Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jágr je v krizi, smiřuje se s rozchodem

8 2003
Washington, Praha - Jaromír Jágr je v krizi. Sezona ještě ani nezačala a jedna z největších hokejových hvězd poslední dekády přiznává psychické problémy. "Jde o tu známou veřejně tajnou věc, kterou je jeho rozchod s Andreou Verešovou. To by ovlivnilo každého," tvrdí Jágrův osobní trenér a důvěrník Marián Jelínek.

"Jaromír je hodně citlivý kluk, rozchod ho hodně ranil," připouští Jelínek. "Každý má nějakou psychickou rezistenci, u člověka, který je sám v cizině, se to ještě kumuluje."

Vyhlášený jedlík nemá chuť, málo spí a stáhnul se mu žaludek. Zhubnul o dvanáct kilogramů, z váhy přes metrák se dostal na něco málo přes devadesát kilo. V sedmi přípravných zápasech nevstřelil jediný gól.

"Cítím se strašně slabý. Už ani nemůžu jezdit k mantinelu, protože mě tam každý odstrčí," řekl v rozhovoru pro Lidové noviny.

Jelínek, který léta hokejistovy parametry sleduje, ale oponuje: "Psychické potíže má, ale fyzicky je na tom dobře," tvrdí. Už v srpnu prý obdržel Jágr několik dopisů od manažera George McPheeho a kouče Bruce Cassidyho, kteří po něm striktně žádali, aby se dostal na váhu 210 liber, tedy asi 95 kilogramů.

"Začal s tím programově už čtrnáct dní před odletem, ještě v Česku shodil pět kilo," říká Jelínek. "Má to negativní i pozitivní stránku. Na jednu stranu ztratí absolutní sílu, ale získá sílu vytrvalostní a taky zvýší rychlost a regenerační schopnosti."

Pětinásobný vítěz ceny Arta Rosse pro nejproduktivnějšího hokejistu sezony v NHL a vítěz Hartovy trofeje pro nejužitečnějšího hráče je přesto ve složitém období. Rozchod pro něj přišel v nevhodnou chvíli, před sezonou, v níž bude pod velkým tlakem.

Ve Washingtonu totiž Jágr pobírá plat okolo jedenácti milionů dolarů za rok a fanoušci, management i majitel klubu Ted Leonsis od něj očekávají lepší výkony, než jaké podával v uplynulém ročníku. "Připadám si tu jako dlužník," prohlásil již dříve jedenatřicetiletý útočník.

"U Jardy hraje psychika větší roli než u průměrného hráče NHL," myslí si Jelínek. "Výjimeční lidé ve sportu nebo třeba i v umění vždy podávali nejlepší výkony jen tehdy, když byli v absolutní pohodě. Genialita sama o sobě nestačí, potřebuje určité podhoubí. A to je teď tím rozchodem narušené."

Za hvězdou Washingtonu se už proto vypravila maminka, v nejbližších dnech přiletí kamarád Václav Bartoš a v příštím týdnu se tam chystá i vtipálek Luboš Rys, další Jágrův známý.

"Já mám ještě nějaké povinnosti ohledně jeho firem a osobních věcí v Česku a pak se chystám do Finska, ale hned jak budu moct, vypravím se tam taky," říká Jelínek. Zatím je s Jágrem v častém telefonickém kontaktu, volají si minimálně dvakrát denně.

"Všechny tyhle faktory jako rodina, kamarádi, náboženství, kouč, manažer nebo já, to jsou jen takové berličky, které mohou Jardu podpořit. Základ je ale v něm, nesmí vést ten hromosvod na okolí. Že nemá ideální spoluhráče v lajně, že mu nemusí sedět herní systém, že se mu zranil centr Nylander, se kterým si na ledě rozuměl? Na to to nesmí svádět," varuje osobní trenér hokejové hvězdy.

Jágr si ve Washingtonu sehnal nový dům a v současnosti zahání trudnomyslnost stěhováním. Už ve čtvrtek ho čeká první zápas v nové sezoně NHL, Washington přivítá na domácím ledě New York Islanders.

Jak si povede hráč se slavnou osmašedesátkou na dresu? Jelínek předpovídá: "Začátek nemusí být ideální, ale věřím, že se z toho v průběhu sezony co nejdřív dostane."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze