Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jágr: Abych v Rusku neumrzl, nevycházím

13 2004
Praha - Bez výstroje, jen s taškou hozenou přes rameno dorazil v sobotu hokejový útočník Jaromír Jágr z ruského Omsku domů. "Vracím se za dva za tři dny. Mám tam smlouvu ještě na čtyři měsíce a nemyslím, že NHL začne tak brzo," řekl Jágr na pražském letišti a dodal: "Vrátím se tam rád."

Takže Rusko jste si oblíbil?
Možná to bude překvapení pro všechny, ale jsem tam hrozně spokojený. Líbí se mi tam, hokej se tam hraje docela dobrý, zázemí a organizace jsou výborné, hráči skvělí. Jen škoda, že to je tak daleko.

V ruských novinách se objevila zpráva, že se zhoršil zdravotní stav vašeho otce, a proto míříte domů. Co je na tom pravdy?
Myslím, že to napsali jen proto, že jedu domů. Mám to ve smlouvě.

Na co se nejvíc těšíte domů?
Nebudu tu o Vánocích, protože v Rusku se slaví později. Takže pro mě to tu budou takové Vánoce.

Nakoupil jste v Rusku dárky?
Na ty je čas. Čekám na slevy.

A kapra nebo řízek se salátem, vánoční tradici, si doma dáte?
To ne. Udělám si Vánoce i tam. Věřím, že nebudu muset na bázu (tréninkovou základnu - pozn. red.), že mi dají trochu volnosti, jak slíbili.

Přijede se za vámi do Ruska podívat přítelkyně Andrea Verešová?
Nevím, jak dopadne úterní jednání o NHL. Je možné, že sezona začne. Pak do Ruska odjedu na dva tři týdny. To by bylo zbytečné, aby jezdila.

Hráčská asociace nabídla v jednání s majiteli klubů NHL snížení platů o 24 procent. Co tomu říkáte?
Poprvé jsem o tom četl v novinách teď v letadle. Nevím vůbec, o co jde. Moc jsem se o to nezajímal a v Rusku o tom moc nepsali.

Ale o čtvrtinu nižší plat, to je dost.
Určitě bych to nečekal. Asociace nabídla před měsícem pět procent a šla z toho rovnou na pětadvacet. To jsem zvědavý, kam půjde dál.

Přejete si vůbec, aby NHL začala, když jste v Rusku - jak sám říkáte spokojený?
NHL je NHL, rád bych si ji zase zahrál. Ale pokud se tak nestane, v Omsku se ke mně chovají skvěle. Abych si nestěžoval, na Kladně to taky bylo skvělý. Ale všichni říkali, že v Rusku budu nespokojený, nevydržím tam. A je to naopak.

Je něco, co se vám v Rusku nelíbí?
Nevýhoda je, že se cestuje den předem, anebo se spí na báze. Ty dálky jsou tam obrovský, jako bychom každý týden z New Yorku jezdili do Los Angeles. Trvá to hrozně dlouho a časový rozdíl mezi Omskem a Moskvou je taky tři hodiny.

A co hrubost v zápasech? Třeba v posledním utkání s Novosibirskem se strhlo několik bitek, vy jste nasbíral 10 trestných minut.
Některé zápasy byly jednodušší, některé byly hodně složité. V tom posledním byla hrubost snad větší než v NHL. Možná proto, že Omsk vyhrál minulý rok titul, se řada týmů ze spodní části tabulky chce vytáhnout. Třeba právě to sibiřské derby bylo hodně vyburcované, byla plná hala. Když dali gól, myslel jsem, že vyhráli Stanley Cup.

Jací jsou ruští rozhodčí?
Držení hole, za nohu, za ruku se vůbec nepíská. Je to hokej s wrestlingem dohromady.

Střeží vás teď soupeři víc?
Poslední zápas to zkoušeli. Bylo to podobné jako proti Jihlavě. Hraje se tam v daleko větší rychlosti, hráči jsou všichni pohybliví. Není pro ně takový problém mě uhlídat.

Za 9 zápasů jste nasbíral 12 bodů za 6 gólů a 6 přihrávek. Byť tým nevyhrává venku, daří se mu s vámi líp.
Prohráli jsme jen jeden zápas z devíti, ale máme mužstvo na to, abychom vyhrávali víc. To záleží na tom, jak si přivyknu na systém.

Omsk prý stojí o obránce Tomáše Kaberleho, vašeho parťáka z Kladna. Usilujete o něj?
S nikým jsem o tom nemluvil, navíc nemám právo do toho zasahovat. Hlavně nerozumím tamní politice.

Jaké?
Když tým vyhraje titul a vymění šest hráčů, těžko to někdo pochopí. Ale tak to je.

Stejně jako v Česku jste pro ruské fanoušky hvězdou ligy. Podpisy dáváte i na trestné lavici. Jak to snášíte? Můžete vůbec vyjít na ulici?
Nevěřil jsem, že to bude tak velký. Kdekoli hrajeme, je tam vyprodáno. A vyjít na ulici? Oni mě hlavně převážejí autem. A nejde o to, jestli člověka někdo pozná, ale o to, aby neumrzl. Takže po ulici se moc chodit nedá.

Jaromír Jágr.Najdete na iDNES.czmobilní verze