Jágr má čtyři body, Čechmánek musel střídat

8 2001
N e w Y o r k - Hokejový útočník Jaromír Jágr se vzpamatoval ze zranění po zákroku Fedoruka, v nočním zápase NHL nastoupil a bylo to znát. Pittsburgh deklasoval Philadelphii 9:4, Jágr si připsal čtyři body za dva góly a dvě asistence. Hororový zápas má za sebou naopak gólman poražených Roman Čechmánek, z dvaceti střel dostal šest gólů a v úvodu druhé třetiny znechuceně odjel na střídačku. Úžasnou formu v dresu Penguins prokázal ruský útočník Alexej Kovaljov, blýskl se hattrickem a přidal ještě dvě přihrávky. Phidalelphii nespasily ani dvě asistence obránce Michala Sýkora.

Ruský útočník Kovaljov válí. Upoutal o víkendu hned při svém prvním účinkování ve slavném All Star Game, teď poprvé v kariéře urval během jednoho utkání pět bodů. "To je tak, když se prostě člověk snaží hodně střílet," radoval se Kovaljov. Penguins znemožnili tradičního rivala z Philadelphie 9:4, gólman Čechmánek si musel připadat jako při Utkání hvězd. Obránci ho nechávali samotného, valila se na něj jedna akce za druhou. "V takovém zápase prostě nemůžete vinit brankáře," podržel ho kouč Flyers Bill Barber. "Měli hrozně moc šancí."

Do poslední chvíle nebylo jasné, zda nastoupí Jaromír Jágr. V předešlém souboji dvou rivalů ho Fedoruk atakoval, kapitána trápily bolesti hlavy a závratě. Dal se však do pořádku a teď se řádně pomstil - nasázel protivníkovi dva góly. "Kromě posledních deseti minut první části to byl náš nejlepší zápas, předvedli jsme naši hru," chválil svěřence trenér Ivan Hlinka. "Ukázali, co je v nás," přidal se legendární Mario Lemiuex.

Druhé vítězství v řadě si připsal brankář Dominik Hašek. Teď to ale bylo na poslední chvíli, vítězný gól Sabres proti New York Islanders trefil až v prodloužení ruský rychlík Afinogenov. Hašek lapil 30 střel, překonalo ho pouze polské pravé křídlo Czerkawski ve třetí části. "Nebylo to těžké dát mu gól, když není v brance," usmíval se hráč. Gólman se totiž po jednom ze zákroků nestihl včas přesunout na správné místo.

Před utkání Toronto - Atlanta byl vyznamenán někdější domácí kapitán Darryl Sittler, držitel rekordu NHL v počtu dosažených bodů za jeden zápas. Přesně před 25 letech jich proti Bostonu nastřádal úctyhodných deset (6+4). Současní borci Toronta nechtěli zůstat stranou a od druhé třetiny rozpoutali proti Atlantě kanonádu. Celkem nastříleli sedm gólů, třemi asistencemi zazářil i obránce Tomáš Kaberle. Atlanta se trápila a v plné síle se projevila velká marodka, která mužstvo souží. V obraně chyběl hlavně František Kaberle, bratr Tomáše, jenž má zlomenou nohu.

Debakl si v brance Thrashers prožil i Milan Hnilička, sedm gólů dostal ze 27 střel. "Začali jsme sice dobře. Pak jsme ale úplně odpadli a oni si nás pěkně vychutnali," komentoval brankář.

Poprvé po dvou měsících se Floridě podařilo vyhrát dva zápasy za sebou. Těsně před přestávkou kvůli hvězdné exhibici v Denveru porila Buffalo, teď si poradila s nováčkem z Minnesoty. Rozhodující branku zařídil Mike Sillinger, důleižtou asistenci si připsal i mistr světa z Petrohradu Václav Prospal. "Nebyla to sice moc povedená rána, ale asi gólmana Fernandeze překvapila," řekl Sillinger. Přesto byl brankář hlavní oporou, pochytal dalších 29 ran.

Po devíti zápasech padla slavná hala v Denveru. Dobyli ji hokejisté Washingtonu, Colorado udolali 3:1. Gólmana Patricka Roye tentokrát zastínil jeho někdejší náhradník Craig Billington, který se do branky postavil poprvé od začátku ledna a vystřídal zkušenějšího Olafa Kölziga. Činil se především v první třetině, kdy zneškodnil všech čtrnáct ofenzivních výpadů Colorada. Capitals defenitivně udeřili v závěrečné části, kdy dali všechny tři góly. "Billington je famózní brankář, dneska hrál neuvěřitelně," rozplývali se spoluhráči z Washingtonu.

Výsledky NHL:
Pittsburgh - Philadelphia 9:4 (3:, 5:, 1:1)
Branky a nahrávky:
1. Kovaljov (Lang, Laukkanen), 2. Corbet (Morozov, Hrdina), 4. Stevens (Jágr), 22. Kovaljov (Straka, Laukkanen), 22. Jágr (Stevens, Kasparaitis), 27. Jágr (Lang, Lemieux), 29. Lemieux (Jágr, Kovaljov), 31. Straka (Kovaljov, Norton), 53. Kovaljov (Lang, Laukkanen) - 9. Tocchet (Langkow), 18. Manderville (Ranheim), 20. Recchi (Gagne, Sýkora), 48. Desjardins (Recchi, Sýkora). Střely na branku: 33:26. Diváci: 17 148

Buffalo - New York Islanders 2:1 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)
22. Barnes (Dumont, Warrener), 61. Afinogenov (Rasmussen, Kalinin) - 53. Czerkawski (Scatchard, Jonsson). Střely na branku: 29:31. Diváci: 18 690

Florida - Minnesota 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
2. Niedermayer (Whitney, Švehla), 50. Sillinger (Jokinen, Prospal) - 16. Hendrickson (Gavey). Střely na branku: 31:20. Diváci: 12 422.

Toronto - Atlanta 7:1 (0:1, 3:0, 4:0)
38. a 56. Roberts (na první T. Kaberle, Perreault), 30. McCabe (Sundin, T. Kaberle), 33. Tucker (Dempsey, Perreault), 48. Berezin (Dempsey, McCabe), 53. Domi (Sundin, Berezin), 55. Perreault (T. Kaberle) - 1. Audette (Ferraro,Brunette). Střely na branku: 27:36. Diváci: 19 294.

Dallas - Edmonton 3:2 (2:2, 0:0, 1:0)
12. Modano (Zubov), 14. McLean (Donato, Zubov), 52. D. Hatcher (Nieuwendy, Morrow) - 13. Brown, 16. Niinimaa (Weight, Smyth). Střely na branku: 19:22. Diváci: 17.001.

Colorado - Washington 1:3 (0:0, 0:0, 1:3)
Branky a nahrá
vky: 54. Sakic (Forsberg, Drury) - 47. Zedník (Bulis, Oates), 52. Halpern, 60. Konowalchuk (Halpern). Střely na branku: 32:33. Diváci: 18 007.

Phoenix - Carolina 1:2 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 10. Tkachuk (Roenick, Carney) - 35. Tanabe (Francis, Kapanen), 61. O'Neill (Tanabe). Střely na branku: 19:23. Diváci: 12 138.

Anaheim - Chicago 2:3 (1:0, 0:1, 1:2)
Brankya nahrávky:
4. Kariya (Tenkrát), 55. Hrkac - 40. Karpovcev, 53. Sullivan, 54. Daze (Marha). Střely na branku: 23:27. Diváci: 11.682.

STATISTIKY ĆESKÝCH HRÁČŮ:
Za klubem je počet bodů v kanadském hodnocení, góly + přihrávky, střely na branku a bilance plus/minus při účasti na vstřelených a inkasovaných brankách.