Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jágr: Česko žije hokejem a lidi šílí. Ale za favority jsou tady jiní

2 2015
Ve 43 letech a 77 dnech je nejstarším hráčem historie, který dal na světovém šampionátu gól. A je dost pravděpodobné, že tenhle rekord Jaromír Jágr ještě posune. Ve dvou zápasech na turnaji v Praze vstřelil dva góly, trefil se i v sobotu proti Lotyšsku. "Byl to velice těžký zápas, Lotyši šli brzy do vedení a my měli štěstí, že jsme dostali přesilovky," říkal Jágr po utkání.

Přesilovky rozhodly, že?
Ano. Ale my si je zasloužili. Vybojovali jsme si je. Nebylo to tak, že by nám je rozhodčí dal. Lotyšsko bylo velmi silný soupeř, hlavně jejich obránci. Ti byli u mantinelu daleko silnější než v pátek Švédové.

Zdá se, že početní výhoda je zatím velká česká zbraň.
A já doufám, že to vydrží. V současném hokeji je těžké dát gól v situaci pět na pět, zvlášť na tomhle velkém hřišti. Takže pokud nějaká přesilovka přijde, musíme z ní vytěžit maximum.

Vaše pozice v přesilovce je jiná než obvykle. Hrajete před brankou, jaké to je?
Hraju to úplně bez problémů. A jsem rád, že se to hraje tak, jak se to hraje. Je to podobný styl jako v přesilovkách Philadelphie, takže to hrajeme hlavně přes Vorase (Voráčka), a tak to má být. Navíc já před brankou svoje šance mít budu, možná jich bude dokonce víc, než kdybych hrál u mantinelu.

Fotogalerie

Co váš poraněný malíček?
Dohrál jsem, všechno v klidu.

Co říkáte na atmosféru v hale? Kdykoliv padne vaše jméno, následuje obrovský aplaus.
Není to jen o mně. Je to o České republice, o českém hokeji. Je to velice dlouhý turnaj a už od jeho začátku je strašně moc překvapení. Žádný zápas tady nebude jednoduchý, ani dnešní zápas nebyl jednoduchý. My jsme měli docela štěstí, že jsme dostali přesilovky a v nich rozhodli.

Hokejem jste však zemi pobláznili.
Dalo se to čekat hned v momentu, kdy se začaly prodávat lístky. Bylo jasné, že to bude něco speciálního. Česko žije hokejem. A co si budeme namlouvat, všichni chtějí hrát hokej a nebo být trenéři. Máme tady deset milionů trenérů.

Poučil vás proti Lotyšsku i duel se Švédskem? V něm jako byste se nechali vybláznit...
Nemyslím si, že jsme se nechali vybláznit. Ze začátku tam ale bylo hodně nervozity. I já jsem byl nervózní, a to hokej hraju skoro třicet let profesionálně. Pro spoustu hráčů je to první druhý turnaj, navíc se hraje doma, kdy diváci šílí. Řekl bych, že nás vidí v daleko lepším světle, než skutečně jsme. Ten turnaj je vyrovnaný a za favority jsou tady jiná mužstva. Ale platí, že je to turnaj o jednom zápase.

Jaromír Jágr přijímá gratulace ke gólu proti Lotyšsku, vpravo je Jakub Voráček.

Jaromír Jágr přijímá gratulace ke gólu proti Lotyšsku, vpravo je Jakub Voráček.

Ukazuje na sílu mužstva, že jste dvakrát dokázali otočit nepříznivý vývoj?
Máme za sebou teprve druhý zápas. Silný soupeř, který nás prověří, bude v pondělí Kanada. Ta přivezla Allstars mužstvo, těžko už mohli vybrat někoho lepšího. Je to jedno z nejlepších mužstev, co jsem od Kanady na šampionátech viděl. Takže v pondělí to bude velice důležitý zápas. A Švédsko? Tam jsme byli dole, pak jsme byli nahoře a pak zase dole. A kdyby Voras v závěru neudělal faul, tak jsme mohli prohrát. Já slyšel, že to byl od něj blbý faul. Kdepak! To byl nejlepší faul, který jsem viděl. Kdyby ho nezahákoval, tak oni dali do prázdné branky. Voras zachránil v posledních vteřinách bod, který možná bude zlatý.

Co říkáte na to, že jste nejstarší střelec v historii šampionátů? Všiml jste si toho na kostce?
Nevšiml. Na kostku nekoukám a noviny nečtu.

Autor:
Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze