Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jágra nahrazovat nebudu. Nemám na něj, řekl Prospal

Václav Prospal | foto: MF DNES

2 2008
Je to rok zpátky, co hokejový útočník Václav Prospal slíbil svému synkovi, že si nebude stříhat vlasy. Do té doby byl známý třímilimetrovým porostem. A dnes? Nad opáleným čelem mu září blonďatý melír. "Kdepak melír. To mám od sluníčka, jak každý den hraju tenis," usmívá se Prospal.

Je to skoro až k nevíře. "No jo, české sluníčko a takhle blonďaté vlasy," dosvědčuje třiatřicetiletý hokejista. "Je krásné léto a my jsme rádi venku. Sluníčko a pláž milujeme."

Malému Vašíkovi se nelíbilo, že máte krátké vlasy?
Právě že ne. Pořád chtěl chodit nakrátko jako já, ale to se nelíbilo manželce. Tak jsem řekl, že když si nechá vlasy růst, budu s ním.

Tak proto ta vizáž. V Tampě vám vydrží, tam si sluníčka užijete dost.
Taky jsem si oddechl. Konečně budu zase s rodinou.

Po hokejové stránce můžete být ale s uplynulou sezonou spokojený. Patřila k vašim nejlepším v NHL, ne?
Gólově jo, ale bodově ne.

A pocitově?
(dlouho přemýšlí) Do 28. ledna, nebo kdy mě vyměnili do Philadelphie, to bylo fantastické. Potom to stálo za starou belu, protože jsem byl bez dětí a manželky. K tomu, aby všechno šlapalo, potřebuju rodinný život.

Jaký byl vůbec ve Philadelphii ohlas na vaše služby?
Na konci jsme si s generálním manažerem řekli, že to mohlo být lepší. Důležité ale bylo, že jsme udělali výborný výsledek jako mužstvo. Ale jedna věc mě strašně zahřála u srdce.

. NHL v Praze

Premiéra, velká sláva a pro Václava Prospala také možnost, jak spoluhráčům z Tampy předvést krásy své vlasti. "Ukážu klukům Staré Město, takové procházky se mi moc líbí. Hlavně večer, když svítí Hradčany, je nádherný pohled z Karlova mostu. Něco takového v Americe nemají a myslím, že devadesát procent jich to nikdy nevidělo," vykládá Prospal. "Snad bude čas, abychom zašli i na pravý Budweiser."

Jaká?
Manažer mi řekl, že byla i moje velká zásluha, že se jim rozehrál Daniel Briere, a že začali hrát jiný hokej. Díky tomu se začalo vyhrávat. Mě osobně trochu mrzí série s Pittsburghem, kdy jsme si ani neškrtli a já už tolik nehrál. Konec mohl být lepší, ale je potřeba si přiznat, že jsme na ně hokejově vůbec neměli.

Přesto jste si vysloužil novou a velice lukrativní smlouvu v Tampě.
Už v průběhu sezony jsem říkal, že jsem tomu podřídil celé loňské léto. A stejné to bylo letos. Chci, aby se mi zase dařilo. Já nemám bruslení od pánaboha, potřebuju tvrdě makat. Prošel jsem si krušnou přípravou, tak uvidíme, jak se to projeví na začátku října v Praze.

To zahajujete nový ročník NHL dvojzápasem v New York Rangers. Co pro vás ty zápasy znamenají?
Je to parádní příležitost ukázat českému divákovi, jaký hokej hrajeme v Americe. Hokej je u nás strašně populární, všichni se těší na ten špičkový zážitek. Já si jenom přeju, abychom po těch dvou zápasech měli čtyři body.

A kolik lístků jste si už zarezervoval?
Zrovna tím procházím. Mám pár přátel, kterým bych chtěl tu show nabídnout. Počítám, že ze strany Tampy nebude velká poptávka, protože ostatní kluci nebudou lístky potřebovat. Doufám, že takových třicet, čtyřicet lístků na zápas dostanu.

Václav Prospal

Po odchodu Jaromíra Jágra budete největší českou hvězdou. Vnímáte to tak?
To určitě ne. Myslím, že v NHL máme spoustu šikovných hokejistů. Jarda je ale hokejově úplně někde jinde než všichni ostatní. To, co dokázal, je unikátní. A je obrovská škoda pro NHL, že už v ní nebude hrát.

Vy jste o odchodu do Ruska nikdy neuvažoval?
Ne. V Americe jsem maximálně spokojený. Navíc jsem se vrátil do Tampy a doufám, že navážu na svá nejlepší léta. NHL bych neměnil za nic na světě.

Tampa ale loni skončila poslední. Nebojíte se, že by se sezona mohla opakovat?
To snad ne. V klubu je všechno nové: vlastník, trenéři i vedení. A také spousta hráčů. Myslím, že papírově máme velice silný útok. Na druhou stranu je těžké říct, jak to bude s obranou, která není až tak zkušená.

Do týmu přišel i bitkař David Kočí. Jaké má šance?
Myslím, že dost velké, protože kluk, který tam plnil tuhle roli, odešel.

Myslíte, že je v NHL role bitkařů pořád tak velká?
V play-off pěstní souboje ubývají, ale v základní části jsou takoví hráči pro mužstvo strašně důležití. Naši nejlepší hráči se nesmí prát, protože by si mohli zlomit ruku a pak by chyběli.Najdete na iDNES.czmobilní verze