Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jágr vs. Ovečkin: střelecká válka, ve které může nakonec zvítězit Rus

DVĚ HVĚZDY. Takhle si Jaromír Jágr plácl s Alexandrem Ovečkinem na šampionátu 2011 v Bratislavě | foto:  Michal Růžička, MAFRA

24 2016
Jaromír Jágr se už dávno stal hokejovou legendou. Potvrzuje to svou sportovní dlouhověkostí, ale především fantastickými čísly. Nepřekonatelnými, chtělo by se říci. Jenže tak úplně to pravda nejspíš nebude.

Slavná 68 před pár dny poskočila v historických tabulkách střelců NHL na třetí místo a pokud bude ještě hrát, tak v bodování může vystoupat na fantastickou stříbrnou pozici za ikonického Waynea Gretzkého.

Z tohoto piedestalu ho nejspíš dlouho nikdo nesesadí. I 742 gólů, ke kterým nejspíš ještě pár desítek přidá, je úžasné číslo, které zaslouží obdiv. Po světě však chodí kanonýr, který v sobě má potenciál Jágra překonat. Jmenuje se Alexandr Ovečkin.

Ovečkinovy góly

1. sezona: 52 gólů/81 záp.
2. sezona: 46 gólů/82 záp.
3. sezona: 65 gólů/82 záp.
4. sezona: 56 gólů/79 záp.
5. sezona: 50 gólů/72 záp.
6. sezona: 32 gólů/79 záp.
7. sezona: 38 gólů/78 záp.
8. sezona: 32 gólů/48 záp.
9. sezona: 51 gólů/78 záp.
10. sezona: 53 gólů/81 z.
11. sezona*: 39 gólů/56 z.

* aktuální rozehraná sezona

Je mu 30 let a na kontě má v současné chvíli 514 branek, které nasázel během 816 duelů. To je bilance, která si zaslouží respekt a uznání. Ukazuje na výjimečnost, jež umocňuje doba, v níž byla taková meta dosažena. Tedy doba, kdy se góly nedávají zdaleka tak snadno jako dřív.

Čistě statisticky je téměř jisté, že Ovečkin Jágra předežene. Vždyť v každé ze svých jedenácti sezon v NHL (tedy včetně té probíhající) dokázal nasázet minimálně 32 gólů. A to počítáme i zkrácený ročník 2013, kdy se hrálo jen 48 kol! Šestkrát navíc překonal hranici 50 branek a kdo ví, jestli se mu to letos nepovede posedmé.

Sečteno a podtrženo: Ovečkin nemá v NHL od sezony 2001/02 mezi střelci konkurenci, byť do ligy vstoupil až o čtyři roky později. Pokud udrží své ďábelské tempo, bude se o své postavení muset bát i Gretzky, jenž nasázel 894 gólů. Přitom tahle meta se ještě nedávno zdála nedostižná.

Ruskému velikánovi by na to mohlo stačit osm sezon. Teoreticky. A to je právě ta velká neznámá. Dokáže udržet své nadpozemské tempo i v pokročilejším hokejovém věku?

Alexander Ovečkin z Washingtonu se raduje z gólu.
Jaromír Jágr slaví gól.
Wayne Gretzky se Stanley Cupem

Na tu otázku nejspíš nedokáže nikdo odpovědět, ale...

Ovečkin nikdy nebyl výrazněji zraněný, v jedné sezoně chyběl během své kariéry maximálně v deseti zápasech. A popravdě: před šesti lety to byla výjimka, která spíš potvrzuje pravidlo o Ovečkinově železném zdraví.

Historická tabulka

1. Wayne Gretzky 894 gólů
2. Gordie Howe 801 gólů
3. Jaromír Jágr 742 gólů
...
10. Mario Lemieux 690 g.
20. Mark Recchi 577 gólů
30. Stan Mikita 541 gólů
37. A. Ovečkin 514 gólů

Může ztratit formu? I takovou otázku nejde předvídat, stačí vzpomenout, jak kdysi dopadl (nebo spíše odpadl) jiný ruský snajpr Pavel Bure. Právě on je zářným příkladem toho, jak může vypadat úpadek kariéry po třicítce.

U Ovečkina však podobné náznaky neexistují. Zatím válí se stejnou intenzitou jako kdykoli předtím. Aktuálně má na kontě 39 gólů v 56 zápasech...

Může snad přijít o motivaci? V téhle oblasti nelze váhat - nebo si snad při sledování jeho gólových oslav a vůbec celkového hokejového zaujetí dovedete představit většího „šílence“? I pro Ovečkina je totiž hokej - stejně jako pro Jágra - v žebříčku priorit na prvním místě.

Takže opravdu: pokud na světě existuje hokejista, který má potenciál přepsat dějiny NHL, je to právě on. Nechme se překvapit.

Jágr nedávno oslavil 44. narozeniny a poskytl tento rozhovor:Najdete na iDNES.czmobilní verze