Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jágrovi chybí duely s týmy evropské špičky

2 2004
Praha - Zápasy se silnými soupeři zatím chybí na mistrovství světa Jaromíru Jágrovi, největší hvězdě české reprezentace. Po sérii utkání s papírově slabšími soupeři čeká tým až v pondělí utkání s Kanadou a pak rovnou čtvrtfinále. „Je to náš osud. Pokud chceme vyhrát, musíme se s tím vyrovnat a porazit každého,“ poznamenal Jágr.

V sobotu mělo mužstvo dobrovolný trénink. Hráči se mohli rozhodnout mezi hodinou na sparťanském ledě a posilovnou. Jágr zvolil trénink na ledě. „Hokej hraju profesionálně patnáct let a vím, co mé tělo potřebuje a jak se připravím nejlépe,“ řekl.

V neděli vás čeká zápas se Švýcarskem. Co od něj očekáváte?
Bude to podobný zápas jako s Německem a Rakouskem. Budou mít hru založenou na obraně a dobrém gólmanovi. Záleží na nás, jestli proměníme šance, které si vypracujeme.

Nezajídá se vám už trochu systém turnaje? Hrajete pořád proti papírově slabším soupeřům…
To je náš osud. Je důležité, abychom se s tím vyrovnali. Určitě by pro nás bylo lepší, kdybychom hráli se silnějšími týmy jako jsou Rusko, Slovensko, Finsko nebo Švédsko. Proti takovému soupeři nastoupíme až v play-off. Uvidíme, jak se s tím dokážeme vyrovnat. Pamatuju si, že jsme před dvěma lety ve Švédsku měli stejný problém.

A ve Švédsku se to týmu nakonec vymstilo a vypadl ve čtvrtfinále. Nemáte obavu, že by se to mohlo opakovat?
Doufám, že ne…

Sledujete ostravskou skupinu, ze které vzejde váš soupeř pro čtvrtfinále?
Vím, že Slováci porazili Rusy. Je jasné, že to jeden ze silnějších soupeřů to tam odnese. Buď Rusové, nebo Američani. Ale pro diváky je to určitě atraktivnější hokej než tady v Praze.

Jak si zatím šampionát užíváte? Jak hodnotíte atmosféru turnaje, své výkony i hru celého týmu?
Jsem v pohodě. Atmosféra je výborná. Diváci nás ženou dopředu. Jediné, co mě mrzí je, že nedáváme góly. Doufám, že v důležitých zápasech šance proměníme. Ale s hrou, jakou na nás soupeři produkují, se vyrovnáváme dobře. V každém zápase jsme vedli, což je velice důležité. Ale neměli jsme test těch kvalitních evropských mužstev a rozdíl je to obrovský. Hokej, který produkují Švédové, Finové, Rusáci nebo Slováci je úplně o něčem jiném.

V čem hlavně?
V zápase proti silnějším soupeřům je všechno v rychlosti a hráči přitom ještě mají výbornou techniku. V takovýchto zápasech rozhoduje každý detail. Jedna neproměněná šance nebo přihrávka vás pošle domů. A problém je v tom, že teď si to můžeme dovolit.

Vnímáte to jako velký problém? Ve čtvrtfinále se bude muset tým přeorientovat na úplně jinou hru…
Tak je turnaj postavený. Pokud chcete vyhrát, musíte porazit každého a vyrovnat se s každou překážkou. Co se ale snažím říct, je to, že když mužstvo, jako třeba Pardubice, mají jistou účast v play-off a nastoupí proti mužstvu, které o něj do poslední chvíle bojuje, může vzniknout překvapení. Jako letos ukázala Plzeň. Mužstva jako Plzeň jsou na styl hokeje v play-off už dávno připravená, protože tento náboj pro ně má každý zápas.To je jediné, z čeho mám trochu strach. Záleží na tom, jak se s tím vyrovnáme.

Jaromír Jágr se protahuje na tréninku v Sazka Areně.Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze