Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jágr, dva nováčci a dvě pírka

28 2004
Praha - Publikum v Sazka Areně hlasitě vzdychalo. Zmožení Lotyši se sotva drželi na nohou, potáceli se mezi svižně kombinujícími a střílejícími Čechy. Takřka celé dvě minuty přesilovky ždímali Jágr a spol. zoufalého soupeře v jeho pásmu. Žádnou z parádních příležitostí nevyužili, přesto diváci buráceli.

"Škoda, že to nevyšlo, Lotyši už mleli z posledního. Mně tam jednou puk těsně přeskočil čepel," řekl nejmladší člen úderné pětky, Petr Průcha.

Vážení hokejoví příznivci, zbystřete, jakmile se při šampionátu naskytne Česku početní výhoda. Nejspíš se na led vyhrne speciální komando jediného obránce a čtyř forvardů: Novák, Straka, Jágr, Výborný, Průcha.

Je to docela zajímavá sešlost. Na modré reprezentační zelenáč Novák, excelentní střelec ze Slavie. Pravák, což je u českých beků docela vzácnost.

Vedle něj drobný útočník Straka, veterán z NHL. Rozehrávač, který jako falešný zadák bleskově vyráží vpřed. Vpředu Jágr. Z pravého rohu velkoryse rozdává překvapivé pasy. Anebo vyjíždí na kruh do palebné pozice.

Nalevo další nováček šampionátu, Průcha. Benjamínek z Pardubic buď střílí z voleje, nebo se stahuje před gólmana, cloní a doráží. Tam se potkává s hokejovým skřítkem Výborným, mistrem tečí a kliček.

Elitní komando excelovalo i ve druhé partii s Kazachstánem. Tentokrát výrazně zacloumalo s výsledkem. Rány z dálky šikovně usměrnili Výborný a Průcha.

"Proč nám to tak klape?" přemýšlel rozpustile David Výborný. "Soupeři před brankou čekají dvoumetrové chlapy, jenže pak se tam nahrnu já s Průchou a oni jsou z toho úplně vedle. My totiž máme dva metry dohromady."

On totiž ani Průcha není zrovna gigant, co se postavy týče. O to je ve skrumážích mrštnější a pohotovější.

Když Výborný přestane šprýmovat, promluví o kouzlu pětky vážně: "Klíčovou figurou je Jarda Jágr. Hlavně díky němu máme spoustu variant zakončení."

Jestliže protivník v oslabení odolá dobývání Jágrovy letky, nemá naději si vydechnout. Ani druhá přesilovková formace českého týmu není vůbec krotká a neškodná.

Od modré rozhazují kotouč beci Kaberle se Špačkem, před nimi jiskří souhra tria Dvořák, Prospal, Ručinský. Skórovali proti Lotyšsku.

Zejména ve vyrovnaných střetnutích play-off dost možná rozhodnou góly z přesilovek. Personál pro tyhle situace reprezentaci nechybí.

Přesilovky českých hokejistů

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze