Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jágr do jiného klubu? Nejspíše už v červnu

7 2001
P i t t s b u r g h - Zámořská NHL nyní naplno žije uzávěrkou přestupů, která skončí příští úterý, a pozorně sleduje spekulace o tom, který klub se ještě dokáže posílit před play off. Opatrně se už však začíná psát také o přestupu, který se může stát bombou desetiletí. "Je čas, aby Pittsburgh prodal Jaromíra Jágra," píší nezávisle na sobě hokejoví komentátoři deníků USA Today a Pittsburgh Tribune-Review. Do úterka tato transakce ještě neproběhne, ale podle logiky hokejového byznysu k ní dojde nejpozději v létě, jsou přesvědčeni zámořští novináři. Proč by se Pittsburgh měl zbavit svého nejlepšího hráče? Zde je několik důvodů:

1. Jágr je drahý, Pittsburgh by ztratil další hráče
Jágrovi ještě poběží v Pittsburghu dva roky smlouva - v příští sezoně si vydělá 10 milionů dolarů, v posledním roce kontraktu si polepší ještě o 700 tisíc. To jsou sumy, které prakticky v létě zablokují snahu generálního manažera podepsat nové smlouvy s klíčovými hráči, jakými jsou Martin Straka, Robert Lang, Alexej Kovaljov či Darius Kasparaitis. Všichni jdou výkonnostně nahoru a jistě budou chtít dostat přilepšeno. Buď tedy Pittsburgh udrží Jágra, nebo ztratí několik dalších opor.

2. Za dva roky může odejít zadarmo
Jágrova cena na trhu bude postupem času klesat. Až mu za dva roky vyprší smlouva, může totiž odejít bez jakékoli náhrady do jiného klubu. Prostě se sbalí a Pittsburgh za něj neuvidí ani dolar. Stejně jako se mu to před dvěma roky stalo v případě Rona Francise. Čím dříve tedy Pittsburgh svou hvězdu prodá, tím více za ní vyinkasuje.

3. Ztratit najednou Jágra i Lemieuxe? Nepřípustné!
V létě 2003 skončí smlouva Jágrovi a je pravděpodobné, že kariéru ukončí i Lemieux. Takové dvě rány v jeden čas by mohly být pro hokej v Pittsburghu smrtelné. Zvláště když klub chce vybudovat novou halu, do které se samozřejmě bude snažit dostat co nejvíce diváků.

4. Pittsburgh potřebuje novou hvězdu
Takovým tahákem by mohla být nějaká nová hvězda. Hokejista, který bude nejen podávat skvělé výkony na ledě, ale ještě se stane dobrým obchodním artiklem. Na letošním draftu budou hitem útočníci Jason Spezza a Ilja Kovalčuk, kterým je předvídána skvělá budoucnost. Od roku 1990 měl Pittsburgh na draftu nejvýše 16. volbu a nejlepší junioři (Jašin, Lindros, Pronger, Thornton, Lecavalier) mířili do konkurečních klubů. Proto musí Pittsburgh získat první nebo druhé místo na letošním výběru. Pro Jágra to má jednu komplikaci: v tom případě by musel být vyměněn do nejhorších týmů soutěže - New Yorku Islanders či Tampa Bay.

5. Zájemců bude určitě dost
Pittsburgh by kromě prvního kola draftu získal zajímavé mladé hráče: z Islanders například Cháru, Isbistera nebo Scatcharda, z Tampy možná Kubinu nebo Richardse. Ani v těchto dnes podprůměrných týmech by se Jágr nemusel cítit ztracený. Management obou klubů nakupuje perspektivní hráče a brzy by rád silně prorazil i v play off.

Český hokejista samozřejmě může odejít i jinam. Nejbohatší klub NHL New York Rangers se už z principu zajímá o každou hvězdu, která je volná. A bez potíží by byl schopen splnit Jágrovy požadavky, které za dva roky mohou být mnohem vyšší než dnes. Rovněž Dallas a Los Angeles potřebují probudit ve svých městech zájem o hokej.

Diváci nezačnou chodit do arény jen proto, že se tam uvidí kvalitní sport, ale potřebují svůj idol. Miláčka, po kterém budou davy šílet. Pak by mohl Jágr sehrát podobnou roli jako Wayne Gretzky na přelomu 80. a 90. let v Los Angeles. Díky jeho misi na jihu USA ohromně stoupl zájem o NHL a dnes se hraje v v typicky nehokejových státech Kalifornii, Floridě, Arizoně, Texasu nebo Georgii.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze