Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jágr si přiletěl pro zážitky a zlato

Jaromír Jágr odjíždí z letiště - Hokejista Jaromír Jágr přiletěl do Prahy, kde bude bojovat o zlatou medaili na mistrovství světa. | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

11 2004
Praha - Klubová sezona pro něj skončila, reprezentační vrchol má však před sebou. Hokejista Jaromír Jágr se s týmem New York Rangers neprobil do vyřazovacích bojů NHL, a tak se může zúčastnit světového šampionátu pořádaného v České republice. "Jsem tady s jediným cílem, pomoci týmu k úspěchu," řekl dvaatřicetiletý útočník v neděli ráno po příletu do Prahy.

"Jsem moc rád, že jsem tady. Vždyť jsem po devíti měsících zase doma." Během šampionátu by si chtěl spravit chuť po nevydařené sezoně v zámořské NHL.

Začal ji ve Washingtonu, ale koncem ledna byl vyměněn do New York Rangers. Příliš si nepolepšil, i když šance na boje o Stanley cup byla v novém působišti přece jen o něco málo větší.

Ovšem play-off se nedočkal, Rangers skončili ve východní konferenci na nepostupovém třináctém místě a vyřazovací část nehrají už sedmým rokem.

"Nechci spekulovat, proč to zase nevyšlo. Jsem tam teprve dva měsíce." Vedení klubu dříve nabitého hvězdami udělalo několik výměn, do týmu přišli místo zvučných jmen mladí hráči.

Přestože pro něj sezona v klubu skončila neúspěchem, po přestupu z Washingtonu je Jágr velmi spokojený. "Hlavně je tam výborná organizace. Byl jsem příjemně překvapený, jak se chovají k hráčům. Fanoušci jsou sice nároční, ale teď aspoň ocenili naši bojovnost."

V příští sezoně doufá v lepší výsledky a k nim by měli pomoct i zkušení hráči, kteří teprve nedávno Rangers opustili. "Někteří s těch, co odešli, se možná v létě vrátí. Počítám s tím."

Otázkou však zůstává, zde se na podzim vůbec začne hrát. Vlastníci klubů a asociace hráčů se zatím nedohodli na nové smlouvě a NHL hrozí stávka. "Teď je zbytečné se k tomu vyjadřovat. Já pevně věřím, že se obě strany dohodnou, jinak by to ublížilo hokeji. NHL by rázem ztratila spoustu fanoušků," varuje Jágr.

On sám už dřív naznačil, že by v případě výluky hrál zřejmě v Rusku za Dynamo Moskva. "Je to asi ta nejlepší liga na světě vedle NHL," uvedl před časem. "Mám ale podepsanou smlouvu na delší dobu, než je plánovaná stávka, takže nevím, jak to se mnou bude."

Zatímco začátek dalšího ročníku zámořské soutěže je ještě daleko, světový šampionát pořádaný v České republice začíná už za necelé dva týdny. Domácí tým do něj vstoupí čtyřiadvacátého dubna proti Lotyšsku.

Jágr už dvakrát vyhrál Stanleyův pohár, olympijské hry v Naganu, zlatou medaili na šampionátu však ještě nezískal. Jen před čtrnácti lety vybojoval bronz. "Většina lidí si nejvíc váží právě těchle vítězství. Já hraju hokej kvůli zážitkům. A ten z vítězství na domácí půdě bude největší," řekl. Nic než zlato tedy na šampionátu nebere.

"Samozřejmě tady bude zase daleko větší tlak a je to velké riziko. Možná ale už na mistrovství světa hrát nebudu, v Praze určitě ne a nechci si pak někdy vyčítat, že jsem do toho nešel."

Jeho start tak mohou ohrozit jen zdravotní potíže. A ještě nedávno Jágra trápila třísla. Poranil si je v předposledním zápase a derniéru letošního ročníku tak raději vynechal. "Bolel mě břišní sval. A protože už o nic nešlo, dal jsem si dva tři dny volna."

Když opět začal s lehkým tréninkem, potíže už se neobjevovaly. "Ale uvidíme, až zase budu trénoval naplno." K rodícímu se národnímu týmu by se měl Jágr připojit v nejbližší době. První přípravný duel v úterý proti Francii ještě vynechá, v dalších zápasech už ale pravděpodobně hrát bude.

S kým bude Jaromír Jágr nastupovat v útoku? K tomu se olympijský vítěz z Nagana vyjadřovat nechtěl. "Se mnou není jednoduché hrát a já to vím. Jsem rád, když se mi spoluhráči dokáží víc přizpůsobit. Ale kdo to bude? Máme chytré trenéry a oni vědí, koho ke mně dát," usmál se.

Už teď je jisté, že kapitánské céčko budu na Jágrově dresu chybět. "Na tom jsme se dohodli už loni, bude to tak lepší pro mě i pro mužstvo. Myslím si, že je to rozumné řešení."Najdete na iDNES.czmobilní verze