Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jágr o Omsku: Bez bojovnosti se tady hrát nedá

Jaromíra Jágra čeká v dresu Omsku premiéra na domácím ledě. | foto: Syruček MilanČTK

10 2008
Omsk (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Ač zatím v dresu Omsku na domácím ledě do Kontinentální hokejové ligy nezasáhl, jednu změnu proti předchozímu působení na Sibiři už Jaromír Jágr zažil. Před čtyřmi roky v době výluky NHL za ním jeho tehdejší přítelkyně, slovenská modelka Andrea Verešová, do Omsku nepřijela.

Ta současná, Inna Puhajková, dorazila včera, den před utkáním s Magnitogorskem. "Od pondělka lije. Říkal jsem jí, že tu bude zima," vyprávěl Jágr po dopoledním tréninku. "Ale jinak tu bylo nádherně."

Což znamená?
Přes třicet stupňů. To mě dost překvapilo. Sluníčko hrozně pálilo.

Na úvod sezony jste hráli třikrát venku, ale určitě jste chtěli víc než jednu výhru.
Čekalo se, že budou lepší výsledky. Ale takový je sport (pousměje se).

Takže to berete s úsměvem?
Jinak to nejde. Bude to maraton. To, že máte dobrý začátek, neznamená, že vyhrajete. Při sprintu na sto metrů to samozřejmě průšvih je, když na startu zaspíte.

. MF DNES V RUSKU

Redaktor MF DNES Tomáš Večeřa sleduje, jak se Jágrovi daří v Omsku

Přesto, byl už v klubu po dvou porážkách cítit nějaký tlak?
Ten je tady pořád. Gubernátor a sponzoři dávají do týmu strašně moc peněz, očekávají výsledky.

Přibližte, jak to vypadá v praxi. Když jste zmínil gubernátora, přišel vám něco říct do kabiny i on?
Ne, ale víme, že se zajímá. A až přijde, moc dobré to nebude. On většinou chodí, když to není dobré.

Je něco, co vás ve srovnání s minulou zkušeností v Omsku překvapilo?
Předtím jsem přišel do sehraného týmu. Teď máme sedmnáct nových hráčů. To je moc. Ale tak to chodí. Přijde nový manažer, trenér a chtějí nové hráče. Dřív byly dvě pětky ofenzivní a dvě perfektně bránily. Teď nikdo nechce dělat černou práci.

Kouč Gersonskij se nezdá příliš trpělivý. V minulém zápase už vaši lajnu roztrhl a Pavla Rosu poslal do jiného útoku. Čekal jste to?
Kdyby se dařilo a padaly góly, tak je to jiné. Jenže mužstva tady dobře brání. Pokud si někdo myslí, že sem přijede a bez bojovnosti to utáhne, tak to je velký omyl.

Zatím máte jen jednu asistenci.
Je mi 36. Kdybych koukal na svoje statistiky, bylo by to ubohé. Když budu hrát dobře a dávat góly, bude to mít mužstvo jednodušší. Jenže i hra týmu musí vypadat. V Togliatti jsme už aspoň bojovali, i když se nám nedařilo. Kdybychom tam utkání neotočili, mohli jsme taky mít po zápasech se dvěma posledními mistry, které nás teď čekají, pět porážek.

Máte za sebou na úvod sezony první trip, tedy sérii zápasů na hřištích soupeřů, což je jedna z věcí, které KHL přejala z NHL. Můžete s ní ruskou verzi nějak porovnat?
Hráči z NHL nejsou zvyklí, že musí tahat svoje věci, balit a zase vybalovat. Ale hokejistu z české ligy tady nic nepřekvapí. Hráče ze zámoří mohou zaskočit i rozdíly v zázemí. Třeba v Togliatti mají pořád starý zimák.

Jaký je to skok z New York Rangers do týmu ze Sibiře?
Je to o vůli. Hlavně ta letiště, to v Rusku není jednoduché. V tom jim ujel vlak. Odlety jsou hrozné. Se všemi věcmi stojíte ve frontách, nemáte VIP vchod, jdete normální kontrolou. S těmi bágly to pokaždé trvá více než hodinu.Najdete na iDNES.czmobilní verze