Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jágr bude kapitánem olympijského týmu

22 2001
Washington - Útočník Jaromír Jágr, hvězda celku Washington Capitals a celé zámořské NHL, bude na olympijském turnaji v Salt Lake City kapitánem českého hokejového výběru. Uvedl to reprezentační trenér Josef Augusta, který je v současné době na inspekční cestě po NHL. "Český tým je hodně zkušený a všichni ví, o co jde," reagoval Jágr v bezprostředním rozhovoru pro MF DNES. O olympiádu tak s největší pravděpodobností přišel obránce Petr Svoboda, původně uvažovaný kapitán.
Rozhovor s Jágrem si přečtěte v pátečním vydání MF DNES

"Mluvili jsme spolu o tom po utkání s Tampou. Jarda nejenže souhlasil, ale navíc se na olympiádu, stejně jako třeba Dominik Hašek, strašně těší," konstatoval Josef Augusta.

"Není ani tak rozhodující, kdo bude kapitánem. Všichni kluci v nároďáku ví, o co se při olympiádě hraje. Musíme všichni bojovat jako jeden tým. A když si to každý uvědomí, tak tam kapitán bude zbytečný," dodal Jágr.

Výkon pětinásobného držitele trofeje Arta Rosse pro nejproduktivnějšího hráče základní části NHL, který k výhře nad Tampou 3:2 přispěl gólem a dvěma asistencemi, označil český kouč, jenž zápas sledoval, za jedinečný. "Byl bez diskuse nejlepším hráčem na ledě," pravil Augusta.

Na předchozích olympijských hrách v roce 1998 v Naganu patřilo kapitánské "céčko" Vladimíru Růžičkovi, při letošním světovém šampionátu v Německu připadla tato pocta Robertu Reichlovi. Devětadvacetiletý Jágr působil jako kapitán celku ve svém předchozím působišti v Pittsburghu.

"Snad nikdo nebude namítat, když je kapitánem jeden z nejlepších hokejistů na světě," přiznal Růžička, jenž tentokrát na olympiádu pojede jako asistent trenéra.

Během čtvrtečního večera se Augusta spolu s Františkem Černíkem, který s ním po zámořské NHL cestuje, sejdou s generálním manažerem olympijského týmu Ivanem Hlinkou. S ním budou řešit další záležitosti ohledně olympijské nominace, která musí být uzavřena do 22. prosince.

O olympiádu tak nejspíš přišel obránce Svoboda
Ze hry o olympiádu je tak s největší pravděpodobností vyřazen obránce Petr Svoboda, střelec vítězného gólu z Nagana. Právě o něm se totiž mluvilo jako o nejvážnějším kandidátovi na post kapitána. "Domluvili jsme se, že pokud to nebude Petr, tak určíme Jardu Jágra," připustil asistent reprezentačního trenéra Vladimír Martinec.

Petr Svoboda, hráč týmu Tampa Bay Lightning, se na ledě objevil naposledy v minulém roce v prosinci, kdy utrpěl další otřes mozku. V současné době pouze trénuje na suchu a na přelomu roku má jít na zlomové vyšetření, které určí, zda-li vůbec bude moci zkušený obránce pokračovat v hokejové kariéře.

Jak volbu kapitána komentují ostatní dva trenéři olympijského týmu a samotný Jágr?

Vladimír Růžička, asistent trenéra (byl kapitánem v Naganu):
"Všichni jsme se na tom shodli, bavili jsme se o tom už na schůzce před odletem Pepíka Augusty do NHL. Není ani tak důležité, kdo bude dělat kapitána. Ale rozhodující je, aby se pod ním stmelila parta. A snad nikdo nebude namítat, když je kapitánem jeden z nejlepších hokejistů na světě. Jeho asistenty by měli být Robert Reichel a Jirka Dopita."

Vladimír Martinec, asistent trenéra:
"Dopředu jsme byli domluveni na tom, že pokud nebude moct jet obránce Petr Svoboda, tak kapitánem bude Jarda Jágr. Má toho v NHL hodně odehráno a patří navíc k nejvýraznějším osobnostem celé ligy. A věříme, že ho ostatní budou jako nejlepšího hokejistu týmu uznávat.

V NHL se hokejisté rozdělují na hvězdy, hráče a pak nosiče vody. A věříme, že Jarda, jako opravdová hvězda, bude mít u ostatních respekt. Proto jsme ho zvolili. Podobnou pozici má v NHL také gólman Dominik Hašek, ale prostě se nedělá, aby kapitánem byl brankář.

A kdyby snad třeba existovaly mezi hráči nějaké problémy, tak každý na ně během tohoto turnaje zapomene. Každý chce přece vyhrát."

Jaromír Jágr, kapitán týmu v Salt Lake City:
"Nebude tak důležité, kdo je kapitánem. Kluci v českém národním týmu jsou hrozně zkušení a ví, o co jde. Každý musíme bojovat společně. A pokud si to všichni uvědomí, tak potom už tam kapitán bude zbytečný.
 


Autoři: , ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze