Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kde je Jágr? Český veterán na sraz pittsburghských šampionů nedorazil

Jaromír Jágr (vlevo) z Floridy se přetlačuje s ottawským Chrisem Widemanem. | foto: AP

5 2016
Taková koncentrace hvězd je vidět jedině za jasné noci nebo na závodech v gymnastice. Mario Lemieux, Bryan Trottier, Paul Coffey, Rick Tocchet a řada dalších se v sobotu sešla v Pittsburghu, aby fanouškům připomněla začátek devadesátých let, kdy Penguins dvakrát získali Stanleyův pohár. Jedna z klubových legend chyběla, kvůli hokejovým povinnostem nedorazil Jaromír Jágr.

V Pittsburghu během aktuální sezony oslavují půlstoletí populárního klubu z „Ocelového města“. K nejvýraznějším momentům jeho padesátileté historie patří právě první zisk Stanley Cupu v roce 1991 a jeho následná obhajoba.

U obou triumfů byl i tehdy dvacetiletý Jágr, dospívající benjamínek s nezaměnitelnou hřívou vykukující zpod helmy.

Jágr už tehdy patřil k zásadním postavám Penguins, pod oba tituly se podepsal 37 body ve 45 zápasech play-off i několika výjimečnými akcemi. Tu nejpamátnější předvedl ve finále proti Chicagu, když obešel čtyři hráče, včetně svého krajana Františka Kučery, a ranou bekhendem překonal Eda Belfoura.

Nejlepšího gólmana ligy, obhájce Vezinovy trofeje.

Jágr nakonec v Pittsburghu strávil jedenáct sezon a stal se nejlepším hokejistou planety. Pětkrát ovládl kanadské bodování, byl i kapitánem. V dějinách Penguins má i přes hořký odchod své místo. Nepochybně patří mezi legendy.

Ostatně sám klub se mu nedávno poklonil předáním plakety z kusu střechy slavné haly Civic Arena, přezdívané „iglú“. Právě na jejím ledě dobývali Lemieux a spol. oba tituly. Sešli se ovšem, vzhledem k pár let staré demolici původního stadionu, v PPG Paints Areně.

Jágr chyběl. Měl ovšem přijatelnou omluvenku.

Nepřijel, protože jako jediný z šampionů z let 1991 a 1992 stále hraje hokej. A v sobotu večer bojoval za Floridu proti Ottawě. Nejstarší hráč NHL nebyl jediným, kdo se nedostavil. Kvůli manažerským, respektive trenérským povinnostem nemohli přijet Ron Francis a Ulf Samuelsson, oba působící v organizaci Carolina Hurricanes.

Jaromír Jágr z Floridy cloní před ottawským gólmanem Mikem Condonem.

Sraz zmeškal i Joe Mullen, asistent trenéra Philadelphie. Pouze Jágra ovšem zastavila aktivní hráčská kariéra. Ve čtyřiačtyřiceti letech by si stejně na sešlosti šampionů připadal třeba vedle šedesátiletého Trottiera jako „mladé ucho“.Najdete na iDNES.czmobilní verze