Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jágr už nikdy nechce být na ledě pro smích

26 2001
Praha - Nezvykle vážně hovořil Jaromír Jágr po návratu z Pittsburghu domů o hokeji a svých plánech do budoucna. Žádné výbuchy smíchu jako v minulých letech, jen občas zavtipkoval o případné svatbě nebo svých studiích. Je smířen s tím, že po jedenácti letech opouští tým Penguins, kde si získal světovou slávu. Nepochybuje o tom. "Cesta zpátky už nevede," říká. Když byl minulý týden v kabině pro výstroj, nebylo mu moc dobře. "Potkal jsem tam lidi, které znám tak dlouho. Někteří měli v očích slzy."

V Pittsburghu má ještě dva roky platnou smlouvu, která mu zaručuje příjem 20,7 milionu dolarů. Ale považuje se za hotovou věc, že brzy bude oznámena výměna do jiného celku. "Není co řešit. Já to chci, Pittsburgh také. Bude to nejlepší řešení pro obě strany," domnívá se.

Otázkou jen zůstává, kdo bude příštím Jágrovým zaměstnavatelem. Nejčastěji se mluví o New Yorku Rangers, ale padají i jména jako Atlanta nebo Los Angeles. Sám hráč si s tím hlavu neláme. "Je mi jedno, kde budu hrát. Je to věc, kterou neovlivním a tak nemá smysl o ní moc přemýšlet."

Jágr chce hrát ještě deset let
V uplynulé sezoně opět vyhrál kanadské bodování NHL a byl finalistou souboje o Hart Trophy. To je bilance, o které spousta výborných hráčů může jen snít. Jágr je však nespokojen. "Je to věc názoru. Já hodnotím své výkony podle toho, co jsem už dokázal. Z tohoto pohledu to nebyla dobrá sezona," stojí si na svém.

Věří, že na letošní pád se brzy zapomene a za pár let přijde happy end. "Pořád mám stejný cíl - chci být nejlepším hokejistou na světě, chci se vrátit na trůn. Jen potřebuju udělat několik změn, které mi k tomu pomohou. Výměna do jiného klubu je jednou z nich."

Z Pittsburghu odejde jako dvojnásobný vítěz Stanley Cupu a držitel pěti cen pro nejproduktivnějšího hráče soutěže. V roce 1999 zámořští novináři uznali, že je nejlepším hokejistou světa, a ocenili jej Hart Trophy. "Byly to hezké roky. Věřím, že budu hrát dobře minimálně deset let a aspoň dva Stanley Cupy ještě získám."

Dům v Pittsburghu neprodá
Ještě sice existuje možnost, že generální manažer Carig Patrick vyřeší situaci jinak a Jágra si nechá. Věří tomu třeba i jeho spoluhráč Martin Straka, který tvrdí, že takový borec není na prodej. "Asi by to nebylo správné řešení. V sezoně by přišly první problémy a zase bych byl pod tlakem médií. To je kvůli Jágrovi, psaly by noviny. Proč jsme ho nevyměnili? Proč místo něj nepřišli jiní hráči?" odmítá tuto možnost.

Dům v Pittsburghu přesto neprodá. "Nechám si ho. Co kdybych se tam jednou vrátil," dodává žertem. Neuvažuje ani, že by se do nového místa stěhoval. "To ne. Tam si nový dům zařídím úplně znovu."

Do dalšího působiště si odveze příjemné vzpomínky, ale také hořkost z poslední sezony. Přiznává, jak moc ho ranila slova dávného spoluhráče Maria Lemieuxe, který v průběhu play off kritizoval jeho výkony. "Jsem si jistý, že se to dalo udělat jinak. Dokáži snést kritiku. Kdyby mi to řekl o samotě a do očí, bylo by to pro všechny lepší."

Na druhé straně ale zachovává loajalitu k majiteli klubu a v celé záležitosti se dále nehce pitvat. "Ani my dva jsme se spolu o tom víc nebavili. Byl to od patnácti let můj vzor. Nyní ho respektuji ještě více, neboť to, jak se dokázal vrátit do bývalé formy, je obdivuhodné. Snad mě chtěl svými slovy probudit k lepším výkonům. Hokej je velký byznys a kdybychom vypadli hned v úvodu play off, Pittsburgh by přišel o hodně peněz," podotýká.

Nechce už být pro smích
Další rány přišly v posledních zápasech semifinálové série. Soupeř z New Jersey jasně dominoval a dvakrát po sobě hráči Pittsburghu nedali ani gól. "Byl to hrozný pocit. Byl jsem na ledě úplně k smíchu, to už nikdy nechci zažít. Vůbec se mi nedařilo, druhé lajně to taky nešlo a ani Mario nehrál tak, jak by mohl. Smáli se mu, když mu brali puk. Mně ne. Já jsem se k puku vůbec nedostal."

Jeho spoluhráč Martin Straka plánuje na léto svatbu se svou dlouholetou přítelkyní, Jágr o podobné věci neuvažuje. "To by bylo moc změn najednou a moje tělo by to nemuselo vydržet," říká s úsměvěm.

Dál bude v zámoří bydlet s matkou a slovenská přítelkyně Andera Verešová jen občas přiletí na několik týdnů. "Andrea by se o mě dokázala postarat stejně jako máma, ale ne pořád. Studuje, občas se musí vrátit do Čech a pak by mi pomoc chyběla."

Autor:


Jobs Contact
Technik s NJ (22.000 - 29.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 22 000 - 29 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze