Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jágr či Eliáš na Karjalu nepojedou

20 2004
Praha - Objeví se Jaromír Jágr či třeba Patrik Eliáš v nominaci české hokejové reprezentace pro listopadový Karjala Cup v Helsinkách? Odpověď zní: ne. Trenéři Ondřej Weissmann, Radim Rulík a Marian Jelínek však po dohodě s koučem pro mistrovství světa Vladimírem Růžičkou dají šanci některým mladším hráčům z NHL.

Nominaci zveřejní zástupci národního týmu v příštím týdnu. 

Čtveřice, která se po srpnovém tragickém úmrtí reprezentačního kouče Ivana Hlinky bude v této sezoně pohybovat u národního týmu, na středeční schůzce v pražském Edenu řešila podobu výběru na první klání v EHT.

Základní otázkou bylo, jak se postaví k neobvyklé situaci při výluce v NHL. K dispozici totiž stavitelé reprezentace mají oproti minulým letům téměř kompletní
výběr, plný světově uznávaných klenotů.

"Výběr je opravdu velký, ale chceme dát šanci dalším klukům a především ty vyzkoušené hráče necháme doma," řekl   Weissmann, který povede tým ve Finsku jako hlavní trenér.

Fanoušci sice uvidí v akci 'zámořské' hokejisty, ale půjde spíše o ty, kteří si v národním týmu si ještě takové jméno neudělali. Jágr a spol., kteří se probojovali na přelomu srpna a září do semifinále Světového poháru, budou odpočívat.

"Tito hráči jsou hodně zatěžováni v klubech, navíc je nemusíme zkoušet. V Helsinkách a v Moskvě bude prostor, aby se ukázali další, a do Stockholmu by mohlo jet zhruba takové mužstvo, jaké by mohlo být na mistrovství světa," objasnil strategii Weissmann, Růžičkův asistent ve Slavii.

"Z hokejistů z NHL dostanou v Helsinkách prostor ti, kteří ještě v reprezentaci
nehráli, nebo jen málo. Takže k týmu bude zastoupení z NHL, extraligy, ruské, finské či švédské ligy."

Nominaci dává dohromady trojlístek Weissmann, Rulík, Jelínek společně s Růžičkou. "Já jsem určený pro Karjalu jako hlavní trenér, ale výběr dáváme dohromady všichni. Schůzek se účastní i Vláďa Růžička, protože jako trenér pro mistrovství světa má zájem některé hráče vidět v akci," popsal Weissmann, jak řeší neobvyklou situaci.

Růžička po tragickém Hlinkově skonu převzal reprezentaci na Světovém poháru, pro letošní ročník se při vytížení ve funkci hlavního kouče a generálního manažera Slavie nechal přemluvit už jen na mistrovství světa.

Po Weissmannovi tak převezme hlavní taktovku pro Moskvu Rulík, o kompetencích na únorových Švédských hrách se teprve rozhodne. "Každý z nás říká svůj názor a to
nejlepší se snažíme použít. Je to normální spolupráce," řekl Weissmann.

Pokud v zámoří vedení NHL s hráčskou asociací nenajde společnou řeč a soutěž se v tomto ročníku vůbec nerozběhne, reprezentace z toho může jen těžit.

"Máme hráče z NHL v domácí soutěži na očích. Každý vidí například Jardu Jágra, jaký je to skvělý hokejista, a daří se i dalším. Zvedli úroveň extraligy a rostou s nimi také další hráči. Mají možnost se s nimi srovnat. Pak už bude jen záležet, jak se prosadí," pochvaluje si Weissmann širokou základnu.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze