Kluky sice hokej dvakrát nezajímá, ale myslím, že si to taky užijí," tvrdí. "I kvůli tomu je hokej krásný. Poskytne vám příležitost čas od času poznat nová místa, cestovat."

Nebude to letos naposledy, co uvidí tým v akci. Každý rok se aspoň čtyřikrát podívá do Madison Square Garden, v New Yorku koneckonců žije jeho bratr. Když se zeptáte, na kolik ho ročně hokejový koníček přijde, jen mávne rukou. "Tohle je přece vášeň, neměří se rozumem!"

Křištálová lupa Do Prahy se za NHL chystají nejen Češi, ale i Slováci, Němci, Finové, Američané. Mezi nimi bude Peter z nevelkého města za Londýnem ještě v něčem pozoruhodný: je jedním z mála, komu na ledě nebude chybět Jágr. "Pozor, mám ho za výborného hráče. Jaromír byl klasa, pan Někdo," vysvětluje Luscombe. "Ale z pohledu Rangers myslím, že odešel ve správný čas. Není to nic proti němu, jen už v jeho věku bylo logické, že výkonnost začne upadat."

O Jágrovi mluví s úctou, jako o jednom z nejlepších hráčů hokejové historie. Ale málo platné, v srdci má trochu jiná jména. Třeba legendárního elegána Guye Lafleura, který většinu kariéry prožil v Montrealu. Nebo brankáře Lundqvista, rošťáka Averyho.

Doma má tři dresy, všechny bez jmenovky. Kdyby si měl přece jen vybrat, stálo by tam Graves. Podle útočníka, který byl v roce 1994 u posledního Stanley Cupu pro Rangers. Tenhle triumf viděl Peter před čtrnácti lety doma v televizi. Už je to dávno. Hrozně dávno.

Teď může pro další úspěch udělat jediné. Vzít si dovolenou, koupit letenku a na tribuně daleko od domova už potisící skandovat: "Let’s Go Rangers!"

Autor:


Najdete na iDNES.cz



mobilní verze