Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jágr: Věřím, že budu zase nejlepší na světě

22 2003
Praha - Po další sezoně, která neproběhla podle jeho představ, si řekl: Dvakrát a dost! Jaromír Jágr chce zpátky na hokejový trůn. Nechce být jen jedním z nejlepších hráčů planety. "Pořád věřím, že můžu být nejlepší hokejista na světě," prohlásil ráno poté, co přistál na ruzyňském letišti v Praze po návratu ze zámoří. Většinou vážný, ale příjemný, trochu unavený, ale odhodlaný. "Hned v pondělí se pustím do přípravy na další sezonu," plánuje.Dále čtěte: Jágr tým má v plánu čtyři zápasy

Hokejový útočník Jaromír Jágr za sebou nemá žádnou exotickou dovolenou. Odpočinul si ve svém domě u Washingtonu, zajel se podívat do Pittsburghu, kde dlouhá léta působil.

A sotva se teď vrátil na prázdniny do Česka, hned myslí na přípravu pro další sezonu: "V pondělí se musí začít pracovat."

Na letišti jej čekal osobní trenér Marián Jelínek, který s ním co nejdříve domluví plán letního tréninku.

"Loni se Jarda hodně věnoval kickboxu, řekl bych až moc. Zjistili jsme, že mu v přípravě chybělo "železo", silové disciplíny. Kickbox je dobrý na koordinaci pohybů, ale musí to být jen doplněk. Založit na tom celou přípravu nebylo šťastné," říká Jelínek.

Jágrovi povolí lekce v tomto bojovém sportu maximálně dvakrát týdně. Loni přitom útočník pod vedením matadora českého kickboxu Petra Macháčka absolvoval i pět tréninků týdně.

Další změnou proti loňsku bude absence přípravy na maturitu, kterou složil minulé léto. "Aha, tak proto jsem možná hrál v sezoně tak špatně," uvědomil si naoko.

"To bylo tím, že jsem se musel místo tréninku učit. A když už jsem tu maturitu měl, snažil jsem se hokej hrát hlavou a ono to nešlo. Dokud jsem ji neměl, v zápasech jsem moc nemyslel a bylo to v pohodě," zasmál se.

Jágr si ale nemyslí, že by zanedbal loňskou přípravu "na suchu". "Problém s tréninkem jsem neměl, kondice byla dobrá," říká. "Ale sezonu ovlivní mnoho dalších věcí. Hokej je týmový sport, kvůli drobným zraněním se nemusíte cítit úplně v pohodě," vysvětluje.

Poraněná ruka z play-off už by ho neměla brzdit, bolest necítí. "Ale uvidíme až s ní začnu pořádně hýbat," nejásá předčasně.

Kromě individuální přípravy čekají nejslavnějšího českého útočníka posledních let i společné tréninky s dalšími hokejisty z NHL. V kempu Jágr týmu se jich sejde víc než dva tucty a kromě kondičního drilu je čekají zpestření v podobě tenisového a fotbalového turnaje a tradiční hokejové exhibice. Ty by se měly konat v Kladně, Kravařích, Studénce a Olomouci.

V Jágr týmu se jeho hlavní hvězda sejde i s protihráči z Tampy, která vyřadila Washington v prvním kole letošního Stanley Cupu: s útočníkem Prospalem a s obráncem Kubinou, který Jágra strážil mnohdy velmi tvrdě. Jednou to odnesl dokonce vyraženým zubem.

"Necítím vůči Kubinovi žádnou zášť," říká ovšem. "Je to profesionál jako já, jen se snaží dělat co nejlépe svoji práci. A jeho úkolem bylo zastavit mě."

Pak si vzpomene i na Václava Prospala, který narozdíl od něj samého prožil v NHL svůj nejlepší rok. "Ježišmarjá, vždyť on skončil v bodování přede mnou. To bude řečí, to nechci slyšet," zděsil se v žertu Jágr.

Ten bezstarostný šprýmař, který srší vtípky na potkání, už to ale dávno není. Coby nejlépe placený hokejista světa je pořád pod tlakem velkých očekávání, která v posledních dvou sezonách nesplnil. "Může se stát, že mě i vymění z Washingtonu," uvědomuje si.

Sám by ale prý změnu nevyhledával, ani za cenu odchodu do silnějšího mužstva. "Dva roky si zvykám na spoluhráče a prostředí v novém týmu a když se všechno usadilo, nebylo by lehké odejít a začínat s tím znovu," myslí si Jágr.

Nevzdává se, pořád je z něj cítit ohromná vůle. "Co je dobré na sportu, je, že dá člověku vždycky další šanci. Tedy pokud vám není čtyřicet. Jedna sezona nevyjde, ale v té další je vždycky šance to napravit," říká. "Já věřím, že se mi to podaří. Uvnitř jsem pořád přesvědčen, že mohu být nejlepším hokejistou na světě."

Kdo bude v Jágr týmu?
Brankáři:
Čechmánek, Hnilička, Vokoun.
Obránci: Tomáš a František Kaberleovi, Kubina, Kuba, Špaček, Hamrlík, Rozsíval, Melichar, Pilař.
Útočníci: Jágr, Hlaváč, Hrdina, Straka, Nedvěd, Dvořák, Hejduk, Varaďa, Ručinský, Štefan, Havlát, Bonk, Prospal, Vašíček, Výborný,

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze