Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jágr se těší na hru na úzkém kluzišti

23 2004
Karlovy Vary - Hokejová show zvaná Světový pohár se hraje podle pravidel NHL. Už dnešní příprava Česko - Finsko v pražské Sazka Areně se tedy uskuteční na zámořské „nudli“, hřišti o čtyři metry užším, než je v Evropě běžné. Že by střelci Jágr nebo Hejduk vartovali na útočné modré čáře na dlouhý pas? To není možné, poněvadž v Severní Americe pořád platí ofsajd na červené.

Další odlišnosti? Na dodržování řádů budou dohlížet čtyři sudí, dva hlavní a dva čároví.

Například zakázané uvolnění se píská až v okamžiku, kdy se bránící hráč dotkne vyhozeného puku. Nestačí, aby kotouč přešel brankovou „lajnu“.

Pro českou reprezentaci to neznamená žádný zásadní problém. Všichni nominovaní mají zkušenosti z NHL, pouze útočníci Vlasák a Dopita mají v nadcházející sezoně působit v Evropě.

Jágr si dokonce menší rozměry kluziště pochvaluje. „Nemusím tolik bruslit,“ tvrdí.

„Čím jsem starší, tím se radši s obráncem přetlačuju, než bych ho objížděl. Na jaře při mistrovství světa jsem na tu šířku fyzicky měl. Ale v současné kondici přivítám parametry NHL.“ Personál v Sazka Areně tak pro dnešní partii posunul boční mantinely na vzdálenost 26 metrů od sebe.

Aby si na ni národní mužstvo před Světovým pohárem zvyklo, plánuje kouč Růžička na víkend tréninky v Letňanech. „Jenže dozvěděl jsem se, že Finové mají na rozměry výjimku,“ pravil Vladimír Růžička.

To znamená, že první zápas turnaje se příští pondělí v Helsinkách hraje na evropském „letišti“. Proto bude tým před odletem do Finska naposledy pilovat souhru na třicetimetrové šíři.

Pravidlo o postavení mimo hru na středové čáře bylo v Evropě před časem zrušeno, aby se podpořila ofenziva a pomohlo se k většímu počtu vstřelených branek. Za Atlantikem dosud přežívají staré pořádky.

„My ale máme všechny beky z NHL, takže pro nás to je spíš výhoda,“ řekl útočník David Výborný.

„Kluci nemusí dávat pozor, jestli za nimi soupeři nenajíždějí.“ Hokejisty rozdíly v pravidlech nezaskočí, zmást mohou spíš českého diváka. Ten na ledě uvidí o jednoho hlavního rozhodčího víc.

„Mně se to líbí,“ tvrdí technické křídlo David Výborný. „Víc očí víc uhlídá, takže nebudou procházet ty málo viditelné fauly.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze