Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jágr u nás bude hvězda, tvrdí ruští hokejisté

9 2004
Pardubice - Stane se Jaromír Jágr postrachem ruské superligy, jak se mu to povedlo během krátké mise v barvách Kladna? Bude zářit i v dresu Avangardu Omsk, který oblékne po reprezentační přestávce? „Určitě bude i v Rusku velkou hvězdou. O tom nemůže být sporu. Mnohokrát dokázal, co umí. Je to velký hokejista,“ tvrdí útočník Oleg Kvaša, který během výluky v NHL vyměnil New York Islanders za Severstal Čerepovec.

„Bude to mít ale určitě mnohem těžší. V ruské superlize věnuje většina týmů mnoho úsilí na obranu. A zejména takových hráčů, jako je Jágr,“ upozornil Sergej Michajlov, trenér Čerepovce, třetího týmu ruské soutěže.

I v české extralize Jágr poutal zvýšenou pozornost obránců soupeře. Párkrát si užil i těsné osobní bránění. Co ho čeká v Rusku?

„Tady se v posledních letech téměř všechny týmy zaměřily na defenzívu. Kolikrát se stane, že se bránění věnuje všech pět hráčů najednou. Pak je hrozně těžké se prosadit,“ tvrdí zkušený útočník Vjačeslav Bucajev, který během své kariéry vystřídal šest klubů v NHL a nyní působí v Čerepovci.

„Jaromír si na to bude muset zvyknout. Je to ale velký profesionál. Takový hráč určitě bude ozdobou naší ligy,“ dodal Bucajev. „Jsem přesvědčen o tom, že bude předvádět stejné výkony jako v české lize,“ souhlasil trenér Michajlov.

Zvolil si Jágr správně? Omsk se o něj přetahoval s Kazaní, už dříve se spekulovalo o zájmu z moskevských klubů.

„Herní styl Omsku by mu měl vyhovovat. Bude tam mít vedle sebe spoustu kvalitních spoluhráčů. Navíc se určitě poradil s Pavlem Paterou nebo trenérem Radimem Rulíkem, kteří v Omsku působili,“ míní kouč Čerepovce.

Právě tento tým bude druhým soupeřem, s nímž se Jágr v barvách Omsku v ruské superlize pozná. Tým, za nějž chytá Dušan Salfický a v obraně hraje Aleš Píša, přijede do Omsku 22. listopadu.

„Bude to zajímavý a těžký zápas. Omsk obhajuje titul, ale zatím se mu příliš nedaří. Proto nyní získal Jágra a také Andreje Kovalenka. Omsk má určitě velké plány,“ tuší Michajlov. „V Omsku nyní došlo k velkým změnám, nevíme, jak bude tým vypadat. Určitě si ale musíme dát na Jágra velký pozor. Je to jeden z hráčů, kteří dokáží sami rozhodnout zápas,“ upozornil Bucajev.

Jedno je jisté už nyní. Na Jágrově příchodu do Omsku bude profitovat ruská superliga. „Přinese nový impuls nejen svému klubu, ale celé soutěži,“ souhlasil Kvaša. „Jágr je v Rusku velmi populární. Díky němu se zájem o hokej ještě zvýší,“ dodal Michajlov. „Je to velké plus pro fanoušky. A také pro mladé hráče. Když uvidí na vlastní oči takového mistra, jako je Jágr, mohou získat cenné zkušenosti,“ prohlásil Bucajev.

Jágr není jedinou osobností z NHL, která v době výluky zamířila na ruský led. Angažmá v tamní superlize už získali Lecavallier nebo Richards, vrátily se i tamní hvězdy Kovalčuk či Chabibulin. „A možná přijdou do konce reprezentační přestávky ještě další. Ruská liga je překvapivá,“ usmál se Michajlov. „Díky jménům hráčů je nyní naše superliga nejlepší soutěží v Evropě,“ dodal trenér Čerepovce.

Trénink hokejistů Čerepovce v Pardubicích. Uprostřed kouč Sergej Michajlov.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze