Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Úžasný, vzpomíná Straka na Floridu. Ale ani s Jágrem nemají šanci

DYCHTIVÍ JAKO ZAMLADA. Jaromír Jágr a Martin Straka, který se spolu s Jaroslavem Špačkem loučil v exhibičním duelu s kariérou. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

28 2015
Co říká na přestup hokejisty Jaromíra Jágra, svého někdejšího parťáka z NHL i reprezentace, plzeňský šéf Martin Straka? „Mně osobně by se to líbilo, protože miluju golf,“ rozesměje se bývalý útočník a jedna z velkých postav českého hokeje. Straka ví, o čem mluví. S Panthers se dostal v roce 1996 až do finále Stanley Cupu.

I po těch letech je na Strakovi znát, že angažmá na Floridě v něm zanechalo pozitivní dojem. Palmy, slunce, pláž, krásné ženy, drahá auta, krásné domy... „Aspoň člověk nemusí myslet pořád jen na hokej. U moře přijdeme na jiné myšlenky,“ říkal český hráč v roce 1996 zpravodaji MF DNES.

Nyní v rozhovoru pro iDNES.cz Straka zavzpomínal. Martine, jaké to bylo na Floridě? „Úžasný!“ řekne a první hlásku výrazně protáhne. „Životně i hokejově jsem si to tam užil. Byla to paráda. Vzpomínky jsou skvělé.“

Fotogalerie

Straka tehdy přestoupil z New York Islanders na závěr základní části a pak bojoval s Panthers o Stanley Cup. Byla to teprve třetí sezona klubu z Miami. Fanoušci tehdy zcela propadli nadšení. „Byla narvaná hala,“ řekl olympijský šampion z Nagana. Hráče lidé zastavovali na ulicích a žádali o podpis.

Jenže teď zájem o hokej na Floridě upadá, průměrná návštěvnost v této sezoně činí 10 829 diváků. Kapacitu haly fanoušci využili jenom zhruba ze 63 procent. To jsou nejhorší čísla z celé ligy.

Klubový maskot? Panter? Ne, krysa

Možná vás překvapí, že klubovým symbolem není na Floridě panter, jak by napovídal název klubu, ale krysa. „To vzniklo tak, že jsme se jednou vraceli do kabiny a útočník Mallanby tam uviděl obrovského potkana. Přerazil ho hokejkou vejpůl a od té doby byl nejlepším střelcem týmu. Řekl nějakému novináři, že mu to přineslo štěstí, napsaly o tom všechny místní noviny a diváci kvůli tomu začali házet gumové krysy na led po každém gólu,“ vyprávěl o vzniku tradice Martin Straka před 19 lety. Vedení NHL sice proti tomu bojovalo, ale lidé krysy dál pašovali na stadion pod oblečením. Rituál se dodržuje v současnosti kvůli pravidlům pouze po vyhraných duelech. Nyní se mohou těšit na „Mistra Třísku“ (krysí postavička ze seriálu Želvy Ninja) alias Jaromíra Jágra.

A to je možná hlavní důvod překvapivého přestupu Jágra z New Jersey do Florida Panthers. Sport v zámoří je výnosný byznys. Značka „68“ by mohla přilákat diváky zpátky do hlediště. „Jo, určitě. Možná proto Jardu udělali,“ souhlasí Jágrův kamarád Straka.

Ale zároveň přiznává, že stejně jako mnoho dalších odborníků ho čtvrteční zpráva zaskočila. „Čekal jsem spíš mužstva, která se pohybují výš - nějaký Pittsburgh nebo Boston, kde už působil,“ uvedl Straka.

Angažování 43letého českého veterána podle Straky dává smysl v případě, že se potvrdí slova floridského generálního manažera Dalea Tallona o tom, že si chtějí Jágra v kádru nechat i v příští sezoně. „Ale jestli je to jenom, aby se dostali do play-off, tak moc šancí nemají. Ostatní týmy, které tam s nimi bojují, jsou lepší,“ všiml si plzeňský srdcař Straka. „Florida nemá takové mužstvo, aby se mohla dostat do Stanley Cupu.“

Na druhou stranu nevyzrálý tým bez výraznějších hvězd (snad s výjimkou zkušeného brankáře Roberta Luonga) by mohl Jágr usměrnit a pomoct mu do budoucna.

„Když dokázali obětovat volby v draftu, tak jim na Jardovi hodně záleží. Určitě vědí, co dělají. Možná s ním opravdu počítají do budoucnosti, aby jim vychoval ty mladé kluky,“ prohlásil Straka.

V roli mentora už Jágr několikrát obstál. Teď navíc český veterán může na Floridě rozehřát sám sebe. A třeba si za ním Straka pojede zahrát svůj oblíbený golf.Najdete na iDNES.czmobilní verze