Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jágr versus Lemieux. Naposledy?

30 2004
Praha - Ačkoliv teprve končí srpen, s většinou obyvatel Kanady už znovu cloumá hokejová mánie. Ani další velmoci nezůstávají netečné. Spouští se totiž Světový pohár. Pravda, v Česku se masivnější zájem o turnaj rozpoutal až po tragické nehodě kouče Hlinky. Smrt oblíbeného muže se dotkla i nesportovních srdcí.

„O motivaci máme postaráno, budeme bojovat i za pana Hlinku,“ tvrdí reprezentanti. World Cup se pod tímhle názvem koná podruhé v dějinách.

V premiérovém ročníku v létě 1996 triumfovaly Spojené státy, zatímco Česko skončilo poslední, přičemž dostalo výprask 1:7 i od Německa.

Akce volně navazuje na Canada Cup, který byl v časech „studené války“ mimořádně přitažlivý, neboť se právě jen při něm utkávali Sověti a Čechoslováci se zámořskými profesionály z NHL.

O slavné lize se tehdy v domácím, komunisty ovládaném tisku skoro nepsalo. Televizní přenosy z Kanadského poháru znamenaly výjimečnou příležitost spatřit na ledě esa jako Orr, Gretzky či Lemieux.

Přehled vítězů a umístění národního týmu

1976: 1. Kanada, 2. Československo
1981: 1. SSSR... 3. Československo
1984: 1. Kanada... 6. Československo
1987: 1. Kanada... 4. Československo
1991: 1. Kanada... 6. Československo
1996: 1. USA... 8. Česko 

Triumf Československa nad Kanadou 1:0 v roce 1976 či finálovou sérii Kanada - Sovětský svaz, jež se uskutečnila o jedenáct let později, popisují nejpoutavější kapitoly hokejových dějin. „Nikdy jsem nehrál líp než tehdy proti Sovětům,“ řekl Wayne Gretzky.

Ve svém životopise později líčil, jak si při druhé partii z naprostého vyčerpání na střídačce počural kalhoty.

I letos se na turnaji pořádaném NHL a hráčskou asociací NHLPA do sebe pustí nejjasnější hvězdy.

Kanadští reportéři se od počátku soustředění národního mužstva denně rozplývají nad formou legendy s číslem 66.

Stačilo, aby kapitán Lemieux při tréninku upadl přes obráncovu hůl, a hned se mezi novináři a fanoušky rozmohla panika: „Vydrží Mariova záda?!“ „Bude O. K., ještě jsem ho neviděl v takové kondici,“ rozhlašuje Wayne Gretzky, výkonný ředitel týmu.

Proti „Super Mariovi“ by v semifinále mohl nastoupit jeho pittsburský žák Jágr. To by ale muselo Česko postoupit ze skupiny. Pak by smělo vyzvat jasného favorita.

Jágr versus Lemieux. Možná by to bylo naposledy. Bezmála devětatřicetiletý Lemieux se na Světovém poháru pravděpodobně rozloučí s kanadskou reprezentací.

V NHL hrozí výluka, sezona vůbec nemusí začít a dvě hokejové celebrity už na sebe nikdy nemusí na ledové scéně narazit.
Lemieux se stihl zotavit po operaci kyčle, Jágr se nenechal odradit ani problémy v lásce, jež nelítostně pitvá bulvární tisk.

Švédové se rovněž obávali o svého mistra. Ani centr Forsberg by však na přehlídce hokejového umění neměl chybět, byť si musel nechat ušít nové brusle, poněvadž ho v těch starých tlačila poraněná noha.

Navzdory nevhodnému termínu hned po prázdninách se z turnaje omluvilo jen málo velkých jmen.

Na soupiskách se škrtalo hlavně ze zdravotních důvodů. Snad jen Rusové jsou znovu rozhádaní. Kromě gólmana Chabibulina a útočníka Fjodorova odmítly nominaci i další opory.

Vše o Světovém poháru čtěte ZDE

Pravidla jsou odlišná

Nerozčilujte se, pokud se vám verdikty sudích při Světovém poháru budou zdát zvláštní. Světový pohár se hraje podle pravidel NHL, odlišných od řádů mezinárodní federace, které platí v extralize, na olympiádě i mistrovství světa. Zde jsou nejdůležitější rozdíly.

Kluziště. Na jeho zámořských parametrech na první pohled zaujme šířka. Boční mantinely jsou od sobe vzdálené 26 metrů, jsou tedy o čtyři metry blíž než v Evropě. Drobnějších odlišností se najde víc. Jiný tvar mají třeba brankoviště.

Ofsajd na červené čáře. Na rozdíl od „zákonů“ IIHF se v NHL nesmí přihrávat puk z obranného pásma až na útočnou modrou čáru. Pas přes dvě „lajny“ není povolený.

Rvačky. Za bitku se shozenými rukavicemi nemusí automaticky následovat trest do konce utkání. Pokud se soupeři pouze porvou bez dalších porušení pravidel, jsou vyloučeni na pět minut.

Sestava. K zápasu smí nastoupit pouze 18 mužů do pole. Například při šampionátu nebo v extralize může mít kouč na střídačce 20 beků a útočníků.

Zakázané uvolnění. K odpískání nestačí, aby hráč vyhodil kotouč z vlastní poloviny za brankovou čáru soupeře. Puku se musí jako první dotknout protivník ve svém pásmu.

Rozhodčí. Utkání řídí v NHL dva hlavní sudí. I pro evropskou skupinu Světového poháru byli vypraveni profesionálové ze zámoří.

Prodloužení. Pokud zápas ve skupině skončí nerozhodně, nastavuje se pět minut s pravidlem „náhlé smrti“. Když gól nepadne, platí remíza. Od čtvrtfinále se prodlužuje po 20 minutách až do rozhodnutí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze