Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zpráva z Petrohradu: Kovalčuk se učí od Dacjuka a myslí na NHL

Ilja Kovalčuk v dresu Petrohradu | foto: Profimedia.cz

11 2016
Rusko, nebo Severní Amerika? KHL, nebo NHL? Elitní ruští hokejisté jsou často rozviklaní. Když hrají doma, láká je prestižnější NHL. Jakmile ale odejdou do zámoří, stýská se jim po přátelích a po ruštině. Slavný Ilja Kovalčuk by mohl vyprávět...

Z USA - přesněji z New Jersey - prchl v roce 2013. Devils tím přirozeně nepotěšil, vždyť kvůli němu dřív mnohé obětovali. Rus teď už čtvrtou sezonu hraje za Petrohrad, leč i tato epizoda má k idylce daleko.

Vzpomeňte na letošní jaro. Nejlépe placený hráč KHL si v úvodu play-off vedl bídně, kouče Zubova štvalo hlavně jeho liknavé bránění. Proto se odhodlal k odvážnému kroku: na několik zápasů ho vyřadil z kádru. Naštvaná hvězda hrozila odchodem do zámoří.

Kovalčuk se později do týmu vrátil, ale nezabránil výprasku, který Petrohradu v semifinále uštědřil tým CSKA Moskva (Petrohrad padl 0:4 na zápasy). Mrzuté období se střelci vymstilo - nevešel se do ruské reprezentace pro zářijový Světový pohár.

Teď už ovšem znovu válí. Petrohrad i díky němu vlétl do nové sezony KHL famózně. Mužstvo zatím dalo 121 gólů (na 36 z nich má podíl Kovalčuk) za 28 zápasů. Má 70 bodů a v základní hrací době prohrálo jen jeden zápas.

Ilja Kovalčuk

Kovalčuk je nadšený z příchodu mazaného Pavla Dacjuka, jenž v létě opustil Detroit.

„Dacjuk je monstrum. Když ho máte každý den na očích, učíte se, jak trénuje, jak se chová mimo led. To platí i pro mě,“ svěřil se ve středečním rozhovoru pro khl.ru.

A pokračoval: “S Pavlem jsem ještě nikdy nehrál ve stejném klubu. Ale už dlouho jsme přátelé a do NHL jsme přišli ve stejném roce. Jen já odešel o něco dříve. (usměje se) Je dobře, že jsme se setkali v jednom týmu.“

Nenechte se však zmást - zámoří má Kovalčuk stále v hlavě. „Návrat do NHL Proč by ne? Zvážím všechny možnosti. Ale teď mám tady (do konce roku) smlouvu,“ připomíná.

Otázkou je, jestli by byl Rusův comeback reálný. Schválit by jej muselo všech 31 mužstev (příští sezonu vstoupí do NHL nový klub - Las Vegas) včetně zhrzeného New Jersey.

Také není jisté, zda by o 33letého svéráze ještě byl zájem. NHL se omlazuje, on stárne, před třemi lety po sobě navíc nechal spálené mosty.

Bude je někdo mít chuť znovu postavit?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze