Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jágr má zraněný prst, ale hrát bude

2 2004
Praha - Českého prezidenta Václava Klause si Jaromír Jágr v kabině národního týmu moc neužil. Spěchal do studia televize, jejíž diváci ho zvolili hráčem zápasu. A navíc se musel starat o poraněný malíček levé ruky. "Hlavně abych mohl hrát. Zchladili mi to, ale teď už to začíná bolet," říkal deset minut po utkání se Švýcarskem novinářům.

Jak vaše zranění vypadá?
Dostal jsem hokejkou někam mezi nehet a kůži, ta se mi strhla na celém prstu. Je to docela nepříjemné, hlavně tam nejdou dělat štychy.

Co budete s malíčkem dělat?
Uvidím, budu muset něco provést. Bude to nepříjemné, protože touhle rukou střílím.

Zlomené to není?
Ne, to ne. je tam utrhlá kůže, asi odpadne. Ale vážné to snad není. Hlavně, že nejde o ten prst, co mi v zimě operovali.

Myslíte, že vám sleze nehet?
Tím se nezabývám, důležité je, abych mohl držet hokejku.

Švýcaři vás netrápili jen tímhle zásahem. Spousta drobných háčků, přidržení...
Nemyslím, že hráli nečistě. Hráli v rámci pravidel, protože rozhodčí nepískali. Já můžu těžko posuzovat jejich styl rozhodování.

Zpomalovací zákroky hokejkou vám tedy nevadily?
Hrozně nepříjemné bylo to, že dávali útočníkům hned po buly hokejky mezi nohy. V Americe se to píská, tady asi ne. Potom je hrozně těžké se uvolnit, protože nemůžete jít do strany k mantinelu. To dělali velice dobře, proto jsme neměli v útočném pásmu takovou převahu. Vždycky tam měli hokejku a nešlo od nich odjet.

Překvapila vás agresivita soupeře?
Byla to jejich taktika. Ale navíc hráli dobře, výborně bruslili. My jsme naopak nejezdili tolik jako v předchozích zápasech, proto měli šanci nám ty hokejky mezi nohy dávat.

Zdá se, že se tým zápas od zápasu víc nadře na góly. Čím to je?
Vysvětluju si to tak, že pokud máte daleko víc prostoru, tak čekáte, vymýšlí se spoustu věcí a zbytečně se někdy nahrává. Brankář má pak čas se přesunout, dáváme mu šanci se na střelu připravit. Když se hraje proti těžším soupeřům, prostoru tam tolik není, vystřelí se třeba přes obránce a je z toho branka. Padají pak ošklivější góly, ale padají.

Při gólu na 2:0 jste osvědčil důraz v koncovce. Na kolikátý pokus to vyšlo?
To sám nevím. Snažil jsem se podívat, kam se pohne brankář, a provedl jsem takový zabržděný blafák. Neměl jsem až takovou rychlost, nevyšlo to napoprvé. Byl ale čas na dorážku, díky bohu mě nikdo nenarazil zezadu.

Pak vás ale jeden ze soupeřů trefil...
To už byl ale puk vevnitř. (směje se) To už nevadilo, pak to tolik nebolí.

Počtvrté z pěti zápasů vás televizní diváci zvolili hráčem zápasu, máte už čtyři křišťálové puky. Co s nimi budete dělat?
Já jsem rád, že vůbec něco mám. Děkuju lidem, že hlasují a hlavně že se na hokej dívají.

Cítíte úlevu, že máte nevyzpytatelné alpské týmy za sebou?
Nechci nějak machrovat, ale myslím si, že jsme zápas měli pod kontrolou. Člověk to na mužstvu cítí, vidí to v kabině. Musela by být náhoda, aby to dopadlo špatně. Výsledek až takový není, ale hráli jsme, co jsme potřebovali.

V pondělí poprvé narazíte na jednoho z favoritů. V čem bude utkání s Kanadou odlišné od těch předchozích?
Bude to jiné než dosud. Kanaďané se zlepšují zápas od zápasu a potkají se dvě mužstva plná hráčů, kteří se znají z NHL.

V generálce na šampionát padlo v duelu s Kanadou třináct gólů. Těšíte se, že bude soupeř hrát znovu otevřený hokej, narozdíl od týmů, s nimiž jste se dosud na mistrovství střetli?
Tohle ale bude jiný zápas, než ten přípravný. Kanadu doplnili někteří další hráči. Ale hlavně jí trochu déle trvalo, než si zvykla na velký led a hlavně na styl hokeje. Tady se hraje úplně jinak než v NHL. Teď  už budou připravení.

O zápasu Česko - Švýcarsko čtěte ZDE

Jaromír Jágr (vpravo) se raduje ze svého gólu s Martinem Strakou.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze