Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jágr: Vracím se, ale nečekejte ode mě góly v každém zápase

Jaromír Jágr oslavuje vstřelení branky. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

3 2008
Uvnitř článku VIDEO - Hned po prohraném zápase s Dynamem Moskva nasedl hokejový útočník Jaromír Jágr do letadla směr Praha. Na ruzyňském letišti se objevil pozdě v noci. S černým kulichem na hlavě, zarostlý a unavený. Ale přece. V úterním duelu proti Slovensku se vrátí do národního týmu.

Naposledy oblékl reprezentační dres v únoru 2006 na olympijském turnaji v Turíně.

Jágrův start v úterním duelu proti Slovensku byl nejasný, měl totiž zdravotní problémy. V neděli proti Dynamu Moskva nastoupil, ale prohře Omsku nezabránil.

"Prohráli jsme 1:5, jsem hlavně rád, že jsem se nezranil," poznamenal hvězdný útočník, který kvůli zranění třísel minulý týden odstoupil ze zápasu v Petrohradě.

"Trošičku mě pobolívaly. A když jsme tam prohrávali 3:0, bylo zbytečné pokračovat a riskovat vážnější zranění," vysvětlil.

Uvažoval jste v tu chvíli, že se omluvíte z reprezentace?
Věděl jsem, že to není tak hrozný. A v nejhorším by mě dal v Česku dohromady Pavel Kolář, takže ne.

Plánujete, že za ním přesto půjdete?
Ne, zatím se cítím dobře, takže není potřeba.

Co chcete doma kromě zápasu se Slovenskem stihnout?
Jsem rád, že po dlouhé době uvidím rodiče. Strávím tu čtyři pět dní a pak se musím vrátit zpátky do Omsku. Začíná nám druhá půlka sezony. Nehrajeme dobře, tak nám snad reprezentační přestávka pomůže.

Možná naposledy si zahrajete s Martinem Strakou. Chcete si to užít, nebo budete hrát naplno?
Já hlavně doufám, že si Stračena svůj konec v reprezentaci rozmyslí. Důležité slovo v rozhodování bude mít jeho manželka. A podstatné také bude, jak na něj budou v zápase proti Slovensku reagovat lidi. Myslím, že by ho mohli přesvědčit, aby v nároďáku zůstal. Byl bych velice rád, kdyby si to rozmyslel a jel na mistrovství světa.

Budete ho přesvědčovat?
Můj názor zná.

Vnímáte mimořádnost utkání, ve kterém se sejde část naganské party?
Abych byl upřímný, tak jsem ani nevěděl, že se ten zápas bude hrát. Kdyby mi nezavolal Vláďa Růžička. Říkal, že hrajeme 2. listopadu v Moskvě a že pro mě bude jednoduché přiletět do Čech. Tak jsem samozřejmě kývnul.

Hraje osoba Vladimíra Růžičky ve vašem rozhodování velkou roli?
Téhle odpovědi bych se vyhnul. Řekl jsem, že pokud budu hrát v Evropě a budu mít formu reprezentovat, vždycky rád přijedu.

Je pro vás o to příjemnější, že národní tým vede Růžička, se kterým se dobře znáte?
Vláďa byl kapitánem, když jsme vyhráli v Naganu, Vláďa byl trenérem, když jsme vyhráli ve Vídni. Nevím, jak nová generace, ale pro tu moji byl idolem. V době, kdy hrál na špičkové úrovni, neměl v Česku konkurenci. Byl pro nás vzorem.

V minulosti jste říkal, že reprezentovat je pro vás z psychického hlediska těžké, protože od vás všichni hodně očekávají. Jste připravený i na tohle?
Myslím, že se situace trochu změnila. Nikdo ode mě nemůže ve 37 letech čekat, že budu v každém zápase dávat gól. Věřím tomu, že na mistrovství světa budeme mít kvalitní tým, a že já budu jeho kvalitní doplněk, který dá občas nějakou branku.Najdete na iDNES.czmobilní verze