Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jágr je moc drahý. Proto asi zůstane

4 2003
Washington - Nízké návštěvy v play-off, k tomu vyřazení v prvním kole. To všechno Teda Leonsise, majitele klubu Washington Capitals, nutí šetřit a tedy snažit se prodat předražené hráče. Nejlukrativnější smlouvu má ve Washingtonu útočník Jaromír Jágr. "Trvalo mi dva roky, než jsem si v novém týmu zvyknul. Nerad bych teď odcházel," říká česká hokejová hvězda. A výše kontraktu hraje Jágrovi do karet. Jágr: Jsem pravoslavný křesťan

V zámoří není mnoho týmů, které by si mohly dovolit získat českého útočníka Jaromíra Jágra z Washingtonu. Spekulace o snahách Capitals vyměnit českou hvězdu se objevují v pravidelných intervalech od vyřazení týmu v prvním kole play off.

Jágrův vysoký plat a škrty v rozpočtech řady klubů před předpokládanou stávkou v příštím roce jsou však nejspíš nepřekonatelnou překážkou.

Jágr ve Washingtonu zatím odehrál dva roky, smlouvu má na dalších pět, za kterých si má vydělat 55 milionů dolarů. Jedenáctimilionový roční příjem jej řadí i pro nadcházející ročník na platový vrchol ligy.

Řada týmů se ale potýká s existenčními problémy, očekává se zavedení platového stropu, který zřejmě přijde v příštím roce s novou kolektivní smlouvou.

Přestupový kolotoč, respektive přípravy na něj, se naplno roztočí v nadcházejících týdnech s blížícím se termínem draftu, který se uskuteční 21. a 22. června v Nashvillu. Washingtonský generální manažer George McPhee podle Washington Post nicméně podle některých zdrojů před třemi týdny obvolával kluby s tím, že je připraven vyslechnout nabídky za kohokoli z týmu, včetně Jágra.

"Debatovali jsme s řadou klubů o mnoha hráčích," řekl McPhee, ale odmítl sdělit konkrétní jména. "Lidé se připravují na draft a během debaty padla jména některých dobrých hokejistů. O naše hráče je zájem," dodal jen.

Úkolem managementu je snížit výdaje na platy, jež v současnosti činí padesát milionů dolarů ročně, a investovat do posílení nepříliš pevné obrany. Jenže Capitals by se pravděpodobně podle představ řady případných zájemců museli stále podílet na Jágrově mzdě a na tom nemá Washington moc zájem.

Vlastník klubu Ted Leonsis po zakoupení týmu platové výdaje zdvojnásobil, klub se ale od roku 1998 neprobojoval do play-off a smůlu prolomil až letos, kdy ale dohrál v bojích o Stanleyův pohár hned v prvním kole. Ke všemu návštěvnost v domácí hale MCI neodpovídala tomu, že se hraje vyřazovací fáze ligy.

Loni Capitals k Jágrovi angažovali dvojici bývalých spoluhráčů z Pittsburghu Roberta Langa a Kipa Millera. Letos už si podle deníku nemohou dovolit další nákupy volných hráčů a přihrát tak Jágrovi dalšího partnera, naopak spíše chtějí zapojit do týmu mladší, levnější a perspektivní hráče.

Podle názoru jednoho z generálních manažerů by Jágrova mzdová zátěž byla náročná i pro takový klub, jako je New York Rangers. "Milionáři z Manhattanu" investují do týmu nejvíce ze všech klubů NHL, ale úspěch jim to nepřináší.

"Určitě chtějí Jágra vyměnit, ale nevím, jestli je to reálné. Jestli ho nezíská New York Rangers, tak asi nikdo. Ale ani to není pravděpodobné," zní v médiích.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze