Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jágr je zdravý a nastoupí už v přípravě

7 2004
Praha - Zlobivé tříslo Jaromíra Jágra se umoudřilo. Reprezentační eso nadcházejícího hokejového šampionátu se připravuje na ledě v New Yorku, začátkem příštího týdne přiletí do Prahy a připojí se k rodícímu se českému výběru. "Jarda se chce rozehrát, počítáme s ním pro přípravná utkání," řekl kouč Slavomír Lener.

Šampionát v Praze a Ostravě se blíží, největší hvězda národního týmu ale ještě zůstává za mořem. "Vyřizuje si ještě nějaké osobní věci," řekl Jágrův důvěrník a konzultant u národního mužstva Marián Jelínek.

"Jde hlavně o daně, úřady mají ovšem okolo velikonoc zavřeno. Snad to stihne tak, aby mohl být začátkem příštího týdne k dispozici." Hlavní ale je, že Jágrovo tříslo už nebolí. "Necítí žádné potíže, připravuje se sám na ledě," říká Jelínek.

Národní mužstvo odehraje první přípravný duel před mistrovstvím světa v úterý proti Francii. V něm Jágr nejspíš ještě nenastoupí. V některém z dalších utkání už ale pravděpodobně hrát bude.

"Jarda sám chce hrát co nejvíc zápasů, aby se do toho dostal. Zapojíme ho v maximální možné míře," prohlásil trenér reprezentace Slavomír Lener. "Totéž se týká i hokejistů, kteří mají za sebou herní výpadek, jako třeba Jirky Dopity nebo Martina Straky."

Podle regulí daných smlouvou mezinárodní federace IIHF s vedením NHL může hokejista některého ze zámořských klubů odehrát nejvýš dva přípravné zápasy před mistrovstvím světa.

Česko čeká po Francii ještě dvojzápas s Ruskem o umístění v Euro Hockey Tour: 16. dubna v Moskvě a o dva dny později v Ostravě. A pak už jen generálka na šampionát, utkání s Kanadou 22. dubna v Sazka Areně.

Na všechny čtyři zápasy už má šéf reprezentační střídačky naplánované sestavy. Ty se mohou obměnit podle výkonnosti jednotlivých hráčů," řekl. V hlavě tak nosí i harmonogram příletů hokejistů z NHL, s nimiž se všemi hovořil po telefonu.

Jako první ze zámořských krajánků přistál v Praze už v úterý útočník David Výborný - více ZDE. Posledním bude forvard Radek Dvořák, který z rodinných důvodů zůstává v Kanadě až do 15. dubna.

"Pokud budou zdrávi, mají někteří hráči stoprocentní jistotu, že se na mistrovství dostanou,"  plánuje Lener. Týkat by se to mohlo vedle Jágra některých dalších příslušníků "zlaté" generace: útočníků Výborného, Straky, Hlaváče a Prospala nebo třeba obránce Špačka.

"Neznamená to ovšem, že je už nyní jasné, kdo automaticky vypadne ze sestavy. "Všichni mají šanci se na mistrovství dostat," prohlásil kouč. I když bude reprezentace zřejmě stát hlavně na hokejistech ze zámoří, nehodlá opomenout evropské soutěže.

Do kempu přizve ještě zhruba sedm hráčů ze Slavie a Zlína, kteří hrají finále extraligy, "Možná budete překvapeni, kolik bude v konečném výběru hráčů z Evropy," prorokuje. Šanci hodlá dát i mladým, minimálně v přípravě: "Zdravá krev je dobrá pro každý tým."

Konečnou nominaci na mistrovství světa oznámí kouč Lener pravděpodobně až den před startem turnaje, ráno 23. dubna.

Kdo bude v přípravě na MS: Málek, Salfický, Čechmánek - Modrý, Škoula, Špaček, Rachůnek, F. Kaberle, Melichar, Hejda, Čáslava, Malinský, Hunkes - Jágr, Straka, Výborný, Dvořák, Prospal, Hlaváč, Sýkora, Vašíček, Hemský, Kraft, Dopita, Mikeska, Divíšek, Koukal, Průcha, Marek, Chabada, Olesz, Straka, J. Hlinka, Duda.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze