Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pro Lukašenka je hokej propaganda, vysvětluje česká Běloruska

Brankář v hodně nadživotní velikosti stojí před arénou Čižovka, kde budou hrát Češi. | foto: Robert Sára, MAFRA

11 2014
Když Češi slavili zlato z Nagana, ona s manželem opustila rodné Bělorusko a usadila se v Praze. Po nástupu kontroverzního prezidenta Alexandra Lukašenka cítila, že bude jen hůř a hůř. "Což se potvrdilo," říká Inna Jegorčenková, která už Česko přijala za svou novou vlast.

Byly důvody vašeho odchodu pouze politické?
Také ekonomické, jelikož soukromý sektor je v Bělorusku strašně malý a státní aparát na něj tlačí. Svou roli hrály i ekologické důvody - pocházím z města Světlogorsk, který leží 150 km od Černobylu a zdravotní stav lidí byl špatný. Moje děti měly dokonce problémy se štítnou žlázou.

Berou režim ostatní Bělorusové jako vy?
Bělorusko zůstalo pod vlivem Sovětského svazu. Ostatní postsovětské státy někam směřují, ale Bělorusko je oáza socialismu. To si nedokážete představit, že to ještě existuje.

Hokej a lidská práva

Nevládní organizace Člověk v tísni zahájila před MS v Bělorusku kampaň o porušování lidských práv v zemi. Její součástí jsou webové stránky beloruskastridacka.cz, videospot a pro hokejové fanoušky jsou připraveny plácačky s heslem kampaně: Fandím lidským právům v Bělorusku. Člověk v tísni ji zašle poslancům a senátorům, fanouškům ji doručí na požádání a bude ji rozdávat na pražském letišti.

Čím si to vysvětlujete?
Je to mentalitou lidí. Oni nevědí, co je svoboda, nezažili ji. Nedokážou ocenit, co je na Západě samozřejmostí. Sedí tiše jako myši a čekají, že za ně všechno udělají nahoře. Hlavně starší generaci stačí, když je trošku chleba a mléka.

Zkuste popsat, jak se tam lidé mají v porovnání s Českem.
Je to rozdíl. Tady slyším, jak lidé nadávají, že mají nízké důchody a platy, že je všechno drahé. Ale budete věřit tomu, že v Bělorusku jsou potraviny i zboží dražší? Za energie a nájem sice dají méně, ale Češi mají mnohem větší příjem.

Jaká je dostupnost zboží?
Mnohem menší. Běloruská ekonomika je ve špatném stavu a je zakázáno cokoli dovážet. Když přijíždíte ze zahraničí, tak vám všechno kontrolují, všechno vám mohou zabavit. Hranice jsou zavřené a žádné jiné než běloruské zboží tam nedostanete.

Dá se o Bělorusech říct, že jsou nespokojení?
Země je pod vlivem obrovské propagandy, žádná pravda neexistuje. Snad jedině na internetu, ale to si dokážou vyhledat jenom mladí lidé. 70 procent z nich chce odjet, protože nevidí žádnou perspektivu. Bělorusko je pod strašným vlivem Ruska a já si myslím, že i zanikne. Rusové nás sežerou. Vždyť my ani nemáme svou opravdovou vlajku, ale tu z dob Běloruské socialistické republiky.

Je hokej v Bělorusku hodně populární?
Manžel fandí. Je populární, ale ne tak jako u vás. Hokej se tam rozvinul až po rozpadu Sovětského svazu. A jelikož je Lukašenko milovníkem hokeje, tak do něj investuje spoustu peněz a v každém velkém městě postavil ledový palác. Ale Bělorusové nejsou takoví sportovci jako Češi.

Přitom je údajně prodáno 80 procent vstupenek na mistrovství světa, což jinde není obvyklé.
A já vám řeknu, v čem je háček. To je praxe, která existuje už několik desetiletí. Představte si, že jste ředitel podniku. Zavolají vám z magistrátu a řeknou, že musíte vykoupit 20 procent lístků. Když je nekoupíte, budete mít velký problém. Lidé musí být třeba při různých oslavách na náměstí - kdo tam nebude, nedostane při výplatě prémie atd. To asi z minulosti také znáte.

Inna Jergotčenková

Inna Jegorčenková

Proč je pro Lukašenka šampionát tolik důležitý?
Protože ho bere jako propagandu, aby ukázal, že Bělorusové jsou stejně dobří jako západní země. Celý svět k nám přijede a uvidí, že jsme vlastně civilizovaný stát. Víte, co mi vadí? Pokrytectví Evropy, která ho nechce nikam pustit, ale k němu přijedou. Přitom všichni opoziční lídři jsou teď čerstvě ve vězení, protože Lukašenko má strach, že budou dělat demonstrace. Až skončí šampionát, tak je pustí.

A co pohled obyčejných občanů Běloruska, pro které může být turnaj závanem ze Západu?
V určitém smyslu s vámi souhlasím, protože je to svátek, ale negativa převažují. Na první pohled se vám bude zdát, že je všechno v pořádku. V Minsku bude čisto, uvidíte západní auta, všechno bude nové, ale to je zkreslený obraz. Na venkově je to jiný svět.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze