Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jágr asi odejde. Proč? Kam?

10 2001
P i t t s b u r g h, P r a h a - Nezbývá než se s tím smířit: hokejista Jaromír Jágr v létě nejspíš opustí tým Pittsburgh Penguins. Po jedenácti letech. Padá utkvělá představa, podle níž k Penguins patří navěky. Od podzimu může na dresu nosit třeba nápis RANGERS. "Na devadesát procent půjdu," přiznává. "I když možná se mýlím," nechává při životě opačnou variantu. Gigantická výměna se zdá nevyhnutelnou. Proč? Pittsburgh nepatří k zámožným klubům NHL. V létě potřebuje prodloužit smlouvu s Langem, Strakou, Kovaljovem a Kasparaitisem. Musí jim přidat, což bude stát nejméně pět milionů dolarů navíc. Jágrova desetimilionová gáže se jeví neúnosnou. Ke všemu se zázračné pravé křídlo přestupu nebrání.

"Nové město, nová kabina, nové tváře, nová motivace," vysvětluje Jágrův osobní trenér Marián Jelínek výhody svěžího startu. "A vyměněný byl už i Gretzky, není to nic výjimečného."

Hokejistovy duše se dotkly nemilosrdné výpady pittsburských komentátorů v období podzimní krize. "Každý se klaní Jágrovu pozadí, ale je načase, aby ho do něj někdo nakopnul!" vyzýval sloupek v deníku Post-Gazette.

"Jarda je na tyhle věci citlivý," tvrdí novinář Jan Šmíd, znalec NHL. "Nedařilo se mu, potřeboval pomoc. Jenže oni se do něj pořád naváželi. Nenechali ho vydechnout. Vnitřně ho zlomili."

Jágra rovněž odjakživa poháněla ctižádost být nejlepší na světě. V Pittsburghu by o neoficiální titul soutěžil se spoluhráčem Mariem Lemieuxem v jedné kabině. Trochu nepřirozené, nemyslíte? A Penguins jsou nyní znovu Lemieuxovým mužstvem, nikoliv Jágrovým.
Je jasné, že pokud transakce proběhne, stane se o prázdninách. Na jednání bude požehnaně času. Hráč zůstane ušetřen hektického stěhování v průběhu sezony.

A kdo o něj může mít zájem? Jedině extrémně silné kluby. Jágr si poroučet nesmí, ale uklidňuje ho aspoň jistota, že ho neangažuje Buffalo, Edmonton, Calgary či jiný "zapadákov".

Mezi favority se počítají New York Rangers, Anaheim a Los Angeles. Působí na bohatých trzích, kde se NHL potřebuje prosadit. Vlastníci nešetří, a především Rangers s Los Angeles naléhavě potřebují hvězdu, na kterou přitáhnou diváky.

Rangers mají asi největší šanci. Až Jágrovi v roce 2003 vyprší smlouva, jsou schopni vystřelit jeho mzdu na epochální úroveň. Řekněme patnáct milionů dolarů, tedy asi 570 milionů korun ročně.

Rangers navíc mohou Pittsburghu nabídnout nejvíc alternativ pro směnu. Na širší soupisce chovají pár skvělých mladíků. Nebo obětují třeba Dvořáka a Hlaváče. Stěží půjde Jágr do Anaheimu za Kariyu. Penguins by museli živit jiného milionáře, nepomohli by si. Spíš si vyžádají perspektivní, hůř placené hráče a práva na výběr v draftu. Finanční úhrada bývá v takových případech v NHL zakázána.

Pakliže Pittsburgh k Jágrovi ještě někoho přihodí, vrátí se mu balík třeba pěti hráčů. Takový obchod NHL nezažila od roku 1988, kdy Edmonton pustil Gretzkého do Los Angeles.
V létě se jistě strhne příval spekulací, telefony a faxy si neodpočinou. Není divu, že se Jaromír Jágr hodlá schovat do Indie...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze