Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jágr: Život na hraně, to je ono

27 2004
New York, Praha - V pátek dopoledne nabral život jedenatřicetiletého hokejisty Jágra neskutečné tempo. Po rozbruslení s Washington Capitals se dozvěděl, že New York Rangers už dotáhli jeho přestup. "Volali z Rangers, že za dvě hodiny budu mít přistavené letadlo a abych hned dorazil za týmem do Ottawy," řekl v neděli večer do mobilu.

V době, kdy se ubytovával v hotelu na Manhattanu naproti proslulé aréně Madison Square Garden. "Mazal jsem z plus třiceti stupňů do minus třiceti. Na sobě sluneční brejličky a sáčko. Vystoupil jsem v Ottawě a měl rampouch u nosu. Co nejrychleji jsem se uklidil do taxíku."

Poprvé v kariéře jste zažil tak bleskovou výměnu. Už jste se stačil zamyslet nad tím, co se stalo?
Vůbec! Od rána jsem nejedl. Přiletěli jsme v noci ze zápasu v Ottawě. Odpoledne jsme měli s Rangers nějakou exhibici. Nemám tu žádné věci. Jenom jeden oblek. Zato mám milion starostí.

Co porážka 1:9 při premiéře v Ottawě? Proč jste to tak schytali?
Brzy jsme prohrávali 4:0, udělali jsme nějaké chyby. Už párkrát jsem byl v mančaftu, co dostal výklep. V těch zápasech jsme většinou byli úplně mimo. Ale tentokrát jsme nehráli úplně špatně.

Jak to klapalo v útoku s krajany Nedvědem a Hlaváčem?
Žádná naše lajna nepropadla... Ten výsledek je sportovní tragédie. Fakt průšvih. Ale ve skutečném životě se stávají horší věci. Musí se na to zapomenout.

Nelitujete teď, že jste musel z Washingtonu odejít v době, kdy jste se tam konečně cítil dobře? Vždyť jste si rozuměl v útoku s Langem, věřil vám nový kouč Hanlon...
Tak jasně, byla tam pohoda, ale tohle je něco jiného! Navíc si prostě seberu věci a jdu. Do neznáma. Musím. Ale zatím jsem vším mile překvapen. Chovají se ke mně pěkně. Všechno to funguje. Paráda. Až na ten zápas. Ten jsme podělali.

Znal jste předtím Lindrose, Leetche, Messiera?
Jaký dojem na vás ty hvězdy udělaly? Klobouk dolů! (uznale) Všichni jsou extra třída.

Jak to tak rychle zjistíte?
To člověk pozná. Uznávám, můžu se splést. Hlavní je, aby se vyhrávalo, pak nebude problém.

Do Rangers nastupujete v kritickou dobu. Týmu se nedaří, má spoustu zraněných, že?
No jo, chybí brankář, tři obránci. Není to sranda. Ale po průšvihu přichází veselka, znáte to.

Diváci i novináři jsou na Rangers obzvlášť kritičtí. Jste připraven na tenhle tlak?
To je New York! Když vám to nejde, dají vám to vědět. Ale když se daří, tak taky. Člověk se nemůže vznášet, když všechno klape. A nesmí se zase moc trápit, když to nejde. Vždycky máte šanci to otočit.

Ale oproti Pittsburghu nebo Washingtonu vás čeká jiný pres. Větší.
Lidi jsou tu nároční. Z patnácti milionů obyvatel vždycky bude někdo nespokojený. Můžu tady hrozně moc ztratit, ale taky získat.

Sedí vám taková situace?
To je život na hraně. To je můj styl. Jasně, že mám trochu strach, ale až získám sebevědomí, tak by to mohlo jít. Tenhle tým má v sobě hrozně moc talentovaných hráčů.

Rangers už leckdo moc nevěří. Vy je máte vylovit z bídy. Uvědomujete si to?
Já jsem rád, že mám ten trejd za sebou. Kdekdo o tom věděl. Kdo to nezažil, nepochopí. Nějakou dobu to vezme, než mi to půjde. Všichni tady čekají, že se ještě dostaneme do play-off. Ale to je správné, s velkým očekáváním musím počítat.

Vše o Jágrově přestupu do Rangers ZDE

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze