Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Perská hokejová armáda se chystá do bitvy. Írán čeká debut v Sapporu

Íránská hokejová reprezentace se připravuje na debut na únorových Zimních asijských hrách v Sapporu. | foto: iranskating.ir

13 2016
Asie je kontinent, který v současnosti prožívá největší hokejový boom. Věta, kterou často a rád opakuje šéf světového hokeje René Fasel nabývá reálných obrysů při pohledu na program hokejového turnaje na únorových Zimních asijských hrách v Sapporu. Klání mužských týmů se tam ve třech výkonnostních skupinách zúčastní 20 (!) reprezentačních týmů. Vůbec poprvé se na mezinárodní scéně představí tým Íránu.

Teprve po roce 1995 se v Íránu začal poměrně rychle rozvíjet in-line hokej. Vznikla poměrně sledovaná domácí soutěž, reprezentační tým startuje v mezinárodních turnajích, včetně světového šampionátu organizace FIRS.

O devět let později si někteří hráči místo kolečkových bruslí vyzkoušeli i ty s ostřím. Zalíbilo se jim to a od té doby začaly obě verze hokeje kombinovat.

Hokej na Asijských hrách

Sapporo 19.-26.2. 2017

MUŽI
Elitní divize:
Japonsko, Čína, Kazachstán, Korea
Divize I: Hongkong, Malajsie, Singapur, Thajsko, Tchajwan, Spojené arabské emiráty
Divize II: Mongolsko, Macao, Indonésie, Filipíny, Bahrajn, Katar, Kyrgyzstán, Turkmenistán, Kuvajt, Írán.

ŽENY
Elitní divize:
Japonsko, Čína, Korea, Kazachstán, Thajsko.

V Íránu jsou v současnosti tři zimní stadiony se standardními rozměry, adeptů ledního hokeje pomalu přibývá. U zrodu reprezentačního výběru stál v podstatě kompletní realizační tým in-line hokejového národního týmu, včetně trenéra Kaveha Sedghiho.

In-line hokejisté však tvoří v kádru chystajícím se na Asijské hry menšinu, v aktuálně čtyřiadvacetičlenném výběru jich sedm. Zbytek tvoří hráči íránského původu, kteří hrají hokej v různých koutech světa. „Máme v týmu hráče z Kanady, USA, Švédska, Švýcarska, Německa, Francie a Spojených arabských emirátů,“ vypočítává kouč Kaveh Sedghi

Zřejmě nejznámějším hokejistou s napůl íránskou krví je třiadvacetiletý útočník Mika Zibanejad, který po čtyřech sezonách v NHL v dresu Ottawy oblékl v této sezoně barvy New York Rangers. Rodák ze Stockholmu má íránského otce a finskou matku, reprezentuje ale Švédsko.

Mika Zibanejad v dresu New York Rangers.

Mika Zibanejad v dresu New York Rangers

Na ledě zemi svého otce sice nepomůže, ale... „Snažíme se s ním spojit, abychom nějakou formou využili jeho znalosti a zkušenosti. Doufám, že to vyjde,“ přeje si kouč Sedghi.

Napůl íránskou krev má i další švédský reprezentant Daniel Rahimi (29 let), který v současnosti působí v Davosu. Jeho matka je Švédka.

V červnu absolvoval íránský národní tým soustředění v italské Asiagu, v srpnu pak herní přípravu v kazašském Almaty. A právě tam „perská hokejová armáda“ naznačila, že i když bude na mezinárodní scéně úplným nováčkem, nemusí hrát ve třetí výkonnostní skupině v Sapporu podřadnou roli.

V přípravných zápasech dokázali Íránci porazit B-tým HC Almaty 5:4, Deltu Almaty 9:2 a po porážce s A-týmem HC Almaty 5:7 zdolali výběr Almaty 8:4.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze