Jágr zaznamenal hattrick a 500. gól v NHL

5 2003
Washington - Dva dny poté, co jeho útok vstřelil při Utkání hvězd všech pět branek výběru Východní konference, se útočník Washingtonu Jaromír Jágr ukázal znovu. Při výhře nad Tampou Bay 5:1 vstřelil tři branky, na jednu další nahrál a zároveň se stal první Čechem v historii NHL, kterému se podařilo dosáhnout hranice 500 gólů. Významný moment přišel ve 28. minutě, kdy se český útočník trefil v přesilové hře tvrdým golfovým úderem nad rameno brankáře Johna Grahamea. Jágr dosáhl magické mety ve svém 928. zápase a po Finovi Jarrim Kurrim se stal teprve druhým Evropanem, který se něčím takovým může pochlubit.Jágrova bilance v NHL x Tampa Bay-Washington 1:5
Tvrdé střely příklepem se staly Jágrovou specialitou v posledních zápasech.

Jeho jubilejní rána nadzvedla i plastovou láhev ležící na brance, kterou gólman Grahame používá k občerstvení.

V momentě, kdy se Jágr s rukama vztyčenými k nebi objímal se spoluhráči, vyžádal si Robert Lang, který se na brance podílel asistencí, cenný puk od rozhodčího, aby ho předal správnému majiteli.

Byl to čistý hattrick. Jágr se trefil nejprve v 8. minutě. Podruhé pak brankáře Tampy překonal zblízka ve 24. minutě. Pak přišla první využitá přesilová hra Capitals v zápase a jeho třetí gól.

V přesilových hrách je Washington možná nejnebezpečnějším týmem současnosti. Ve zbytku zápasu se při ní trefili ještě Slovák Peter Bondra a Kanaďan Mike Grier.

Od 1. ledna nemá žádný hráč tolik bodů jako Jágr. Rodák z Hnidous u Kladna nasbíral ve 12 zápasech 24 bodů a pomohl katapultovat Washington na čelo Jihovýchodní divize.

I dnešní zápas byl z hlediska postavení v tabulce nesmírně důležitý. Vítězstvím 5:1 si Capitals znovu polepšili a právě na poraženou Tampu mají nyní náskok 5 bodů. Vítěz každé divize má automaticky zajištěnou výhodu domácího ledu minimálně v jedné sérii play off.

"Vyhráli jsme, celý tým hraje dobře, to je nejdůležitější," řekl Jágr po utkání. "Mým úkolem je dávat góly. Jiní zase mají za úkol bránit, jiní prát se. Každý teď v našem týmu dělá to, co má dělat."

pozn. tučně ozančení hráči stále ještě působí v NHL

V klubu "pětistovkařů" se stal Jágr 33. členem. Je zároveň šestnáctým hráčem, kterému se povedlo dosáhnout pětiset branek méně než v 1000. utkání.

Čechmánka pokořil jen Hamrlík

Také druhý hráč, který zastupoval české barvy při víkendovém Utkání hvězd, obránce New York Islanders Roman Hamrlík, se dnes v noci prosadil.

Zlínský odchovanec vyrovnával v zápase s Philadelphia Flyers v 8. minutě skóre na 1:1. V brance stojící Roman Čechmánek byl ale jinak úspěšný a 28 zákroky dovedl Flyers k výhře 2:1.

Ti sice zvítězili poprvé po čtyřech zápasech, ale nevyléčili svůj letošní častou chorobu- málý počet vstřelených branek. Za posledních pět zápasů se jeden z favoritů soutěže trefil pouze čtyřikrát.

Flyers zůstávají v Atlantické divizi pět bodů za týmem New Jersey Devils, který dnes v noci porazil Buffalo Sabres 4:1. Skóre zápasu načal už po minutě a 55 vteřinách hry svým 15. gólem v sezoně útočník Patrik Eliáš, ke kterému se dostala náhodně odražená střela.

Eliáš pak ve druhé třetině asistoval ve vlastním oslabení u prvního gólu této sezony obránce Tommyho Albelina, a pomohl tak New Jersey zvítězit poosmé za sebou na domácím ledě.

V brance dostal příležistost náhradní gólman Corey Schwab, který musel čelit pouze dvaceti střelám. Jednu z nebezpečných šancí měl ve druhé třetině i Aleš Kotalík, který byl vyhlášen nejlepším nováčkem uplynulého měsíce ledna.

Sýkora usnadnil Ozolinšovi debut

Útočník Anaheim Mighty Ducks Petr Sýkora asistoval u vítězné branky lotyšského obránce Sandise Ozolinše, který po přestupu z Florida Panthers odehrál za klub z Kalifornie svůj první zápas.

Ozolinšův gól z 51. minuty zajistil výhru nad Calgary Flames 3:2.

Sýkora nahrál Adamu Oatesovi, jehož na milimetr přesná nahrávka překvapila i samotného střelce.

"Nečekal jsem že to projde skrz takovou hradbu těl," řekla lotyšská hvězda, která odehrála nedělní Utkání hvězd v zahajovací pětce Východní konference, přestože po přestupu už formálně patřila do Západní konference.

Brankář Flames Roman Turek pochytal 23 ze 26 střel.

Lemieuxův návrat Pittsburghu nepomohl

Mario Lemieux
Utkání hvězd vynechal a dal přednost kondiční přípravě k návratu zpátky do sestavy Pittsburghu, kterému chyběl v deseti z posledních jedenácti zápasů.

Kapitán Penguins odehrál solidních 26 a půl minuty, asistoval u jedné branky, k výhře nad  Vancouverem Canucks přesto nepomohl. Canucks zvítězili 3:2, především díky lépe zvládnutému úvodu- po prvních deseti minutách vedli 2:0 a díky gólu Matse Lindgrena ze 21. minuty ve vlastním oslabení pak dokonce i 3:0 ještě před polovinou utkání.

Alexej Kovaljov dvěma góly už jen snížil, v obou případech mu nahrával Martin Straka.

Krátce

Posilněné sebevědomí mají znovu Atlanta Thrashers. Ti dnes porazili Montreal 4:3 a v posledních devíti zápasech jen dvakrát prohráli.

Colorado Avalanche porazili Boston 3:2 v prodloužení, když ve druhém zápase po sobě vsítil v nastaveném čase vítězný gól obránce Greg de Vries. Avalanche nyní šest zápasů neprohráli. Asistenci u vítězné branky si připsal Milan Hejduk. Na straně Bostonu Bruins jednou nahrával Michal Grošek.

Obhájce Stanleyova poháru Detroit Red Wings vedl ve 22. minutě nad Nashville Predators už 5:2, ale nakonec uhrál jen remízu 5:5. brankář Predators Tomáš Vokoun pochytal 29 ze 34 střel.

Úterní výsledky:

Boston - Colorado 2:3 v prodl. (0:2, 1:0, 1:0 - 0:1)

Branky: 30. Gill (Grošek), 57. Knuble - 3. Parker, 17. Forsberg, 65. De Vries (Hejduk). Střely na branku: 30:21. Diváci: 17.172.

New York Islanders - Philadelphia 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
Branky: 8. Hamrlík - 5. Roenick, 51. Recchi. Střely na branku: 29:32. Diváci: 13.956.

Tampa Bay - Washington 1:5 (0:1, 1:4, 0:0)
Branky: 38. Modin - 8., 24. a 28. Jágr (na třetí Lang), 29. Bondra (Jágr), 34. Grier. Střely na branku: 28:23. Diváci: 13.141.

Montreal - Atlanta 3:4 (1:1, 1:2, 1:1)
Branky: 6. Dackell, 39. Bulis, 47. Sundström - 24. a 59. Savard, 6. Tapper (Štefan), 26. Cowan. Střely na branku: 32:21. Diváci: 19.769.

New Jersey - Buffalo 4:1 (1:0, 3:1, 0:0)
Branky: 27. a 36. Nieuwendyk, 2. Eliáš (Bicek), 35. Albelin - 40. Brown. Střely na branku: 30:20. Diváci: 10.598.

Pittsburgh - Vancouver 2:3 (0:2, 1:1, 1:0)
Branky: 26. a 50. Kovaljov (na obě Straka) - 8. H. Sedin, 10. Cooke, 22. Lindgren. Střely na branku: 32:39. Diváci: 13.202.

Detroit - Nashville 5:5 po prodl. (4:2, 1:1, 0:2 - 0:0)
Branky: 2. Zetterberg, 3. Draper, 14. Shanahan, 20. Robitaille, 22. Dacjuk - 17. a 53. Timonen, 8. Eaton, 32. Legwand, 57. Archipov. Střely na branku: 34:28. Diváci: 20.058.

Calgary - Anaheim 2:3 (1:2, 0:0, 1:1)
Branky: 14. a 49. Niedermayer - 7. Čistov, 8. Leclerc, 51. Ozolinš (Sýkora). Střely na branku: 25:26. Diváci: 14.110.

Eliáš s Bickem ve službách New Jersey Devils dobývají branku gólmana Buffala Sabres Millera

Pittsburský útočník Jan Hrdina si podal Artěma Čubarova z Vancouveru

Hokejisté Washingtonu oslavují svého střelce - Jaromír Jágr vstřelil 500. gól v NHL

Mario Lemieux po delší odlmce znovu naskočil do kolotoče NHL

Český brankář Tomáš Vokoun ve čelí nájezdu detroitského bijce Krise Drapera, jemuž pořádně znepříjemňuje život obránce Nashvillu Cale Hulse