Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jágr vydělá méně peněz. Kontinentální hokejová liga šetří

Jaromír Jágr | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

18 2008
Chtěla se vyrovnat NHL. Nalákala i takové hvězdy, jako je Jaromír Jágr. Teď má ambiciózní Kontinentální hokejová liga (KHL), živená ruskými penězi, problémy. Vážné problémy. Zásadně ji ničí světová ekonomická krize. Už se dokonce otevřeně mluví o tom, že tenhle troufalý nápad může skončit krachem.

"Krize? Nebavíme se teď v kabině skoro o ničem jiném," přiznal magnitogorský útočník Jan Marek.

Aby to také nebylo žhavé téma!

Kluby se chystají přijmout rázné ekonomické opatření: plat každého hráče zkrátí o třicet procent. To už je obrovský rozdíl. K tomu připočtěte fakt, že některé kluby nehodlají dávat hráčům prémie.

Třeba Jágrův Omsk.

Jágr si měl za Uralem přijít na 7 milionů dolarů, jeho plat tvořila pohyblivá složka závislá na úspěchu týmu i formě jeho samého. Co to znamená ve chvíli, kdy Omsk ruší prémie? Těžko říct, Rusové kolem konkrétních částek mlží. Jágr si s tím každopádně hlavu nedělá.

"Jsme natolik dobře placení, že se bez prémií musíme obejít," prohlásil při nedávné návštěvě Česka.

Jenže všechno je to trochu složitější matematika. I s původně nasmlouvanými platy totiž hodně zacloumal kolísavý kurz dolaru. Co bylo ještě nedávno obrovský balík peněz, je teď "jen" slušný balík peněz.

"Pokud se přijmou ty třicetiprocentní škrty, budu v přepočtu skoro na polovině částky, za kterou jsem do Ruska šel," spočítal si Marek.

Druhý nejproduktivnější hráč KHL přesto může mluvit o štěstí, jeho spoluhráč z reprezentace Miloslav Hořava je na tom daleko hůř.

V Novokuzněcku, kde působí, je už dva měsíce bez výplaty.

"Nemám naštěstí velké náklady," tvrdil Hořava. "Ale co si budeme povídat – do Ruska se chodí kvůli penězům. A ty teď nedostávám."

Klub už mu slíbil, že dluhy brzo uhradí. Ale vyhlídky jsou nejisté. A nejen v kozáckém Novokuzněcku. Metalurg, sponzor Markova Magnitogorsku, musel ze své fabriky nedávno propustit tři tisíce lidí, rozhodně nemá na rozhazování.

"Je pár mužstev, která teď mají vážné trable. My patříme mezi ně," smutnil Marek. "Tohle celé ještě může být velký problém."

V dalších ruských klubech jsou na tom ještě hůř. Třeba v Atlantu Mytišči, za který hraje jiný český útočník Jan Bulis. Hlavní partner tohoto klubu z Moskevské oblasti totiž končí s podporou sportu.

Už si ji nemůže dovolit.

"Co teď bude s námi dál? Uvidíme," rozmítal Bulis. "Rusové s tou ligou vylítli nahoru moc rychle. Mysleli si, že s ní ovládnou pomalu celou Evropu. Teď budou rádi, pokud KHL vůbec nezanikne. Jedno je jisté: další Jágrové do Ruska asi jen tak nepůjdou."

Tohle je nesporné: Rusové se budou muset uskromnit. Jejich velké řeči o přiblížení se NHL přinejmenším načas utichnou. Už zmíněný Jágrův Omsk to potvrzuje nejen škrtnutím hráčských prémií, ale i zrušením plánovaného soustředění ve Švýcarsku.

"Jsem rád, že se to zrušilo," ujišťoval solidárně Jágr. "Proč by měli jezdit hokejisté na dovolenou, když je světová krize?"

Proč? Snad proto, že se ekonomická pozice ruských velkoklubů ještě nedávno zdála být neotřesitelná. Jenže po pár měsících je všechno jinak. Teď se skoro zdá, že se pyšná KHL blíží ke krachu.

"Stát se to může," připustil třeba útočník Hořava.

Jiní, jako útočník Josef Vašíček z Jaroslavle či sekretář českého hokejového svazu Martin Urban, v předčasný konec KHL nevěří. "Nezanikne. Přinejhorším nebude hráče lákat tolika penězi," tvrdil Urban.

I jemu je jasné, že ekonomická krize nepostihne pouze Kontinentální ligu. Připravit se musí například i český hokej.

"Samozřejmě. Všichni teď čekají, že bude hůř," řekl Urban.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze