Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jágr: V Pittsburghu jsem se staral o sebe, teď o tým

10 2003
Washington - "Jako by to vždycky byla moje vina." Tak se občas cítí Jaromír Jágr podle toho, jak se dívají kritikové na jeho hru. "Když boduju a nevyhráváme, je to moje chyba. A když vyhráváme a neboduju, je to taky moje chyba," říká hokejová hvězda, která se v této sezoně střelecky trápí, dopisovateli listu Washington Post. "Samozřejmě bych chtěl dávat góly a zároveň vítězit s týmem, ale kdybych si měl vybrat, radši bych bral výhru mužstva. To je rozdíl oproti tomu, když jsem hrál v Pittsburghu. Tehdy jsem se staral víc o sebe," přiznává. Pětinásobný vítěz bodování NHL je nyní v produktivitě až ve třetí desítce.

Jaromír Jágr vede celou NHL v počtu střel na branku. Těch nasbíral ve čtyřiceti utkáních už 171. Ale body nepřichází.

"Samozřejmě bych se chtěl dostat zpátky na vrchol mezi nejlepší hráče ligy. Ale vždycky to nejde. Nejdřív musíte dát pár gólů a získat zpět sebevědomí. Jsem jenom člověk a teď zrovna tu sebedůvěru v sobě nemám," přiznal se Jágr zámořským novinářům.

Znovu je na něm znát změna, kterou prošel po přestupu z Pittsburghu do Washingtonu. "Taky jsme mohli být poslední, k čemu by mi pak bylo že dám za deset zápasů deset gólů? To radši ať vítězíme a já týmu pomůžu později," říká hráč, který nasbíral v posledních třinácti utkáních jen sedm bodů. Dřív přitom pro něj často byly podle jeho vlastních slov důležitější jeho osobní výkony.

"Jágr je naše luxusní značka. Samozřejmě bychom chtěli, aby sem tam přidal nějaký gól a pomohl tím z množství našich remíz udělat výhry. Ale pořád se mi líbí, jak hraje," tvrdí Bruce Cassidy, mladý trenér Capitals.

"Vyhráváme, tým sbírá body a on je jeho součástí. A taky boduje, i když ne tolik, aby vedl bodování, jak by se možná čekalo. Mě osobně překvapuje že ještě neměl zápas, ve kterém by se utrhnul. Že by dal hattrick nebo čtyřikrát bodoval," říká kouč Washingtonu.

Počet střel na branku

1. Jágr            171
2. Gáborík       169
3. O¨Neill        166
4. Fjodorov     165
...
9. Lemieux      148

Sám Jágr si svou střeleckou krizi uvědomuje. "Cítím ten tlak, chápu, že lidé chtějí abych víc bodoval a postrčil mužstvo výš, i když v posledních deseti utkáních jsme si vedli dobře," prohlásil nejlépe placený hokejista světa v listu Washington Post.

"I já si sám kladu úkoly, ale nejde to vždycky tak jak bych chtěl. A co nadělám? Přece kvůli tomu neskončím. To tedy ne, dřív nebo později se to sand otočí k lepšímu a lidé co se teď na mě vozí mi možná budou lézt do zadku," říká rezolutně.

Během sezony trápila Jágra i drobná zranění. Nejdřív jeho dlouholetý problém - třísla. A naposledy pochroumaný kotník, kvůli němuž nedohrál duel s Rangers v newyorské Madison Square Garden. Naštěstí pro něj mu pomohla skloro týdenní pauza mezi zápasy Washingtonu, ve středu už znovu stál na bruslích při tréninku.

"Přežil jsem to," utrousil po něm. "I když to bolelo. Ale radši se s tím budu připravovat, je to lepší než jen tak sedět," uvedl pro místní deník Times.

Kanadské bodování

1. Lemieux 68 (20+48)
2. Näslund 55 (30+25)
3. Thornton 52 (21+31)
4. Kovlajov 52 (19+33)
...
30.  Jágr  36 (18+18)

Trenéři si Jágra cení i proto, že je schopen bez reptání nastoupit s kýmkoliv z mladších spoluhráčů. Nikdy nepřišel za trenérem, aby mu řekl: "S tím a tím nechci hrát!"

"Cením si jeho přístupu," chválí ho Cassidy. "Samozřejmě, že kdyby hrál s Kovaljovem, asi by měl bodů víc. My se snažíme najít optimální variantu, někoho, kdo Jágra na ledě pochopí."

Zdá se, že s Mikaelem Nylanderem jako centrem prvního útoku Washingtonu v tomto směru problém není, jde hlavně o post levého křídla. Tam s nepříliš velkým úspěchem rotují veterán Kip Miller nebo slovenský pořízek Ivan Čiernik. "Nic proti nim, ale určitě nepatří mezi prvotřídní levá křídla v NHL," uvedl Cassidy. Uvažuje proto i o přeřazení Petera Bondry na tuto pozici.

I Bondra se však letos trápí, především kvůli zdravotním problémům. Nejprve měl potíže se zády, kvůli bolesti nemohl hrát naplno a vynechal několik zápasů. A v novém roce ještě nenastoupil pro virové onemocnění.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze