Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jágrova adresa: nejspíš Leninova 50

15 2004
Omsk - Nové bydlení hokejisty Jaromíra Jágra v sibiřské metropoli Omsku nejspíš bude vypadat jako podstatná část Ruska. Snoubí se v něm nevzhledná chudoba a omračující přepych. Skvostný moderní byt, který si Jágr vyhlédl, leží ve třetím podlaží ošklivého starého činžáku. Fajnovější nátura by se do něj štítila vůbec vkročit.

Obstarožní budova leží na konci Leninovy ulice, jedné z hlavních tříd Omsku. Špínou jen nesměle prosvítá tříbarevná omítka, chatrné balkony jako by se měly zřítit na chodník pokrytý souvislou vrstvou ledu.

"Já jsem na tu bídu docela zíral, ale Jarda prohlásil, že mu to nevadí," řekl agent Jaroslav Zídek, který Jágrovi pomáhal s přestupem a teď se stará o jeho adaptaci v neznámém prostředí. "On vlastně nic jiného vidět nechtěl. Není náročný. Líbí se mu, že to má kousek k hale. Pět minut autem."

"Můžu jít na zimák i pěšky," lebedil si Jágr.

Definitivně se má rozhodnout dnes. Už odmítl komfortní vládní daču na okraji města, v níž před dvěma lety žil kouč Ivan Hlinka. Favoritem zůstává adresa Leninova 50.

Po silnici mezi žigulíky sviští mercedesy, nad ní se vznáší charakteristický zápach spáleného ruského benzínu, podél trčí stromy bez listí.

Do domu se vstupuje počmáranými železnými vraty, jež se odemykají asi deseticentimetrovým klíčem podobným šperháku. Žádný výtah, ani nepěkné schodiště nerozptýlí mizerný dojem. "Podle mě by bylo dobře, aby v přízemí seděl nějaký hlídač. Kvůli bezpečnosti," tvrdil Zídek.

Teprve pod střechou začíná jiný svět. Totální kontrast. Bezpečnostní dveře, videotelefon, rozlehlé apartmá 2+1 jako ze žurnálu. Dříve ho obýval jiný český hokejový vyslanec Tomáš Vlasák, naposledy byt užíval ruský útočník Sergej Krivokrasov. "Jenom to po něm budou muset vymalovat," řekl Jágrovi spoluhráč Jaroslav Bednář. "Ale jinak nic lepšího asi nenajdeš."

Vyhřívaná dlažba cihlové barvy, vkusný nábytek, obrovská televize, koupelna s hydromasážní vanou. A taky prostorná kuchyň. "Ale tam se Džegr stejně nepůjde ani podívat!" utahuje si Bednář z hvězdy mužstva Avangard.

Jágr na vaření ani jiné činnosti v domácnosti nikdy nebyl. O víkendu se stravoval takřka výhradně na stadionu. Špagety, řízek, vařený hovězí jazyk, švédský stůl. Nic mu nechybělo. Na uklízení a praní mu klub najme hospodyni, jež zajde na vizitu dvakrát týdně. Dokoupí se ložní prádlo a ručníky. Žádnou další výbavu Jágr nepotřebuje.

Z kabely zatím vytáhl černou péřovou bundu, jinak skoro nic nevybalil. Přespával na baze, v areálu bývalé ozdravovny v božsky klidné oblasti na břehu řeky Irtyš. Trenéři tam hráče naženou vždy večer před zápasem, aby se soustředili pouze na hokej. "Baza je jako kvalitní hotel, před třemi lety ji rekonstruovali,“ tvrdí agent Zídek.

V bílé dodávce značky Sobol vozí prominentní hokejovou personu šofér Jura. Jágrovi stačí zatelefonovat a Jura zastaví pár metrů od východu z kabiny. Příjemná služba. A jak ji ocení, až začne skutečně mrznout! Zatím se teploty pod nulu ponoří leda v noci. "Nic není problém, lidé z Avangardu zařídí cokoliv," tvrdí agent Zídek. "Vědí, že Jarda je něco extra. Snaží se."

Jágrův dům v Omsku

Jágrův dům v Omsku

Jaromír Jágr v Osmku

Jaromír Jágr vychází ze svého omského domu

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze