Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jágr vyhrál trofej málem z rakve

9 2001
P i t t s b u r g h - Napínal NHL i krajany ve vlasti do poslední chvíle. Hokejista Jaromír Jágr z Pittsburghu ovšem nakonec porazil soupeře Sakika z Colorada a popáté získal Art Ross Trophy za vítězství v bodování. Váš osobní trenér Marián Jelínek v posledních týdnech říkal, že jste ze závodů se Sakikem trochu nervozní... Nervózní jsem nebyl, bál jsem se, abych se nezranil.

Ale přece jste po té ceně toužil, ne?
Nechtěl jsem ji ztratit, když už jsem ji držel. Když dosáhnete určité úrovně, chcete ji udržet.

V jednu chvíli jste na Sakika dost ztrácel. Prý jste pochyboval, že ho doženete?
Já? V životě ne, to máte špatné informace.

Neměl jste obavy, že prvenství v bodování ztratíte, když jste vynechával poslední utkání základní části proti Carolině?
Já jsem chtěl nastoupit, rozcvičoval jsem se, ale nešlo to. Já věděl, že Sakic je schopen udělat i sedm bodů. Neměl jsem vítězství zaručené.

Sledoval jste Sakikův závěrečný zápas?
Ne ne. Koukal jsem se jenom na náš souboj s Carolinou. Šlapal jsem na kole, cvičil jsem si. Ze zápasu Minnesota - Colorado jsem věděl jenom průběžné skóre.

Jak na tom vůbec jste zdravotně? Údajně máte problémy s rukou?
A taky s bokem, kolenem, ramenem. Asi si rovnou půjdu lehnout do rakve.

Skutečně vás na ruce zranil vlastní brankář Snow při rozbruslení?
To byla věc! Neskutečná náhoda. Vracel jsem se z kabiny na rozbruslení, protože jsem měl moc dlouhou hokejku. U dvířek jsem se zastavil, rozhlížel se a zjistil, že všichni hráči stojí na červené, puky jsou v brance. Nevšiml jsem si Snowa, který si zkoušel vyhození puku po mantinelu. Zrovna do toho dal co největší sílu, hlavu měl skloněnou. Jak jsem si strkal ruku do rukavice, dostal jsem ránu. Myslel, že ji mám zlomenou. Kdyby mě trefil do hlavy, asi by mě nevzkřísili.

Podporoval vás v souboji o Art Ross Trophy také Mario Lemieux?
Udělal, co mohl. Každá akce šla přese mne. Pořád mi přihrával, i když mohl pálit. A on takový normálně není, snaží se střílet i z úhlu. Dokonce zpoza branky.

To je od něj pěkné...
Docela se mi to zamlouvalo. Kdyby to dělal celou sezonu, lámal bych všechny rekordy.

Pomohl vám Lemieuxův návrat i mimo led?
Všechno bylo volnější. Tolik jsem nemluvil s novináři, měl jsem víc času na sebe i na mužstvo. Navíc jsem se na Maria mohl spolehnout. I když jsem se necítil nejlíp, doufal jsem, že se svezu s Mariem, kterému se dařilo. Taková důvěra ve spoluhráče je důležitá.

Našly se ovšem i zápasy, kdy se nedařilo ani jednomu z vás. Třeba před pár týdny proti New Jersey...
Pro pohodu potřebujete rychle bruslit, ale když na vás lehne únava, je vám nanic. A když je nanic mně i Mariovi, může se tam Honza Hrdina zbláznit a stejně to sám neuhraje.

Na čas jste také byli od sebe rozděleni...
Vydrželo to jednu třetinu. Prohrávali jsme s Carolinou tři nula a trenér Hlinka zjistil, že tudy cesta nevede.

Před play off kouč Hlinka nakázal dodržování systému s bránícím levým křídlem, který se na začátku sezony v první dvou formacích neujal. Musel ho těžce prosazovat?
Teď se to má hrát všude. U nás jezdí dozadu Honza Hrdina. Já bych se bouřil jedině v tom případě, že by muselo bránit pravé křídlo. To bych stávkoval.

Zkuste porovnat působení Ivana Hlinky s jeho předchůdci v Pittsburghu.
Constantine chtěl, aby každý dodržoval daný systém, aby se chodilo do těla. Brooks vyžadoval bruslení, kombinaci. Tenhle styl byl na naše mužstvo šitý. Pan Hlinka je někde mezi. Hlinkův systém hry na tři kompletní pětky už se v Pittsburghu nedrží.

Změnil tedy Hlinka něco zásadního?
Co se mě týče, hraju trochu míň. Ačkoliv teď to je dobře, protože na tom nejsem fyzicky nejlíp. Ale jinak Hlinkovi říkám Jánošík. On bohatým sebral a chudým dal. Posílá tam stejně třetí lajnu jako první. Přitom třetí lajna hraje náročnějším stylem, víc napadá, hraje tělem. My zase spíš profesorsky. Vyčkáváme. Záleží na typu zápasu. Když se hodně vylučuje, tak to vychází přesně. Chodíme na přesilovky i oslabení a ledu máme dost.

Pořád se mluví o vašem přestupu z Pittsburghu. Spousta lidí si asi nedovede představit Jágra bez dresu s tučňákem...
Když jsem byl mladý, ani já jsem si to nedokázal představit. Ale tahle chvíle se blíží. Pravděpodobně přijde v létě.

Můžete nějak ovlivnit, kam půjdete?
To ne. Klub mě vymění tam, kde za mě dostane nejlepší hráče. A ne tam, kam se mně bude chtít. Výhodu mám v tom, že si můj plat může dovolit jenom pár týmů.

Zdá se, že s přestupem počítáte skoro najisto...
Pokud se to stane, tak letos v létě. Vidím to asi na devadesát procent.

Nejspíš vás čekají perné prázdniny, že?
Asi odletím někam do Asie a občas zavolám domů, jestli se něco stalo. Pojedu do Indie, tam mě nikdo nesežene.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze