Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Investor chce postavit halu na Maninách

10 2001
Praha - Nepřehledná situace kolem stavby víceúčelové haly pro hokejový světový šampionát v roce 2004 trvá. Jedno je však jisté, nebude stát na pražském Hagiboru. Finský investor Multiarena se totiž rozhodl, že halu postaví v lokalitě na Maninách. "Problematika Hagiboru byla tak složitá, že od toho musel upustit," přiznal vládní zmocněnec pro řešení otázek okolo světového šampionátu Ladislav Malý po více než dvouhodinové schůzce s představiteli Multiareny, primátorem Janem Kaslem a předsedou hokejového svazu Karlem Gutem.

Multiarena postaví halu, pokud budou splněny dvě podmínky
Za finského investora se jednání zúčastnil Martin Saarikangas, šéf Multiareny, který určil dvě podmínky, za nichž je jeho firma připravena na Maninách halu postavit. Do poloviny září chce vyřešit otázku převodu pozemků a bude vyžadovat nájemní smlouvu alespoň na 99 let. V tomto ohledu by neměl nastat větší problém, protože pražský primátor Jan Kasl nabídl, že město, které pozemky vlastní, je nabídne právě na zmíněných 99 let státu, potažmo investorovi.

Stát musí zaplatit miliardu korun, jinak investor couvne
Druhá podmínka je o hodně složitější, jde o peníze. Výstavba haly na Maninách vyžaduje další doprovodné investice, například přestavbu silničních tahů nebo tramvajových pásů. To by stálo jednu miliardu korun a takovou investici musí schválit parlament. A co se stane, pokud poslanci takovou částku zamítnou? "Teď opravdu nevím, co by bylo. Přiznávám, je to zapeklitá situace," netají Malý. "Jestli však nebudou tyto podmínky splněny, od projektu upustíme," upozornil Saarikangas.

V opačném případě je připraven dodat předsedovi hokejového svazu Karlu Gutovi dostatečné garance, s kterými může odjet na zasedání Mezinárodní hokejové federace. To se koná v říjnu a na něm musí česká strana předložit veškeré materiály o tom, jak zajistí v Praze pořádání mistrovství. "A tentokrát to chci mít všechno písemně," říká Gut. "Pokud budou zmíněné podmínky splněny, nebude to problém," opáčil Saarikangas.

Halu jsme schopni postavit za 18 měsíců
Od okamžiku, kdy Multiarena získá stavební povolení, je podle svého šéfa schopna postavit halu za 18 měsíců. "Měla by být hotova na jaře roku 2004, aby se mistrovství v pohodě stihlo," dodal finský představitel. Zároveň si lehce povzdychl, že jeho firma přišla o několik milionů korun v souvislosti s marnými pokusy vystavět halu na Hagiboru. "Dali jsme do toho hodně peněz a část je ztracená. Něco z projektů sice můžeme sice využít na Maninách, ale zbytek je jednoduše pryč."

Množí se potenciální investoři, existují navíc dvě další lokality
Kauza okolo pořádání světového šampionátu navíc komplikuje fakt, že se množí počet dalších investorů ochotných halu postavit. V Praze jsou též další dvě lokality, na nichž by mohla stát. Jedná se o prostor u stanice metra Kolbenova nebo Českomoravská v areálu ČKD Lokomotivka. V případě, že parlament neschválí miliardovou investici a Multiarena z projektu vycouvá, halu by mohl postavit jiný investor. 

Pokud ale zákonodárci odmítnou v září dát zmíněnou miliardu, do října není moc času. "To opravdu ne," připustil Gut. Nechce tedy oslovit potenciální investory, kteří se sami hlásí, dříve než v září? "O tom se ještě musíme poradit, není to jednoduché rozhodnutí," reaguje Gut. 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze