Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jágr měl jít do Rangers třikrát, ale zůstává

20 2003
Edmonton, Praha - Už třikrát se vážně schylovalo k výměně hokejisty Jaromíra Jágra z klubu Washington Capitals do New York Rangers. Třikrát z obchodu sešlo. Jeden den zákulisím bublá zaručená zpráva: Jágr už si balí věci! Jenže zanedlouho vyšumí do ztracena. Zvěsti se množí, napětí a nejistota se rozmáhají... „Já jsem do poslední chvíle netušil, kam si mám koupit letenku,“ řekl Jágrův osobní trenér a důvěrník Marian Jelínek s rozpačitým pousmáním.

V pátek nakonec vyráží do Washingtonu.

A Jágr? „Jarda málem neví, co s ním bude zítra. Má sice chřipku jako trám, ale ve čtvrtek nejspíš odcestuje s Capitals k zápasu do Bostonu,“ pravil Jelínek.

Není to pro českého útočníka nijak milá situace. Washington jej půl roku po NHL nabízí jako hřebce na koňském trhu.

V červnu měl jít do Rangers za Lindrose, v říjnu za Kovaljova a Hlaváče. Nedávno se chystala obří transakce, jež by se týkala až sedmi hráčů. Neuskutečnila se. Zájem o Jágra projevily též Montreal, Detroit či Colorado.

Zádrhel? Peníze!
Jednání jsou důvěrná, dobře utajená a nesmírně komplikovaná. „Znáte mě dost dlouho, abyste věděli, že o obchodech před jejich uzavřením nikdy nemluvím,“ řekl Glen Sather, manažer New York Rangers.

Na veřejnost tedy vyvěrají pouze neoficiální informace od „důvěryhodných zdrojů obeznámených s průběhem rokování“. „Jágr do Rangers chce, jenže dohoda vázne na jeho gáži,“ tvrdí jeden z nich.

V této a dalších čtyřech sezonách mu smlouva zaručuje základní příjem 11 milionů dolarů, tedy asi 300 milionů korun. „Jágr musí přijmout snížení platu, nebo jeho část musí uhradit Washington,“ uvedl zdroj. „Jenže Capitals prodělávají ročně kolem dvaceti milionů dolarů a těžko budou dávat peníze hvězdě soupeře ze stejné konference NHL.“

Uchazeče o Jágra odrazuje i zastřená budoucnost celé soutěže. V létě 2004 vyprší platnost kolektivního kontraktu mezi hráči a majiteli klubů. Nový ročník možná vůbec nezačne. Kluby se zdráhají zavazovat k dlouhodobým výdajům.

Proč tedy Rangers o Jágra usilují? Muž s číslem 68 na dresu je vzhledem ke krizi Washingtonu k mání docela levně. Newyorští fanoušci jsou zhýčkaní spoustou atrakcí čilého Manhattanu.

K hokeji je může přitáhnout přítomnost zářivé hvězdy. A tou Jaromír Jágr bezpochyby je.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze