Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jágr hledá kondici ztracenou v Rusku

15 2003
Kladno - Jako by letní příprava právě začala, tak si připadá Jaromír Jágr. "Momentálně se cítím jako někdy v červnu. Ty dva měsíce, co jsem dal do přípravy, jsem nechal někde v Rusku," kroutí hlavou hvězda Jágr týmu, který se nedávno vrátil z Moskvy. "Za všechno hezké se platí, prostě začínám odznovu."

I když tentokrát ho vítězství v anketě nejspíš mine, odskočí si do Karlových Varů na předávání Zlaté hokejky, prestižní ceny pro českého hokejistu sezony. Jinak ale Jaromír Jágr zasvětí zbytek léta tvrdé přípravě.

"Umět se přinutit k poctivému letnímu tréninku je hrozně důležité," uvědomuje si. "Po těch letech už je dost je obtížné najít k tomu potřebnou vůli. Ale pokud ji člověk najde, věřím, že se hokej dá hrát hodně dlouho."

Hvězdu Washingtonu čekají tři exhibiční utkání s Jágr týmem: v Olomouci se výběr hráčů NHL střetne s domácím mužstvem, posíleným i Jiřím Dopitou - více ZDE. Pak čeká družstvo vedené Jágrovým osobním trenérem Mariánem Jelínkem zápas ve Strudénce a nakonec utkání ve sportovním centru Aloise Hadamczika v Kravařích se Spartou. Za sebou už má dva zápasy v Moskvě a jeden v Kladně.

"Tyhle exhibice mě pořád baví, je to dobrá příprava na sezonu," říká washingtonský útočník po šesti letech fungování Jágr týmu. "Ale řekl bych, že je to rok od roku daleko těžší. My stárneme, zhoršujeme se a ostatní hráči se zlepšují."

Stejný trend vidí Jágr i v NHL, kde hraje od roku 1990. "Rozdíl mezi dobrým a průměrným hokejistou je v současnosti už jen hodně malý. Dřív, když se tolik netrénovalo, rozhodoval talent. Dnes se ale poctivou prací méně talentovaných hráčů ten průměr hrozně zvednul a kvalita hokejistů se srovnala. Na to, abychom uhráli dobrý výsledek, se opravdu musí máknout i v exhibicích," ujišťuje.

Zápas s Kladnem mu dal za pravdu, Jágr tým v něm na začátku prohrával a vítězství zajistil až v poslední třetině. "Je vidět, že tréninky českých mužstev během léta mají dobrou úroveň, teď týmy chodí na led dvakrát denně a to je znát. I když se potom sejde parta šikovných kluků z NHL, máme problémy porazit extraligový mančaft," přemítá nejslavnější český hokejový útočník.

Jágr v Kladně zavzpomínal i na nedávno zesnulého amerického kouče Herba Brookse, který jej vedl v Pittsburghu před příchodem Ivana Hlinky. "Pod jeho vedením jsem byl v nejlepší kondici a hrál jsem pod ním nejlepší hokej," tvrdí.

"Pamatuju si Brooksovy první tréninky, to byl pro mě zabiják. Jeho nezajímalo, jestli se druhý den hraje nebo ne, prostě se makalo dál a dál. Do té doby jsme v Pittsburghu nebyli zvyklí tolik bruslit, ale po týdnu jsme hned poznali pozitivní změny takového přístupu. Měli jsme za sebou sérii deseti zápasů bez prohry. Všichni byli v dobré kondici a měli nabrusleno."

Přes všechny spekulace o přestupu do Rangers nebo jiného týmu NHL zůstává Jágr hráčem Washingtonu. Do zámoří se chystá začátkem září, najde do té doby ztarcenou kondici?

"Doufám, že se to brzo srovná, protože pokud ne, tak mě asi srovnají ve Washingtonu," směje se.

Pak ale zvážní. "Nechci dělat žádné předčasné závěry, sezona je dlouhá a důležitý je hlavně její konec. Když jsem byl mladý, trénoval jsem v létě hrozně moc a stejně přišel listopad a já jsem najednou nemohl hrát, třeba měsíc jsem měl výpadek. Během sezony vždycky přijde období, kdy se člověk dostane do krize. A pak záleží jen na vás, jak rychle se z ní dostanete."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze